В края на мандата бих очертал основно предизвикателство пред общинската собственост. Това е дигитализация на архива на отдел „Общинска собственост и земеделие“, която да позволява проследяване историята от последното състояние на имота до първоначалното, тоест през какви форми и фази е минал. Понастоящем всички досиета са на хартиен носител и когато се налага да се прави справка по имот, това става много трудно. Дигитализацията ще бъде удобна не само за гражданите като услуга, но и за администрацията, която да обработва и анализира състоянието на имотите. Предвидената GIS система отразява местоположението на имота, но не проследява какво е ставало с този имот през годините, което е изключително важно. Това важи и за имоти – бивша общинска собственост, а сега вече са с променен статут, коментира пред RuseInfo експертът в сферата на недвижимите имоти д-р Кристиян Вълчев.
По отношение на общинските жилища бих искал да отбележа приемането на националната жилищна стратегия и ролята на жилищния фонд в голям български град като Русе. Необходимо е политиката по отношение на управление и стопанисване на жилищния фонд да се фокусира върху придобиването на нова жилищна площ с оглед на това, че списъкът от нуждаещи се граждани в началото на настоящия мандат бе много по – малък, отколкото сега, тоест се е увеличил, добави г-н Вълчев.
ОП „Управление на общински имоти“ е единственото с такава голяма печалба. То само може да извършва ремонт на жилища, чрез възстановяване на отдел Ремонт към предприятието, а процедурите по изграждане на нови да стават през Общината върху общински терени. В строителството най – важна е собствеността. Когато общината има собственост, тя би могла да възложи чрез обществена поръчка изграждането на жилищни сгради, които да са изцяло общинска собственост. Финансиране може да се осигури както със собствени приходи от общинското предприятие, така и от продажба на някои общински имоти, при необходимост. Все пак, пари сега постъпват и от продажба на собственост във вече построени сгради, и от продажба на незастроени терени, подчерта той.
Това общинско предприятие трябва да има дигитализиран ресурс. Според мен, там е необходимо да се дигитализират досиетата, както и услугата по заплащането. Такъв процес в момента тече. За мен обаче трябва да се направи заснемане състоянието на всяко жилище, вкл. И с 360 – градусова панорама, за да се контролират промените преодично, счита г-н Вълчев.
По време на моята работа започна прекратяване на съсобствеността в имоти, чрез изкупуване дела на Община Русе, като на 2 – 3 места това стана успешно. По мое мнение е удачно да се изкупуват дялове или да се продават на граждани, като се използва целия потенциал на терена, посочи в заключение Кристиян Вълчев.