златан златанов

Народният представител Златан Златанов пита служебния министър на културата за местонахождението и състоянието документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в тогавашното НИПК, днес НИНКН

Документационният масив от реставрационните работи в средновековния Ивановски скален манастир са извършени в периода 1976-1997 г. от реставраторите Боряна Дживджанова, Аблена Мазакова и Благой Дживджанов. През 1996 г. Аблена Мазакова подготвя 3 екземпляра на тази документация, които предава в НИПК (днес НИНКН), в държавната фирма „Реставрация“ ЕАД, и в Регионалния исторически музей в Русе.

При проверка през 2015 г. независимият изследовател Александър Стойков, д-р по изкуствознание от Богословския факултет на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ е установил, че документационният масив, съхраняван в НИПК (днес НИНКН), е бил унищожен при неизвестни обстоятелства, по неофициална информация – при пожар. Това е основният екземпляр от документационния масив. В научните публикации той е представян като: „НИПК Център по консервация и реставрация на художествените ценности. Скални църкви Иваново, „Църквата“. Досие на църквата „Св. Богородица“ след завършването на консервационните работи по стенописите. Съставители Боряна Дживджанова и Благой Дживджанов, София 1996“. По думите на Аблена Мазакова обаче, през 1996 г. в НИПК (днес НИНКН) е била предадена документацията от реставрацията на целия манастир, а не само на една от петте реставрирани скални църкви.

Документационният масив, предаден на Регионалния исторически музей в Русе също е в неизвестност. Към момента е оцелял единствено екземплярът, предаден на държавната фирма „Реставрация“ ЕАД.

В момента обаче Министерство на културата закрива държавната фирма „Реставрация“ ЕАД. Това поставя под реална заплаха от унищожение на последния оцелял екземпляр от документационния масив за реставрационните работи в Ивановския скален манастир, продължили близо 20 години.

Тази реална угроза поставя въпроси към министъра на културата Найден Тодоров, в чийто правомощия е съдбата на държавната фирма „Реставрация“ ЕАД. Ето какво пита служебния министър народния представител от ПП „Възраждане“ в 19-и МИР – Русе адвокат Златан Златанов:

  1. Какво е известно за съдбата на документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в тогавашното НИПК, днес НИНКН?
  2. Каква ще бъде съдбата на документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в „Реставрация“ ЕАД, след закриването на държавната фирма, което в момента е в ход?
  3. Възнамерява ли Министерство на културата да придобие документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в държавната фирма „Реставрация“ ЕАД?
  4. Къде, по какъв начин, при какви условия и по какъв ред Министерство на културата възнамерява да съхранява документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в държавната фирма „Реставрация“ ЕАД, ако реши да го придобие?
  5. По какъв начин Министерство на културата възнамерява да осигури достъп на специалисти до документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в държавната фирма „Реставрация“ ЕАД, ако реши да го придобие?
  6. На коя институция и при какви условия Министерство на културата възнамерява да предаде документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в държавната фирма „Реставрация“ ЕАД, в случай че се откаже от неговото придобиване?
  7. Доколкото от години световната практика е всички ценности да се съсредоточават в регионите на техния произход, където е концентриран туристическият поток, на коя регионална институция Министерство на културата би могло да предаде документационния масив от реставрационните работи в Ивановския скален манастир, предаден през 1996 г. в „Реставрация“ ЕАД, след закриването на държавната фирма?
Сподели: