Русенският университет подготвя едни от най-важните кадри за индустрията – инженерни, в селското стопанство и др., заяви при откриването на конференцията министърът на труда и социалната политика Бисер Петков. Тук е осъществена връзката между пазара на труда и образованието, като доказателство за това е реализацията на завършилите с високи възнаграждения и на престижни позиции.
Министърът акцентира върху ниската безработица у нас – 6.5 % през септември. В Русенско тя е 6 %.
В изказването си министър Петков подчерта, че постигането на баланс между търсенето и предлагането на работна сила в днешния глобализиран и високотехнологичен свят е трудна задача, за чието решаване са необходими съвместни усилия от образованието, бизнеса и институциите на пазара на труда. В условията на ниска безработица и едва около 4 000 безработни млади висшисти е особено важно всеки дипломиран специалист да бъде насочен бързо към подходящо работно място. За изпълнението на тази цел политиката по заетостта прилага разнообразни инструменти – индивидуализирани услуги, платени стажове, обучения по ключови компетентности, каза министър Петков.
Той посочи, че България изпълнява успешно Европейската гаранция за младежта, която осигурява на младите хора разнообразни възможности за обучение, заетост, получаване на първи опит, трудови навици и социална интеграция. Ежегодно в Националния план за действие по заетостта се заделят средства за обучение и субсидирана заетост на безработни младежи. Успешно се прилага програма „Старт на кариерата“ за работа в държавната, областната и общинската администрация, каза Петков.
Министърът на труда добави, че хиляди млади хора могат да започнат стажове или работа по схеми „Младежка заетост“, „Обучение и заетост на младите хора“, „Готови за работа“, по които възнагражденията им се субсидират по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Данните показват, че през първите девет месеца на 2017 г. 6896 младежи са започнали работа с европейско финансиране. За цялата минала година техният брой е 19 064. Петков добави, че Министерството на труда и социалната политика е разработило прогнози за развитието на пазара на труда в България до 2030 г., които подпомагат системата на образованието при определяне на приема на ученици и студенти, както и другите институции при разработване на секторни политики, подчерта министърът в присъствието на зам. – председателя на комисията по труда, социалната и демографската политика в 44-то Народно събрание Светлана Ангелова, директора на АЗ Драгомир Николов, областния управител Галин Григоров, председателя на Общото събрание на Русенския университет чл. кор. проф. Христо Белоев, ректора проф. Велизара Пенчева и др.
Осигуряването на устойчив икономически ръст и преход на икономиката към иновативен път е приоритет на Агенцията, каза директорът на Агенцията по заетостта Драгомир Николов по време на откриването на конференцията „Образование, трудов пазар и бизнес“ в Русенския университет. Предлагат се разнообразни форми за професионално ориентиране, преход от една заетост към друга. За постигане на целите са изпълнени ена мерки за повишаване качеството на човешкия потенциал, развитие на институциите на пазара на труда, повишаване ефективността на тяхното функциониране чрез прилагане на научни методи и опит ан водещи университети в страната, като един от тях е Русенския. През 2018 година ще продължат срещите и с други университети по проблемите, поставени тук, а началото се поставя днес в Русе.
8 млн. работници са загубили България и Румъния през последните 10 години, отбеляза областният управител. Те са отишли на работа в ЕС. Инвестициите налагат да се ангажират все повече висококвалифицирани работници, а при условията на тяхната липса се налага прилагането на т. нар. „Синя карта“.