ЦНСТ-ПЛУИ-Брестовица-1

Над 3.1 млн. лева се отделят за основен ремонт на сграда за социални услуги и сграда за отопление в Брестовица

3 150 843,55 лева без ДДС отделя Община Борово за основен ремонт, реконструкция и внедряване на мерки за енергийна ефективност на обществено обслужваща сграда за социални услуги и сграда за отопление в УПИ IV-70, кв. 20 по рег. план на с. Брестовица, община Борово.

Обектът се състои от обществено обслужваща сграда за социални услуги. и сграда за отопление. Основната сграда е масивна триетажна със сутерен и дървен четирискатен покрив, а обслужващата сграда е масивна двуетажна свързано застроена към източната фасада на сградата за социални услуги.

Сградите са разположени в УПИ IV-70, кв. 20 по регулационния план на с. Брестовица, община Борово, област Русе. Административният им адрес е улица „Янтра“ № 9., с. Брестовица, община Борово. На север и изток граничи с улици, на юг – с дере, а на запад – с УПИ III-69.

Основната сграда и прилежащите й пристройки са разположени свободностоящо в имота от северната му страна. Естественият терен на имота е наклонен в посока от север към юг. Основната сграда е с 3 надземни етажа към улицата и полу-вкопан сутерен. Пристройката за отопление е с 1 изцяло надземен етаж и 1 частично вкопан от към улицата на север и надземен спрямо прилежащия терен от изток и юг. Имотът има свободен достъп от север и частично запазена ограда.

Главният пешеходен и автомобилен достъп до имота се осъществява директно чрез обслужващата улица Янтра, преминаваща по северната граница. Имотът има автомобилен достъп и от улицата от запад през автомобилен портал.

Подходът към сградата за социални услуги е от север – от прилежащата улица. Сградата е свързано застроена от изток с двуетажна сграда за отопление.

На първия етаж от север е разположен главният вход към социалните услуги. Складът до входното антре се преустройва в санитарни помещения включително за хора с увреждания. На същия етаж на юг има разположени административни помещения. Връзката между етажите се осъществява посредством двураменно стълбище на източната фасада на сградата. Проектът предвижда осигуряване на достъп за хора със затруднения при придвижването чрез наклонена подемна със задвижваща система, монтирана на съществуващото стълбище.

Вторият и третият етаж помещават социални услуги за хора с интелектуални затруднения. Предвид намерението на Възложителя за увеличаване на капацитета на социалните услуги и превеждането им към изискванията на Наредбата за качеството на социалните услуги (НКСУ), са направени някой функционални промени.

Отпада едната социална услуга на втория етаж, като целият втори етаж се преустройва за ползване от социална услуга – резидентна грижа „Св. Мина“. Предвидени са седем спални помещения – всяко за двама потребители (в това число 1 спалня за заместваща грижа), дневна, трапезария с кухня, офис със санитарен възел за персонала, помещение за индивидуална работа / среща с близки. Три от спалните помещения ползват общи умивалници с душове и тоалетни, а в четири спални има изградени бани към помещенията. Към умивалниците е предвидена нова тоалетна за хора със затруднение при придвижването – достъпна с инвалидна количка. На втория етаж се запазва медицинския кабинет, а директорският кабинет се преустройва в стая за супервизии и обучения.

Социалната услуга – резидентна грижа „Св. Екатерина“ на третия етаж увеличава капацитета си. Преустройството предвижда девет спални помещения – всяко за двама потребители (в това число 1 спалня за заместваща грижа), дневна, трапезария с кухня, два офиса със санитарен възел за персонала, помещение за индивидуална работа / среща с близки, общи умивалници с душове и тоалетни за потребителите. Към умивалниците е предвидена нова тоалетна за ползване от хора в инвалидна количка.

От стълбището има достъп до склад и неизползваемо подпокривно пространство.

Вторият етаж на сградата за отопление, който представлява голям склад е функционално свързана с първия етаж на обществено обслужващата сграда.

Първият етаж на обслужващата сграда помещава котелно, битова стая за огняря, санитарен възел, помещение за дизел агрегата и работилница. Достъпът до тях е чрез външен вход от изток. Първият и вторият етаж на обслужващата сграда не са свързани. Проектът не предвижда вътрешно преустройство на помещенията на сградата за отопление.

Сутеренът помещава бивша кухня, перално, санитарни и обслужващи помещения. Проектът предвижда преустройство на трапезарията в ателие по готварство. Неизползваната досега бивша столова се преустройва в зала за фитнес. Санитарните помещения се увеличават, като към тях е предвидена тоалетна за инвалиди и съблекални с душове. Пералното се запазва. Някой помещения от бившата кухня не се преустройват – показани са в графичната част на проекта.

За осигуряване на евакуационен изход от втори и трети етаж, както и за алтернативен достъп до социалните услуги се предвижда изграждане на ново стълбище със стоманобетонова конструкция.

Покривът на основната сграда се реконструира, като се изгражда нова дървена конструкция с ново покритие от ламарина на „клик“ система. Нивото на билото и стрехите се запазва същото като на съществуващия покрив. Премахват се комините, които не се използват.
Предвижда се ново покривно покритие от ламарина и на сградата за отопление.

Съгласно доклада за енергийна ефективност в проекта се предвижда топлинно изолиране на външните ограждащи елементи на сградите с 12 см каменна вата. До 50 см над тротоара се предвижда топлоизолация от XPS с покритие от мозаечна мазилка. Подменят се всички дограми с енергоефективни такива съгласно предписанията на доклада за енергийна ефективност.
Предвижда се едно достъпно място за паркиране на автомобили на хора с увреждания към паркинга на сградата за обществено обслужване, отговарящо на изискванията на чл. 22 , ал. 1 от Наредба № РД-02-20-2 от 26.01.2021г.

За осигуряване на достъпна среда при вертикално придвижване е предвиден стълбищен платформен подемник, монтиран към съществуващото вътрешно стълбище.

Сподели: