Наградиха победителите в традиционното състезание по "Русезнание"

Наградиха победителите в традиционното състезание по „Русезнание“

/на снимките – награждаването сега/

 Участие в XV издание на традиционното за града ни състезание взеха ученици от 12 основни и средни училища в Община Русе, които мериха сили в две възрастови групи: 5-7 клас и 8-11 клас в категориите „Есе“ и „Мултимедийна презентация“. Събитието се организира от Народно читалище „Гоце Делчев 2009“ – Русе, Регионален исторически музей – Русе, ВМРО-Русе и Сдружение за военно-патриотично възпитание на младежта „Приказка за България“.

Състезанието „РУСЕЗНАНИЕ 2022“ се проведе под патронажа на председателя на ОбС – Русе Иво Пазарджиев, който лично поздрави участниците при старта на проявата. Компетентно жури в състав проф. д-р Николай Ненов, Искрен Веселинов, Траян Тотев, Магдалена Трифонова и Владимира Велинова оцени представянето на общо 45 участници, които се бяха готвили усърдно по разнообразни теми, свързани с миналото на град Русе и Русенския край.

В категорията „Есе“ с индивидуалните призови места бяха отличени:

възрастова група 5-7 клас

I място – Ева Касабова – 7-а клас ОУ „Любен Каравелов“ за „Горянското движение в Русенско“

II място – Искрена Шишева – 7-д клас СУ „Христо Ботев“ за „Средновековен град Червен“

III място – Беатрис Петрова – 6-в клас СУЕЕ „Константин-Кирил Философ“ за „Българската перла на Дунав“

възрастова група 8-11 клас

I място – Рая Сотирова – 11-г клас АЕГ „Гео Милев“ за „Русе – люлката на масовството в България“

II място – Алекс Миткова – 9-а клас СУ „Васил Левски“ за „Забавленията, веселбата и пъстротата на Русе през годините“

III място –  Стефани Радева – 8-а клас СУ „Христо Ботев“ за „Всичко, което преживях по-късно, вече се бе случило някога в Русчук…“

В категория „Мултимедийна презентация“ за групово участие наградени бяха:

възрастова група 5-7 клас

I място – 6-а клас от ОУ „Васил Априлов“ за „Русе – първият град с жена училищен директор – Магдалина Царичинска“

II място – Камелия Стоянова и Йоана Славова – 7-а клас ОУ „Олимпи Панов“ за „Русенският затвор“

Журито отличи две работи в тази група с III място:

– Александър Димитров и Лора Методиева – 7 клас ОУ „Отец Паисий“ за „Иван Вазов в Русе и русенските следи във Вазовия живот и творчество“

– Ева Касабова и Християн Колев – 7 клас ОУ „Любен Каравелов“

възрастова група 8-11клас

I място – Кристина Колева и Йоана Чакърова от 10 клас АЕГ „Гео Милев“ за „Женско благотворително дружество „Добродетел“

II място – Михаил Манолов, Никола Донев и Златина Златева от 11 клас СУ „Възраждане“ за „На тези, които прославиха Русе“

Журито и в тази група отличи два екипа с III място:

– Николета Новакова, Деница Великова и Мила Трифонова от 11 клас СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ за „Русе – столицата на българското съдебно достойнство“

– Доротея Михайлова, Божидара Маринова, Виктория Димитрова и  Изен Юсменова за „Народният съд в Русе“

Освен с призови грамоти, отличените с I, II и III място във всяка категория получиха и парични награди, осигурени от ВМРО-Русе. Организаторите благодарят на всички участници и техните преподаватели за активността и интереса към паметта на град Русе!

Сподели: