Видеоуроци и иновативни ръководства за педагози и млади танцьори са сред постиженията на международен проект с участието на НУИ - Русе

Видеоуроци и иновативни ръководства за педагози и млади танцьори са сред постиженията на международен проект с участието на НУИ – Русе

Близо 100 видеоурока по класически, характерни, фолклорни и съвременни танцови техники са разработени в рамките на международния проект „Учители за Z-лебеди”, в който партньор е и Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе. Според областния управител Анатоли Станев институциите трябва да направят всичко по силите си, за да приобщят повече млади хора към изкуството. „Вълшебството на музиката и танца могат да бъдат един много добър учител за подрастващите, чрез който децата ни да открият по-лесно истинските добродетели в живота“, коментира още областният управител. „Убеден съм, че пред нашите талантливи деца няма граници и те могат да покорят и най-високите върхове в изкуството. Доказвали са го многократно, но на нас се пада задачата да им осигурим адекватна среда“, допълни още Станев. Той бе категоричен, че Областната администрация ще продължи да подкрепя подобни начинания, а за него проекти от този род са от полза за цялото общество.

Видеоуроците са част от своеобразна „Виртуална лаборатория“ по танци, която включва още ръководство за учители по танци в рамките на около 200 страници и мини-гид за учители по общообразователни предмети, които преподават на ученици-танцьори от малко над 100 страници. Разгледаните теми в двете ръководства разкриват интересни факти от историческото развитие на школите по балет в част от европейските държави. Специално внимание е обърнато на новите технологии в обучението по танци, както и на насоките за професионално промотиране с помощта на дигитални инструменти за изработване на портфолио на артиста. Не липсват и теми, представящи танцът като душевна терапия, връзката между математическите и танцовите фигури; женските образи от античната литература, пресъздадени с балетна лексика или пък географията през призмата на традиционните танци на различните държави. Застъпени са дори примери за здравословно хранене за танцуващи. Разработен е и речник на основните танцови термини. Не на последно място е обособена и специална секция с акцент върху социалните компетентности с лекции и упражнения в сферата на емоционалната интелигентност, лидерството, комуникацията, междукултурния диалог и работата в екип. Предвидена е възможност след решаване на онлайн тест за получаване на  сертификат за завършен курс по социални компетентности.

Припомняме, че експерти от Областната администрация в Русе се включиха в международен форум по проекта, който се проведе вчера в румънската столица Букурещ. В рамките на събитието присъстваха още представители на Регионално управление на образованието, Националното училище по изкуствата, Държавната Опера и ФТТ „Найден Киров“. Домакините се представиха и с танцови изпълнения на ученици от Средно училище по хореография „Флория Капсали“ и Гръцкия съюз на Румъния. Сред участниците бяха и над 100 преподаватели от различни институции от Румъния, Гърция, Литва, България и Австрия.

Припомняме, че става дума за двугодишен международен танцов проект, съфинансиран от програмата Еразъм+ (стратегическо партньорство в професионалната сфера) на Европейския съюз. Координатор на проекта е Средно училище по хореография „Флория Капсали“ в Букурещ. Проектът стартира на 1 декември 2020 г. и в него участват учители по класически и фолклорни танци и общообразователни предмети от НУИ „Проф. Веселин Стоянов” – Русе, както и преподаватели от румънското училище, а също и  представители на компания „Атитюд” от Виена и от Гръцкото дружество, със седалище в Румъния.

Проектът има и свои посланици, които го промотират и подкрепят: Весела Василева – директор на балета при Държавна опера – Русе, Людмила Коновалова – примабалерина на Виенската щатсопера, Джиджи Къчюляну – румънски хореограф и Алкис Рафтис – президент на Международния танцов съвет в ЮНЕСКО. 

Сподели: