Обменът на кадри между България и Румъния има голям потенциал, особено в сферата на инженеринга и ИТ индустрията. Шансове за намиране на работодател отвъд държавната граница имат и специалисти в други сектори, стига да не се притесняват да продължават да учат, особено езици. Това споделиха от „Аксес Консултанси”, посредническа фирма за подбор на квалифициран персонал със седалище в Русе.
„Аксес Консултанси” стана член на Българо-румънската търговско – промишлена палата в края на миналата година. „След като наблюдавах работата на палатата през всичките 15 години от съществуването й в друго свое професионално качество, мога да кажа, че много скоро след като създадох„Аксес Консултанси” бях убедена, че това ще е първата бизнес организация, към която ще се присъединим”. Това каза управителят на посредническата фирма за подбор на квалифициран персонал Росица Великова. В северната ни съседка промените в ставките на минималната заплата от началото на 2019 година правят пазарът на труда все по-атрактивен и за българи.
Интересен детайл в поощряването на квалифицирани кадри е фактът, че румънското правителство реши, че хората с висше образование и с поне 1 година стаж по специалността си ще получават по-висока минимална брутна заплата – 2350 леи (около 505 евро).
В„Аксес Консултанси” отчитат, че в Русе шансовете за реализацията на специалисти в областта на различни индустрии се възобновява, тъй като родни и чужди компании разширяват екипите си, търсейки кадри с висок професионализъм и езикови умения. „Хубавото е, че и у нас вече се наблюдава тенденцията хората да са склонни да пътуват или да сменят местоживеенето си в търсене на по-добра професионална реализация. Това насърчава работодателите да се стремят да са конкурентни по отношение на заплащането и условията на труд, които предлагат”, коментира Великова.
Същевременно Европа продължава да е отворена за български кадри, отново залагайки на експертиза и владеенето на чужди езици. Пазарът на труда е широк и отвъд държавните граници. Все повече хора – не само от тези до 30 годишна възраст, но и 50 годишните са склонни да потърсят реализация на натрупаните квалификация и опит зад граница, сочи опитът на„Аксес Консултанси” .