Кампания„Домашното насилие на фокус – да кажем НЕ на страха“ в Русе

Три организации в Русе, чиято дейност е свързана пряко с подкрепата на жени, жертви на насилие – Сдружение „Център Динамика“, Зонта Интернешънъл – Русе и Сороптимист Интернешънъл – Русе, в партньорство с Областна администрация – Русе, Окръжен съд – Русе, ОД на МВР – Русе и Голдън Феми Филм Фестивал, се обединяват за повече гласност и ефективна превенция срещу домашното насилие и слагат началото на кампания „ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ НА ФОКУС – ДА КАЖЕМ НЕ НА СТРАХА“. Тя  се провежда в рамките на обявените в световен мащаб 16 дни на активност срещу насилието, основано на пола (25.11. – 10.12. 2023)

Кампанията е подкрепена от Русенския университет „Ангел Кънчев“, Българския младежки червен кръст – Русе, Детската театрална школа „Патиланци“, доброволци и граждани.

По време на кампанията ще се проведат следните дейности:

  • 25.11.2023 г. от 11.30 ч. до 13,00 ч. на площад „Свобода“ (пред Съдебната палата)откриване на кампанията в гр. Русе, разпространение на информационни материали „Разчетете знаците на една токсична връзка, за да избегнете домашно насилие“ и пърформанс с участието на Детска театрална школа „Патиланци“ и доброволци. При неподходящи климатични условия събитието ще се проведе в Русенския университет, зала „Сименс“, 2Г.204 (втори корпус на РУ).
  • 29.11.2023 г. от 17.30 ч. в Зала 1 на Областна администрация – кръгла маса на тема „Домашното насилие на фокус – да кажем НЕ на страха“ с участието на представители на Окръжен съд – Русе, Окръжна прокуратура – Русе, ОД на МВР – Русе, Адвокатска колегия – Русе и отделение по Съдебна медицина към УМБАЛ „Канев“. Дискусия. Представяне на късометражния филм „Смешния съд“ с Николай Урумов. Филмът повдига болезнения и актуален проблем, свързан с насилието над жените и децата. 
  • 07.12.2023 г. от 18.30 ч. – онлайн среща с Мариела Георгиева – бивш полицай и писател, автор на „Лицата на неродените пеперуди“. Книгата описва реални случаи от дългогодишната й практика като полицай в САЩ и разказва за болката и травмите върху психиката на жени и деца, преживяли домашно насилие.  

В световен мащаб близо 89 000 жени и момичета са били умишлено убити през 2022 г. Според данни от Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) и ООН Жени (UNWomen), 55% (48 800) от всички убийства на жени са извършени от членове на семейството или интимни партньори, или средно повече от 133 жени или момичета са били убивани всеки ден от някого в собствения им дом. Това подчертава обезпокоителната реалност, че домът далеч не е безопасно убежище за жени и момичета.

Насилието срещу жени е повишено и в различни среди, включително работното пространство и онлайн пространствата. Глобално проучване на Economist Intelligence Unit установи, че 38% от жените са имали личен опит с онлайн насилие, а 85% от жените, които прекарват време онлайн, са станали свидетели на дигитално  насилие срещу други жени. Глобално проучване на жените, работещи в технологичния сектор, е установило, че 44% от жените основатели в този сектор са били подложени на някаква форма на тормоз на работното място през 2020 г., от които 41% от жените са били подложени на сексуален тормоз.

В България до края на август 2023 г. получили заповед за защита от домашно насилие са 2828 пострадали. След отмяна на изискването за системност на актовете на домашно насилие в Наказателния кодекс, се наблюдава 40% ръст на образуваните досъдебни производства за такива престъпления.

Това, което мотивира нас и цялото гражданско общество за активност по темата, са данните, говорещи за изостряне на проблема. Според Министерството на вътрешните работи на България, до края на септември 2023 г., убийствата на жени достигат 20.  

Не можем да останем безучастни при тази статистика. Само заедно и с непримиримост можем да обърнем посоката и да тръгнем към пълното изкореняване на проблема с насилието.

сн. Архив

Сподели: