През последната седмица на учебната 2023-2024 година русенското иновативно Дойче шуле участва в мобилности по Национална програма „Иновации в действие“ в партньорство с Немска езикова гимназия „Гьоте“, гр. Бургас, Езикова гимназия „Гео Милев“, гр. Добрич и Средно училище „Христо Ботев“, гр. Карнобат. Целта на участието в програмата е обмен на иновативни практики. От учебната 2022-2023 г. русенското училище е в списъка на иновативните училища с проекта „ Дунав – пулсът на нашето време“, насочен към използване на проектно-базираното обучение и провеждане на проектна седмица.
Мобилностите по програмата бяха осъществени на два етапа. В първия етап домакин беше русенското училище. От 23.06.2024 г. до 25.06.2024 г. СУПНЕ „Фридрих Шилер“ посрещна представители на учителите и учениците от партньорските училища от Бургас, Добрич и Карнобат. Гостите бяха сърдечно приветствани от директора на училището госпожа Искра Иванова, след което Кристина Петкова от ХI Б клас и Мартин Андреев от ХI А клас представиха с презентация, свързана с историята, дейността и успехите на учениците и учителите от СУПНЕ „Фридрих Шилер“ и най-вълнуващите моменти от училищния живот училището, а Александра Славова от Х А клас отправи музикален поздрав с песента „Lieblingsmensch. Последва обиколка на сградата на училището с опознавателна цел. Янислава Якимова от ХI В клас и Камелия Йорданова от Х А клас запознаха гостите с активната дейност на ученическия парламент. Жулиета Иванова, педагогически съветник, разказа историята на създаването на училищния химн. Емилиян Георгиев от ХI В клас, участник във вокалната група изпълнила песента, Виктория Маринова от VIII Б клас и д-р Марияна Георгиева, старши учител по БЕЛ, споделиха своите впечатления и преживявания във връзка със създаването, записването и представянето на музикалната творба. След това гостите се запознаха с иновацията и разгледаха проектните дейности като посетиха творческите лаборатории. Проектно-базираното обучение училището домакин представи чрез провеждане на два открити урока. Първият беше на тема „Дунавски държави“ по английски език в Х Б клас, в който урок Александър Колев, старши учител по английски език, умело съчета английския език с география и икономика. Вторият урок беше интердисциплинарен с ученици от Х клас при преподавателките Гергана Кръстева, старши учител по физика и астрономия и математика и Нели Праматарова, старши учител по немски език. Темата на урока беше „Дунав – източник на живот и енергия“, а съчетанието от физика и немски език доведе на финала до приятна изненада, а именно приготвени от учениците палачинки по българска и австрийска рецепта. След това беше проведена кръгла маса за обсъждане на наблюдаваните уроци и за обмен на добри иновативни практики. Гостуващите ученици обмениха опит с наши ученици от училищния парламент.
Културната програма за гостите включваше разходка в центъра на град Русе и посещение на Екомузей с аквариум.
Партньорските училища изказаха възхищението си от нашето училище и постиженията на учениците ни и изразиха готовност за бъдещо сътрудничество.
Във втория етап домакин беше Немска езикова гимназия „Гьоте“, град Бургас. От 27.06.2024 г. до 29.06.2024 г. група учители и ученици от СУПНЕ „Фридрих Шилер“, под ръководството на заместник-директора Раиса Петкова, гостува на бургаското училище. Заедно с партньорските училища от Добрич и Карнобат всички бяха посрещнати и приветствани от директора на гимназията Антоанета Христова в Немския център на училището. Ученици представиха училищния химн, който през изминалата учебна година е бил преведен на немски език. След това възпитаниците на гимназията ни запознаха с историята на възникването ѝ. Последва представянето на дейностите на еко клуб „Зелена немска“, част от които са изграждането на зелена стая на открито, провеждане на градски експедиции и еко фестивали, оборудване със станции за рециклиране, поставяне на „Шишеяд“ и на компостер в училищния двор и други. Ученическият съвет представи също дейността си пред гостите. Последва дискусия за обмен на добри практики между учители и ученици. Немската езикова гимназия в Бургас е иновативно училище, което е внедрило три иновативни практики в образователния процес – въведен е нов учебен предмет Немски език +, работи се по програма за цялостна адаптация на новопостъпващите ученици и се провеждат две проектни седмици – една през декември и една през месец юни. Участниците в мобилността имаха възможността да посетят представянето на проектната работа на няколко екипа. Една част посети презентирането на проекта „Езерата на Бургас, близки и непознати – инвестиция за бъдещето“. Други станаха свидетели на невероятно театрално изпълнение със заглавие „ Арт етюди през погледа на ученика-творец“. Наблюдава се още представянето на проектите „Бургас през погледа на тинейджъра“, ‚С песен немският е лесен“ и други. Отново в Немския център на училището две ученички разказаха за преживяванията си във Виена и представиха ученическия проект „Младежта на Европа опознава Виена“. Психологът госпожа Елисавета Зайкова запозна аудиторията с програмата за цялостна адаптация на новопостъпващите ученици, а Деница Василева, учител по философия, разказа за междуучилищната инициатива „Учим заедно“, в която е участвала съвместно с Владимир Терзииванов, също учител по философия от СУ „Христо Ботев“, гр. Карнобат.
Културната програма за гостите включваше разходка в центъра на град Бургас с начален пункт часовника до хотел „България“ за учителите, а за учениците беше подготвено градско рали – опознай Бургас.
Чрез дейностите по НП „Иновации в действие“, които допринесоха за изграждане на партньорство и взаимодействие на училището с други образователни институции, СУПНЕ „Фридрих Шилер“ утвърждава мястото си в изградената национална мрежа на иновативните училища в България.