За близо седем месеца от началото на мандата, МРРБ стартира проекти за 1,5 млрд. лв. основно в пътния сектор. Това съобщи на пресконференция днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Почти 900 млн. лв. е стойността на обявените тръжни процедури, а сключените договори са за над 452 млн. лв. Строителството, заедно с вътрешното потребление и износа, са факторите, оказващи влияние върху икономическия растеж, който по данни на Националния статистически институт през третото тримесечие на годината е близо 4%, посочи министърът. Зад тези цифри стои не само общественият интерес, но и отделни човешки съдби – докато през 2016 г. заетите в строителството са били 175 хил. души, то през 2017 г., благодарение на добрия бизнес климат, те са вече 255 хиляди, каза Николай Нанков.
Регионалният министър напомни, че през месец септември Министерският съвет отпусна целево 100 млн. лв. за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа.
В ремонт са 193 км второкласни и третокласни пътища за почти 160 млн. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж“. С безвъзмездното финансиране от нея и националното съфинансиране се предвижда да бъдат рехабилитирани общо 27 обекта на обща стойност 380 млн. лв., като предстои да стартират инвестиции за още 246 млн. лв. През следващата година ще бъдат ремонтирани тунелите по направленията от трансевропейската пътна мрежа, сред които „Траянови врата“ на АМ „Тракия“ и съоръженията на АМ „Хемус“. Със средства от ОП „Региони в растеж“ ще бъде рехабилитиран обходният път на Ловеч и тунел към него, съобщи министърът.
85 млн. лв. са предвидени в бюджета за 2018 г. за дейности по АМ „Хемус“. Предстои проектиране на 50 км от п.в. „Боаза“ до разклона за Плевен и Ловеч и през 2018 г. може да стартира обществена поръчка за избор на изпълнител. При липса на обжалване, в края на следващата година реално в строителство могат да бъдат общо 75 км, заедно с 25-те км, за които има вече сключени договори, съобщи министър Нанков.
Той посочи, че процедурата за внедряване на тол системата е на финалната права. По нея има избран изпълнител и в зависимост от решенията по жалбите, договорът може да бъде сключен още през тази година. Приходите от тол системата ще позволят да бъдат правени по-големи инвестиции не само в инфраструктурни проекти, но и в повишаване на пътната безопасност.
Ще предприема и по-кардинални действия по отношение на ръководството на „Автомагистрали“, заяви регионалният министър. Той посочи, че причина за това са получените през социалните медии сигнали за животни по трасетата на магистралите. Министър обясни, че чашата на търпението му преляла след като видял снимки на крави по магистрала „Хемус“. А преди време – мечка на „Тракия“. Проблемът също бил в това, че информация за тези случаи достига до министъра не от ръководството на „Автомагистрали“, а от медиите.