Дарение от 6000 лв. за отборите на Русенския университет, разработващи екологични автомобили

Дарение от 6000 лв. за отборите на Русенския университет, разработващи екологични автомобили

От 30 август до 1 септември, под Младежкия хълм в Пловдив, в рамките на събитието Shake that Хълм, стотици хора посетиха щанда на Photomate, където имаха възможност да разберат какво е това енергия, как се използва, как се създава и сами да генерират такава.

За да покажат нагледно как се генерира енергията и каква е нейната стойност, две успешни компании – Photomate и DECATHLON, обединиха сили в проект, който има за цел да образова, вдъхновява и да помага.

С общите усилия на посетителите, бяха събрани 12 кВ енергия, което се монетизира в 6000 лева от Photomate, в подкрепа на отборите на Русенския университет, разработващи екологични автомобили.

За реализиране на благотворителната идея, на специален щанд бе осигурен свободен достъп до 5 броя тренажори, предоставени от DECATHLON: 2 велотренажора, 1 кростренажор и 2 гребни тренажора. В рамките на трите фестивални дни, стотици хора от всякакви възрасти и националности се спираха да разберат повече за случващото се на място и се включваха ентусиазирано в предизвикателството.

Изключително вълнуваща, а и образователна, беше възможността на специално създаден за събитието интерфейс всеки да следи в реално време генерираните от него ватове и да се мотивира допълнително. Така за мнозина стана ясно, че производството на енергия не е лесна работа и колко е важно интелигентното ѝ съхранение.

Участниците, се впуснаха ентусиазирано да произведат енергия с кауза.

Истински вдъхновяващо бе да се наблюдава надпреварата, която си спретнаха двама гребци – младежи на 16 и 17 години. Ватовете буквално хвърчаха наоколо, в унисон със спортния хъс и ентусиазъм на младите спортисти. Оспорваната им битка създаде рекордно количество енергия. „Рекордът на събитието“ беше поставен отново на един от гребните тренажори от професионален гребец, който успя да генерира 30 вата за 6 минути.

Най-вълнуваща бе историята на участник, дошъл за събитието специално от София. Оказа се, че той учи майсторско шофиране в НСА и е почитател на отборите от Русенския университет, без специално да ги познава. С голяма отдаденост той „навъртя“ 480 вата, на което посвети над 2 часа, като така сам дари на младите изобретатели близо 250 лева.

На финала на фестивала, общо събраната и заредена в Huawei батерията енергия беше цели 10 200 вата (10,2 kW). Допълнително екипът на Photomate генерира още 2 kW със собствена сила и така общо дарението се закръгли на 12 kW. Както бе обявено предварително, събраната енергия беше монетизирана с по 500 лв. на kW и дарена на двата отбора на Русенски университет, разработващи автомобили с минимален разход на енергия Team Avtomobilist и Team Hydru Racing.

Представители на двата отбора бяха на събитието и разказваха подробности за колите, а паралелно бяха излъчвани клипове от състезанията, в които участват. Всичко това предизвикваше жив интерес в аудиторията и породи много въпроси. Университетските отбори отговориха на всички тях и показаха своите най-нови прототипи.

Отбор Team Avtomobilist разработва автомобил в категория „прототипи“, задвижван с електрическа батерия и се състезава в световните серии за най-екологични автомобили. Най-добрият постигнат от тях резултат е 594 km/kWh, при автомобил със самоносеща конструкция, с тегло до 28 kg, изработен от въглеродни влакна (карбон). Team Avtomobilist се класира регулярно в Топ 10 в своята категория. Две поредни години печели награда за дизайн.

Другият изследователски отбор на Русенския университет – HydRU Racing Team, се състезава в категория „градски тип“, задвижван от водородна горивна клетка. Техният автомобил печели награда за най-добър дизайн в предварителния кръг на състезанието Shell Eco-marathon Challenger Event в Турция.

Сподели: