Основното училище в Баниска се подготвя да приеме 40 ученици през новата учебна година

За новата учебна година В ОУ „Христо Ботев“ – Баниска са записани 4 ученици в първи клас

За учебната 2022/2023 година педагогическият колектив в ОУ ”Христо Ботев“, с. Баниска, общ. Две могили, обл. Русе е съставен от 8 /осем/ правоспособни педагогически специалисти /в това число и директора/ на длъжност старши учител в начален и прогимназиален етап. В сравнение с учебната 2021/2022 година, броят на педагогическите специалисти е намален поради прекратяване на трудов договор с преподавател в прогимназиален етап (Теменужка Христова) и пенсиониране на педагогически специалист в начален етап, заемащ и длъжност директор, Венета Димитрова, посочва в информация за отминалата 2022/2023 учебна година директорът Стилияна Тодорова.

През учебната 2022/2023 допълнително беше слят още един клас (1-2 клас), за да се предотврати необходимостта от назначаване на допълнителен педагогически специалист в начален етап.

Чрез сливането на клас и пенсионирането на горепосочените педагогически специалисти е постигнат оптимален баланс между броя на учениците и членовете на педагогическата колегия. Допълнително намаляване на педагогическия колектив на този етап е невъзможен. Причината е, че законовите нормативни уредби изискват осигуряването на педагогически специалисти по всички учебни предмети според училищният учебен план, който е в сила за всички учебни заведения в Република България.

Непедагогическият персонал е сведен до минимум, като са назначени лица само по необходимите длъжности: огняр, шофьор (от 01.09.2023 ще бъде назначен на 4 часа) на училищния автобус, технически изпълнител, хигиенист и пазач – невъоръжена охрана. До учебната 2021/2022 в учебното заведение физическата охрана на обекта беше осигурявана от „Зона СОТ“. След разглеждане на разходите беше установено, че назначаването на такава на трудов договор към ОУ „Христо Ботев“ би намалило разходите по услугата.

Главният счетоводител в Основно училище „Христо Ботев“ е от СУ ”Св.Св.Кирил и Методий”, гр. Две могили, като е на граждански договор.

Дейностите в Целодневна организация на учебния ден (ЦОУД) се водят от двама старши учители, като единият от тях е преподавател по история и цивилизации и география и икономика в прогимназиален етап, което допринася за облекчаването на бюджета на училището.

На 15.09.2022г. в ОУ ”Христо Ботев”, с. Баниска са постъпили  32 ученици /15 от тях в начален етап и 17 в прогимназиален етап/.  Броят на завършилите  учениците в дневна форма на обучение е 37  /съответно 19 в начален етап и 18 в прогимназиален етап/. Наблюдава се повишение на учениците в ОУ „Христо Ботев“ поради завръщането на семейства от чужбина.

За учебната 2022/2023 година в начален етап и в прогимназиален етап учениците бяха организирани  в 4 паралелки (слети класове) /2 в НЕ и 2 в ПЕ/. Бяха разкрити 2 групи ЦОУД /ПИГ/: 1 сборна /1-4 клас/ за учениците от начален етап и 1 сборна в прогимназиален етап /5,6,7клас/.

За новата учебна година (2023/2024) са записани четирима ученици за 1-ви клас, което предполага наличието на 2 паралелки в НЕ (слята 1 и 2 клас, слята 3 и 4 клас), както е било и през 2022/2023 г.

Целодневната организация на учебния ден /ЦОУД/ е задължителна за всички ученици от 1-ви до 7-ми клас в ОУ ”Христо Ботев”. Учениците редовно посещават следобедните занятия.

В ОУ ”Христо Ботев”, с.Баниска, общ.Две могили, обл.Русе всички ученици от първи, втори клас, трети клас и четвърти клас са обхванати и включени  изцяло в  целодневна организация на учебния ден, в това число 2 пътуващи ученици.  Целодневната организация  в прогимназиален етап включва 1 пътуващ ученик и такива, които са пожелали да се обучават след обяд. През цялата учебна година е осигурено придружаването на пътуващите ученици от дежурни учители.

Механизъм за обхват на ученици за учебната 2022/2023г. е важна причина да няма родители, които не изпълняват задълженията си да запишат децата си, подлежащи на задължително училищно образование в ОУ ”Христо Ботев”, с.Баниска, общ.Две могили, обл.Русе.

В учебното заведение не са констатирани сериозни случаи на родители, които не осигуряват присъствието на децата си, подлежащи на задължително училищно образование. През месец януари на календарната 2023 г. бяха установени проблеми, свързани с липсата на присъствие в учебните часове от Георги Рениев Джамбазов – ученик от 6-ти клас. След намесата и подкрепата от страна на АСП, ДСП – гр.Две могили, отдел ЗД ученикът започна редовно да посещава учебните занятия.

Родителите на ученици от 1-4 клас са подали заявления за осигуряването и организирането на допълнителна индивидуална работа с деца, които имат затруднения с усвояването на образователния минимум. Допълнителните занятия обхванаха уч. предмети БЕЛ и математика за времето от 01.06.2023 г. до 15.06.2023 г. от 08.00 ч. до 11.10 ч.- 4 учебни часа.

По плана на Педагогическия съвет през учебната 2022/ 2023 г. са планирани и проведени три педагогически съвета, във връзка с набелязването на мерки за задържане на учениците в училището. Определени са отговорници от педагогическия колектив за работа с проблемни ученици, които допълнително са подготвили и разработили план за работа с тях.

Училищното ръководство активно взаимодейства с кметствата на с. Баниска, с. Могилино и с. Помен, както и АСП (ДСП гр. Две могили, отдел ”Закрила на детето”) по въпроси, свързани с отпадането на ученици и напускането им от образователната система.

В училището е създаден екип за обхват и задържане на учениците, включващ представител на Регионалното управление на образованието, ОУ ”Христо Ботев”, Общината, МВР, Дирекция социално подпомагане. Екипът работи през цялата учебна година, като осъществява физическо посещение на адреса за обхват и изготвя протокол от извършената проверка чрез системата за обхват на ученици.

За учебната 2022/2023 г. в училището са постъпили 4 ученици, като 5 успешно са завършили първи клас след записването на ученик през месец януари.

Към настоящия момент за учебната 2023/2024 г. в ОУ ”Христо Ботев” са подадени заявления от родителите на 4-ма ученици за записване в първи клас.

ОУ ”Христо Ботев” участва в проект «Равен достъп до училищно образование в условията на кризи», който е започнат през учебната 2021/2022 г. Проектът е свързан с осигуряването на технически устройства на учениците при наличие на извънредна ситуация и необходимостта от преминаване в онлайн форма на обучение.

Училището участва в национална програма за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна   възраст, модул „Осигуряване на закуска и/или плод, и/или мляко/чай/ на учениците от І до ІVклас”.

Училището участва програма „Занимания по интереси“, финансирана с целеви средства от държавния бюджет за „Занимания по интереси 2022/2023“ на училището. По програмата е сформирана 1 /една/ група за занимания по интереси в зависимост от желанията  на учениците, обхващайки ученици от начален етап по тематическа подобласт математическа лингвистика.

НВО в ІV клас  се проведе   по  учебните  предмети БЕЛ и  математика. Констатациите сочат, че през предходните учебни години учебното заведение е осигурило участието на всички ученици от четвърти клас. През тази учебна година всички ученици от четвърти клас се явиха на НВО по математика. Един ученик не се яви на НВО по БЕЛ поради здравословни причини. Резултатите /приравнени в точки и  оценки/ са: двама ученика с оценка 4 по БЕЛ. По математика: трима с оценка 4. Средната оценка по предметите от НВО – 4 клас е Добър 4. В сравнение с изминалата 2021/2022 уч. година  резултатите се запазват на същото ниво.

Средните оценки приравнени в точки са БЕЛ: 47 и математика: 44 точки, като се наблюдава слабо повишение в сравнение с резултатите от НВО – 4 клас през учебната 2021/2022 уч.г.

През последните години има много ученици, които по една или друга причина не се явяват на НВО в седми клас. В ОУ ”Христо Ботев” 100% от  учениците се явиха на изпита по БЕЛ и математика. Резултатите по БЕЛ в 7.клас са задоволителни като среден резултат е 26 точки. Резултатите от НВО в 7.клас по математика са същите – средно 36 точки. Същите са оценени само в точки, а не в оценка, спазвайки законовата уредба, като са вписани в Свидетелствата за основно образование.

Наблюдава се слабо повишение в резултатите на учениците, явили се на НВО в 7-ми клас. Коментарът е, че основната причина за по ниските  резултати при някои от учениците е незаинтересованост от тяхна страна и от страна на родителите. Като цяло постигнатите резултати са задоволителни.

За повишаване на резултатите на учениците за предстоящата учебна година са подготвени предложения от педагогическите специалисти в ОУ „Христо Ботев“ за осигуряване на по- добра подготовка на учениците от 4-ти и 7-ми клас, като част от предложенията включват допълнителна работа с учениците и провеждането на пробни тестове по формат НВО.

Изготвени, актуализирани и допълнени са Стратегията за развитието на ОУ „Христо Ботев“, Правилникът за дейността на училището, Правилникът за вътрешен трудов ред, План за гражданска защита, План за група по условия на труд, Правилник за безопасни условия на възпитание, обучение и труд, План по БДП, Досие за пожарна безопасност, Годишен план за дейността, Етичен кодекс на училищната общност, Училищна програма за превенция на ранното напускане на училище от ученици, Програма за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на децата и учениците от уязвими групи, Механизъм за обхват и др. По заповед на министъра на образованието е създаден и Вътрешни правила за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Допълнително е и обновен Планът за действие при заплахи от взрив.

По отношение на здравното осигуряване на училището е осигурена медицинска сестра и са актуализирани договорите и изискуемата документация от служба трудова медицина.

Училищното ръководство счита, че преподавателите в училището са изключително отговорни и много търпеливи, предвид пълната незаинтересованост на някои от родителите и техните деца за учебен труд. Старши учителите по основни учебни дисциплини като БЕЛ и математика са били дълги години уважавани и ценени като преподаватели в елитни русенски училища. Това не омаловажава и положения труд от останалата част на педагогическия колектив. Голяма част от учениците в с. Баниска не живеят с родителите си, а при роднини. Допълнителна трудност е ниският социален статус, занижен контрол от страна на възрастните за бъдещата социална реализация на техните деца. Училищната институция се стреми да обогатява и разширява възгледите на учениците в положителна посока, с цел по-добрата им социализация и интеграция.

Овладяването на  общообразователния минимум по отделните учебни предмети ще бъде затруднен при наличието на слети паралелки и през предстоящата учебна година (1-2, 3-4 и 5-6 клас). Учениците от седми клас ще бъдат 7 през уч. 2023/2024 г. и не е целесъобразно сливането им с друг клас. Като последен клас на прогимназиалния етап и предстоящото им НВО през 2024 г., определянето им като самостоятелна паралелка ще подпомогне подготовката им.

За следващата учебна година прогнозите за броя на паралелките  към настоящия момент са:

  Първи клас -4 ученици

  Втори клас -5 ученици                                         

  Трети клас -6 ученици                                         

  Четвърти клас -5 ученици

  Пети клас -3 ученици

  Шести клас -5 ученици

  Седми клас- 7 ученици

Актуалният учеников състав ще бъде уточнен на 15.09.2023 г. 

Училищното ръководство ще предложи на Общинския съвет в гр. Две могили трябва да вземе решение за функционирането на маломерни  паралелки  за новата учебна година.

От учебна 2023-2024 година ще продължи обучението в слети паралелки/ класове, независимо, че се срещат се затруднения при учебния процес и постигането на добри резултати от учениците в слят клас е затруднено. Няма как да бъде осъществена качествена подготовка на седмокласниците за НВО и изпитите по БЕЛ и математика, ако този клас бъде слят. Необходимо е да се отбележи, че същите трябва да завършат успешно основно образование.

С  дофинансирането на маломерните и слети паралелки от години учебното заведение  се е справяло със средствата от бюджета на ОУ ”Христо Ботев”.  Дано и през следващата учебна година това  се случи. ОУ „Христо Ботев“, с. Баниска (дори с малко на брой ученици) се справя успешно с бюджета по ЕРС, защото получава приходи от наеми на земя, средства за училище с уязвими групи и като защитено училище. Забавянето и очакването на одобрение на бюджет за календарната 2023 г. затрудни учебното заведение до известна степен, но чрез намаляване на разходите ОУ „Христо Ботев“ успява да покрие основните разходи чрез парични остатъци от бюджет 2022 г.

В училището е осигурено видеонаблюдение и са разположени 7 видеокамери за редовно наблюдение на обекта.

На този етап до края на календарната 2023 г. за нуждите на есенно-зимния сезон училището не разполага дърва и/ или въглища. ОУ „Христо Ботев“ ще заяви 10 тона въглища до края на месец на юли. Поради липсата на одобрен бюджет, институцията се въздържа от планиране на други подобни големи разходи. За подсигуряване на отоплителния сезон, училището ще се заяви допълнителни дърва и въглища след изплащането на наема на земеделски имоти към училището.

Предвидени са средства по параграф 1016 от бюджета (вода, горива, енергия) към този момент няма планирани за допълнителни разходи свързани с отоплението на учебното заведение поради липса на одобрен бюджет.

За осигуряване на добра хигиена, ОУ ”Христо Ботев” разполага с необходимия брой дезинфектанти и изпълнява отговорностите и задълженията по мероприятията за дезинфекциране на сградата и района дори и след отпадане на епидемичната обстановка. Действията служат като превантивна мярка и осигуряване на благоприятна и здравословна среда за учениците и служителите от институцията.

Прояви на тормоз, агресия и инциденти с ученици през учебната 2022/2023 година не са констатирани. В случай на конфронтации и възникнали конфликти между ученици, същите са предотвратявани своевременно от дежурните педагогически специалисти.

Към настоящия момент са подменени всички прозорци на класни стаи и помещения на 1-ри и 2-ри етаж с алуминиева дограма. На трите входа на сградата на учебното заведение входните врати са сменени с ПВЦ такива (същото се отнася и за вратите на дирекцията, учителската стая и физкултурния салон).

В началото на учебната 2022-2023 г. са извършени леки козметични подобрения в стаите със собствени средства. Предвиден е ремонт на части на парното отопление на сградата (помпа и ел.мотор) при първа възможност преди предстоящия отоплителен сезон. По предписание на РПУ- гр. Две могили, двата обособени аварийни изхода на сградата на училището са снабдени с нови секретни брави, позволяващи отварянето им само от вътрешната страна на обекта, с цел подобряване сигурността в ОУ „Христо Ботев“.

През последните повече от 20 години учениците от Основно училище „Христо Ботев“ избират да продължат образованието си в ПГСС гр. Две могили, което е и добра политика на учебното заведение. Почти всички от тях завършват успешно средното си образование в гр. Две могили, което е мерило за зададена добра основа и подготовка в училището в с. Баниска.

Сподели: