Зависи от хората, дали сме 1 година толеранс на жителите на с.Тръстеник, в която 1 година Общината ще плаща по 300 лв. на месец, за да стои банкомата. След 1 година, ако няма необходимите транзакции…, коментира кметът на Община Иваново Георги Миланов. В Пиргово, например, вече няма банкомат. Не е само в с. Пиргово, в цяла България е така, добави той. По въпроса с банкомата, виждат че транзакциите са малко, обясни кметът. Стана ясно, че нормата за тегления е 900 транзакции в момента на месец. Ще подпишем едногодишен договор, макар договорите им да са за 5 години, всичко са ни пратили и сме ги върнали. 1 година, казал съм и на кметицата, тя ми обяснява как щели да събират пари от хората… как ще събират чак не ми е ясно, трябваше да ги оставя сигурно да събират…
Георги Миланов подчерта: Банките трябва да проумеят, че банкомата не е бизнес, при банката загуба няма. Банкомата е социална политика, крещяща нужда, за да могат хората да водят някакъв нормален начин на живот. В един момент бяхме готови да купуваме банкомат, който го бяха обявили за 80 хил. евро, луда работа е. Имам пращани писма до министерство на финансите, още при проблема със с.Пиргово, да предприемат мерки при населени места над 1000 жители… Всеки ден се говори, че не трябва да има пари в кеш и да се разменят, всичко искат да върви през карти, а същевременно не се обезпечава дейността, как да работи?!… Примерно на лицата по програмите, всичко минава през карти, правят злоупотреби с ПИН кода на друг, защото няма банкомат… правим рискове. Трябва банките да разберат, че това е социална политика. Имаме писма към държавата, до НСОРБ сме пуснали, но… не виждам никаква реакция.
За да има банкомат в населеното място, това си е ангажимент на хората, не е на Общината. Като тръгват за Русе, трябва да им се разясни, същото се случи и в с.Пиргово, тръгват например за Метро, ще теглел в Русе – няма го банкомата, да изтеглят от с.Тръстеник и пак да ходят в Русе. За да съществува една услуга в дадено населено място, тя е ангажимент на абсолютно всеки един жител, не трябва да се подценяват нещата. Това е свързано и с детските градини, и автобусите, и всичко… има ли желаещи за определена дейност – има дейност, няма ли необходимия брой клиенти, които да са потребите – няма дейност. Така че това, което сме се разбрали е, че Общината за период от 1 година ще поеме ангажимента да плати за това, но трябва да се говори с хората. Друг е проблема според мен, трябва да се намеси държавата, банките трябва да разберат че банкомата не е бизнес, а е социална услуга, предвид и това, че постоянно се говори за безкасово плащане. По програми, всички пенсии… да минават на карти. И това се говори усилено, същевременно хората от къде да теглят?!… Трябва да приемат дадена Наредба или Закон, че в село с население над 1000 жители трябва да има банкомат, че в малкото село нямало, но в съседното като има, ще се балансират, но поне в населените места над 1000 жители трябва да има банкомат. Това трябва да разбере държавата и да се намеси, в противен случай е непосилно общините да се справят с този проблем. Водихме разговор с всички банки, като стана проблем с банкомата в с.Пиргово, пак се повтарям, банкомата не е бизнес, а е социална политика, както и постерминалите в магазините, но за съжаление държавата пак абдикира от този проблем, който не е само в с.Тръстеник, не само в с.Пиргово, не е само на територията на Община Иваново, а е проблем в цяла България. Предприели сме мерки, подписали сме договор, 1 година ще плащаме, за да има. Нека хората да покажат – ако искат да има банкомат, ще има, ако не искат – няма да има. 1 година даваме толеранс, отбеляза кметът.