Между 14 и 16 септември в Художествена галерия – Русе се провежда лекция и уъркшоп на тема: „Плакатът. Флагманът на съвременната визия“. Водещ е Димитър Трайчев.
Димитър Трайчев за историята и функциите на плаката – изображения и шрифт, композиция, мащаб, пространство, светлина. Примери за развитието на плаката от началото на 20 век до днес във Франция, Полша, Германия, Австрия, България и авторите Алфонс Муха, Густав Климт, Александър Родченко, Валдемар Свежи, Стефан Десподов, Христо Алексиев, Людмил Чехларов, Люба Лукова, Люба Томова и др.
Продължаваме с практическата част съвсем след малко.
„Плакатът е, който ни съобщава за събитието – било то театрална премиера, филм, изложба или друго някакво събитие. Нещо повече – събитие може да няма, но плакат винаги има. Понякога плакатът се превръща в събитие, а събитието – в плакат. Виждате ролята на плаката – огромна. Често човек си остава само с плаката, така и невидял събитието. И тогава именно плакатът е този, който трябва да внуши поне част от богатството на събитието, от неговата идея, от неговото лице, та да знае човекът какво е изгубил. Или спечелил. Така че, смятам, ще се съгласите с мене, че плакатът е много по-важен от събитието, за което съществува. Събитието отминава, но плакатът остава.“ (Станислав Стратиев, 2001).