Приключи вторият етап по процедурата за енергийно ефективни системи за улично осветление, която се администрира от Министерството на енергетиката. Процедурата се финансира по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост. В рамките на поканата по процедурата бяха подадени общо 87 предложения на стойност близо 114 млн. лв. След извършена техническа и финансова оценка проектите на 83 общини са одобрени и ще получат финансиране в размер на 107 558 870 лв. Подкрепата за изграждане на енергийно ефективно улично осветление е част от раздел „Нисковъглеродна икономика“ на Плана за възстановяване и устойчивост.
„Поехме ангажимент към общините до края на месец юни документацията да бъде разгледана и допуснатите проекти да бъдат класирани“, припомня енергийният министър Владимир Малинов. Предстои в най-кратки срокове след преглед на необходимите документи, да бъдат сключени договорите. Срокът за изпълнение на проектите е до 15 месеца след подписване на договорите. „Уверен съм, че с реализацията на проектите ще се подобрят условията за гражданите в общините и ще се намалят разходите за енергия“, подчерта Малинов.
Припомняме, че сизпълнението на проектите следва да се постигне минимум 30% спестяване на електроенергия. С намаляване на общинските разходи ще се осигури възможност средствата да бъдат насочени към други социални дейности. Изпълнението на инвестицията ще подпомогне процеса по намаляване на емисиите и подобряване на енергийното управление, както и разработването на различни концепции и внедряване на нови технологии в системите за улично осветление. В проектните предложения се предвижда внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от общините са предвидили и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.