Намалява броят на вестниците и тиражите им у нас, в Русенска област излизат 4

Намалява броят на вестниците и тиражите им у нас, в Русенска област излизат 4

През 2023 г. в България са издавани 180 вестника с годишен тираж 87 243 хил., като спрямо предходната година заглавията намаляват с 11 (5.8%), а тиражът – с 15 576 хил. (15.1%). По периодичност с най-голям тираж през 2023 г. са издаваните ежедневници – 52 167 хиляди. През 2023 г.най-голям брой вестници са издавани в област София (столица) – 82 заглавия, или 45.6% от всички издавани в страната.

През 2023 г. са издадени 428 списания и 47 бюлетина, като в сравнение с 2022 г. списанията намаляват с 3.2%, а бюлетините – с 23.0%.

На чужди езици са издавани 72 списания и бюлетини, като най-многобройни са на английски език – 58 заглавия с тираж 121 хил., следвани от 5 издания на румънски и 2 на руски език.

Издадени са и 134 периодични сборника с тираж 25 хил., като в сравнение с предходната година броят им намалява с 2 заглавия, а тиражът се увеличава с 16.2%.

Методологични бележки

Изследването на издателската дейност се провежда годишно и обхваща дейността на държавните и частните издателства и редакции. Данните се предоставят на НСИ от Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ (всички депозирани издания за годината). В броя на книгите и брошурите не се включват изданията с тясно ведомствено предназначение, с временен и рекламен характер и обем по-малък от четири страници.

Брошура е непериодично печатно издание с най-малко пет, но с не повече от 48 страници, издадено в страната, което е на разположение на обществеността.

Книга е непериодично излизащ печатен документ с най-малко 49 страници, издадено в страната, което е на разположение на обществеността.

Заглавие – дума или съвкупност от думи, отбелязани обикновено върху документа, за да може да се използват за неговото идентифициране и често (но невинаги) го отличават от други документи.

Том – физическа единица на печатен документ, която съдържа определен брой страници, обединени в една подвързия, и съставлява едно цяло или част от една съвкупност.

Тираж е общият брой на екземплярите, отпечатани от едно заглавие.

Продължаващо издание (серия) – документ в печатна или непечатна форма, който се публикува в последователни части, обикновено с цифрово или хронологично означаване и без предварително ограничение на продължителността на изданието независимо от неговата периодичност.

От 2012 г. се прилага нова класификационна група – Предназначение на литературата (за продължаващите издания).

Вестник е листово издание, което съдържа новини за текущи събития, предизвикващи специален или общ интерес, отделните части на което са регистрирани хронологически или в числа и обикновено излиза поне един път в седмицата.

Списание е продължаващо издание, което се публикува под едно и също заглавие на редовни или нередовни интервали за неограничено време; отделните броеве са последователно номерирани или датирани.

Бюлетин е издание (във вид на брошура или листовка), което съдържа кратки официални и служебни материали (нормативни, информационни), отнасящи се до дейността на издаващото учреждение или организация.

Периодичен сборник е издание, което съдържа научни статии, научни съобщения и др., публикувано обикновено от името на научна институция.

Официални издания – доклади и годишни отчети на министерства, агенции и други правителствени институции.

Годишен тираж на периодичното издание е общото количество на екземплярите на всички излизания на едно заглавие за една година.

Еднократен тираж е средният тираж от тиражите на всички излизания на едно заглавие за година.

Повече информация и данни за издателската дейност могат да се намерят в ИС ИНФОСТАТ (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=214) и на сайта на НСИ (www.nsi.bg), раздел „Култура“.

Сподели: