„Наличието на трима министри и представители на още едно министерство показва едно – размита отговорност. Това е проблем, за който говорим от години.“ Това заяви по време на дебата за водната криза в страната в пленарна зала заместник-председателят на парламентарната група на коалиция „БСП за България” и народен представител в 19-и МИР – Русе Иван Иванов.
Той отбеляза, че е добре, че ГЕРБ са узрели за отдавнашната идея на левицата – единен орган за управление на водния сектор. По думите му сега Министерство на околната среда и водите носи едни отговорности, Министерство на регионалното развитие и благоустройството други, Министерство на земеделието и храните има трети, Министерство на енергетиката – четвърти, а координацията между тях е тотално объркана.
„Ние апелираме за политическа воля час по-скоро, защото този парламент е изчерпан, най-късно в началото на следващия да се вземат подобни законодателни решения, за да има един единен орган за управление на водния сектор и да се знае кой носи отговорността за всичко случващо се там“, обясни социалистът.
Като други проблеми, които са били набелязани и са ясни и от изслушването Иванов посочи: стара мрежа както водоснабдителна, така и за напояване; липса на стратегия за развитие на сектора. Като важен проблем и отговорност не на служебния кабинет, а на всички партии той набеляза липсата на санитарно-охранителни зони на язовирите, които се използват за питейни нужди и от там проблемите с разрешителните за водоползване.
Той се обърна към министър Коритарова да се използва шансът, който има в момента общините да реабилитират поне част от инфраструктурата си – проектите, които са готови по инвестиционната програма да бъдат разписани, за да могат да бъдат започнати. Иванов подчерта, че и в Националния план за възстановяване и устойчивост също има средства за напояване.
Бившият министър на земеделието се обърна към настоящия с апел да се направи преглед на съществуващите напоителни съоръжения, за да има яснота какво е състоянието им и какво е необходимо да се направи, за да функционират те пълноценно.