Магдалена Симеонова от Българо-румънска търговско-промишлена палата представи проекта „За по-зелен растеж“

Магдалена Симеонова от Българо-румънска търговско-промишлена палата представя интересен проект, който Палатата стартира миналия месец и е съвсем в началото си. /на снимката/

„За по-зелен растеж“ е насочен към български малки и средни предприятия, които искат да бъдат устойчиви, но все още нямат достатъчно капацитет за това.

Здравейте, Магдалена! Как се зароди идеята за проекта „За по-зелен растеж“?

Здравейте! Малките и средни предприятия в България генерират 75% от общата заетост и 65% от добавената стойност в икономиката. Преходът към тяхното по-устойчиво развитие изисква дълбока промяна в стратегическото мислене и в начините, по които в момента те работят. За съжаление фирмите често не разполагат с достатъчно ресурси и се сблъскват с множество пречки, които възпрепятстват прехода им към устойчив растеж.

По отношение на иновациите България все още е в групата на т.нар. „нововъзникващи иноватори“, т.е. значително изостава от повечето държави от ЕС. Заради това от съществено значение е получаването на информация за вече разработени и готови за използване практически иновативни решения, които българските компании, могат да приложат в бизнеса си.

С какво Българо-румънска палата ще допринесе за успеха на проекта?

Българо-румънска търговско-промишлена палата, заедно със своите членове и партньори, е активна платформа за обмен на пазарна информация, бизнес контакти и опит, като фокусът ни е върху една основна цел: да помогнем на нашите клиенти в техния устойчив растеж.

В „За по-зелен растеж“ си партнираме със СИНТЕФ (Норвегия) и Балканския институт по труда и социалната политика (България). Целта на тази наша съвместна инициатива е да подкрепи МСП, в изграждането на компетентност в областта на иновациите в зелената индустрия. Това ще го постигнем по два начина. Първият е чрез идентифицирането и представянето на вече разработени, готови за използване практически решения, които са приложими за българските компании. Вторият: ще дадем възможност на български фирми да обменят опит в областта на иновациите в зелената индустрия с норвежки компании.

Разкажете ни малко повече за участниците в проекта.

Българо-румънската търговско-промишлена палата (БРТПП) е частна асоциация на компании с интерес да развиват своя бизнес в България и/или Румъния. Централният ни офис е в гр. Русе, а имаме и офиси в София и Букурещ. Предлагаме услуги за всички бизнеси, които имат интерес да се позиционират, инвестират и/или изнасят на един от двата най-бързо развиващи се пазари в ЕС.

СИНТЕФ е един от най-големите изследователски институти в Европа. Целта му е да допринесе за развитието на обществото, като провежда изследвания в областта на природните науки, технологиите, здравеопазването и социалните науки. Колегите ни там работят в тясно сътрудничество с бизнеса, администрацията и други изследователски и образователни институции.

Балканският институт по труда и социалната политика е неправителствено сдружение, което работи в приоритетни области като управление на европейски фондове и други международни донорски програми, корпоративна социална отговорност, учене през целия живот, пазар на труда и др.

Какви дейности ще се изпълняват по проекта? Какво да очакваме?

В момента провеждаме широкообхватно проучване на практическите решения в областта на иновациите в зелената индустрия в Норвегия, в Европа и извън Европа. Търсим такива решения, които могат да се приложат от малки и средни предприятия тук, в България. В рамките на този и следващия месец ще проведем три регионални срещи в ключови градове в България, за да се запознаем и идентифицираме нуждите на фирмите за зелени технологии и иновации в индустрията. През есента ще проведем учебно посещение в Норвегия. Заедно с няколко български компании ще посетим норвежки фирми от различни сектори, които предлагат иновационни решения в областта на зелената индустрия. Ще съберем в уеб базиран дигитален каталог практически и готови за използване иновационни решения за зелената индустрия, които са подходящи за български фирми. Финалното събитие по проекта ще бъде B2B форум за иновационни решения в зелената индустрия в България, който ще се проведе в София. Това ще се случи в началото на следващата година и тогава български компании ще имат възможност да се срещнат с няколко норвежки фирми, които ще дойдат тук, за да споделят своя опит и решения в областта на зелената индустрия.

Сподели: