Излезе от печат „Мистерията „Гараш“ – сборник с публикации от печата на Боян Драганов. Издател на книгата е Регионална библиотека „Любен Каравелов”. Книгата излиза с подкрепата на Народно читалище „Христо Ботев 1908“ – Русе и вестник „Утро“. Съставител и автор на уводните думи е Стоян Стоянов – Комитски. Негови са графичният проект и предпечатът на изданието.
Именно уводните думи на Стоян Комитски разкриват причината за събирането в общо книжно тяло на публикациите на известния русенец, свързани с възникнал спор за едно сладко изкушение: „През последните два месеца страниците на русенския вестник „Утро“ се превърнаха в своеобразна арена в търсенето на истината или по-точно „русенската следа“ около произхода на едно от най-сладките български изкушения – тортата „Гараш“. Верен на максимата на Аристотел: „Платон ми е приятел, Сократ ми е приятел, но най-голям приятел ми е истината“, писателят Боян Драганов показа на практика – чрез писаното слово, по безпристрастен начин как се отстоява тази човешка и библейска добродетел – ИСТИНАТА. По същия повод на 25 ноември 2022 г. в Регионален исторически музей – Русе е насрочена и Кръгла маса – в рамките на провеждащата се на 24–25 ноември Научна конференция „Местна памет и културни наследства“.
Именно затова и настоящото издание се явява сборно от четирите статии на Боян Драганов (9-11 септември, 23-25 септември, 28-30 октомври и 16 ноември 2022 г.), публикувани от в. „Утро“, вече под общо заглавие „Мистерията ГАРАШ“. То е факт, преди всичко и в знак на съпричастност към похвалната и навременна инициатива на русенския музей за дискусионен форум, кореспондиращ с темата на конференцията, визирайки тортата „Гараш“ – като макар и косвено, но РУСЕНСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, съхранило в местната памет единствено името на съдържателя на хотел „Ислях хане“ – Коста Гараш… Това не пречи на едноименната торта да се приписва русенски произход, доколкото се визира единствено и само името на кръстника й… И разбира се, без да се пришиват документално неподплатени дати и събития, сочещи конкретния повод, място и време на създаване на емблематичното сладко изкушение… Същото се отнася и до автентичността на мистериозната „автентична“ рецепта, съхранявана в също така „мистериозни“ тетрадки или тефтери…
Всъщност – наличен е уникален по своята същност културологичен кулинарен феномен, който по безспорен начин допринася за популяризирането името на Русе и като туристическа дестинация, и като град на първите неща… и още много други корелации, нареждащи го сред населените места, където живеят и творят хора със СВОБОДЕН ДУХ…“
Боян Драганов и Стоян Комитски донесоха в библиотеката първите бройки от „Мистерията Гараш“ на 25 ноември, в деня на конференцията „Местна памет и културни наследства“ и кръглата маса за русенската следа на тортата „Гараш“, с автограф от автора за издателя: „На любимата библиотека и колектива с благодарност и от все сърце!“
Боян Драганов е роден на 25 октомври 1945 г. Дългогодишен русенски журналист и писател, окръжен кореспондент на редица централни вестници и списания. Носител е на национални награди за очерк и репортаж. Автор е на историческите очерци „100 години НТС“, „25 години ЗИТА“, „80 години водоснабдяване в Русе“, „100 години месопромишленост в Русе“ и др., и на книгите „Зад завесата на големите скандали 1“ – 2008 г., „Зад завесата на големите скандали 2“ – 2009 г., „Зад завесата на големите скандали 3“ – 2013 г., „Зад завесата на големите скандали 1“ (второ издание), – 2016 г. „Ангели и демони“ – 2017 г., „Водата е живот“ – 2021 г.
От 1992 до 2006 г. е редактор и издател на списание „Една седмица в Русе“.
Член на Съюза на българските писатели, носител на „Награда Русе – 2021“, категория „Литература и публицистика“.