На 28 юни е депозирано проектно предложение за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в ДГ „Зора“ по покана от Националния доверителен екофонд, Подпрограма „Енергийна ефективност на общински училища и детски градини“
Експерти от дирекция „Международни политики, стопански дейности и анализи“ взеха участие в обучение по проект „MENERGERS – „Енергиен мениджър“ в общините“, финансиран от Европейската инициатива за климата на Федералното правителство на Република Германия. Община Русе е една от трите пилотни общини в България, които са избрани да участват. Целта е на място да се представят реализирани добри практики за подобряване на енергийната ефективност в градски условия.
На 27 юни експерти от отдел „Международно сътрудничество и проекти“ участваха в уебинар за трансфер на знания на тема „Иновативен обществен транспорт, отговарящ на търсенето на потребителите, за по-чист въздух в градска среда“. Събитието беше организирано от Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ и представи идеи от „новото“ поколение – победителите от INNOAIR хекатоните. Иновативните предложения на младите хора бяха свързани с паркиране в реално време с изкуствен интелект, създаване на малък градски служител „SparkBot“ за поддържане на чистота в градски условия, различни решения за устойчиво градско развитие като “SOFIA PASS”, „CY Power” и „Eco-Port”. Част от идеите вече намират приложение в реална среда.
На 29 юни експерти от отдел „Международно сътрудничество и проекти“ участваха във форум по инициативата на консорциум АКРОС – европейски трансграничен университет. Събитието беше организирано от Русенския университет „Ангел Кънчев“, Българо-румънската търговско промишлена палата и Университета в Крайова, Румъния. С участниците от общо 10 европейски университета бяха обсъдени трансграничните предизвикателства чрез интердисциплинарен и трансрегионален подход.
Експерти от отдел „Международно сътрудничество и проекти“ се обучаваха на тема „Технологии за дигитализация на културно и историческо наследство“ в рамките на проект „Опазване и популяризиране на културното наследство чрез дигитално съхранение и представяне“. Дейността е пряко свързана с новоформирания и оборудван център по дигитализация към Община Русе, в който започват работа трима специалисти.
На 30 юни експерти от отдел „Международно сътрудничество и проекти“ участваха в среща по проект „Нaсърчаване на партньорското управление в сферата на местно икономическо развитие и подобряване на инвестиционната среда“. Събитието бе организирано съвместно от Българо-румънска търговско промишлена палата и Община Русе и събра в онлайн платформа представители на бизнеса от региона. Представен бе новият инвестиционен профил на Община Русе с актуализирани данни за активността и основно развиваните сектори в местната икономика, както и резултатите от анкетно проучване и интервюта с представители на бизнеса за взаимоотношенията си с местната власт.
Внесени са 26 предложения за разглеждане на предстоящата сесия през месец юли в Общинския съвет, касаещи управлението и разпореждането с общинска собственост.
Това става ясно от отчета на кмета на Община Русе Пенчо Милков по отношение работата в ресор „Икономика и международно сътрудничество“ през отминаващата седмица.