Националният ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“ Русе ' 2023 завърши, ето и наградените

Националният ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“ Русе ‘ 2023 завърши, ето и наградените

На 2 юли с тържествена церемония по награждаване на отличените участници бе закрито XXVI издание на Националния ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“ Русе 2023, организиран от Общински детски център за култура и изкуство, в сътрудничество с ДТ „Сава Огнянов“ и ОП „Русе арт“. Фестивалът се проведе от 24 юни до 2 юли в Доходно здание и един спектакъл бе представен в пространството на БЛОК 14 Център за изкуство и култура. Взеха участие 400 деца от 38 театрални трупи от София, Варна, Лом, Своге, Стара Загора, Русе, Пловдив, Силистра, и много други населени места. Генерален спонсор и тази година бе Дамски Лайънс клуб „Сексагинта приста“ – Русе, който осигури паричен награден фонд в размер на 1510 лв. Спомоществователи на форума бяха и Книжарници „Хеликон“ и „ Хепи бар и грил“.

Тази година жури на фестивала бяха обичаната българска актриса Нона Йотова, младият и талантлив актьор Филип Гуляшки и театроведът Крум Гергицов – дългогодишен драматург на ДТ „Сава Огнянов“, един от основателите на фестивала.

Те присъдиха следните КОЛЕКТИВНИ НАГРАДИ:

ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Специална награда на журито – „Какво мислят децата?“ Работилница за театър „Мармалад“ при Сдружение за изкуство и култура „Блок 14“, гр. Русе

I награда – „Меко казано“ на Детско театрално студио при НЧ „Съгласие – 1890“ гр. Каварна, Обл. Добрич

II награда – Театрално-музикална интерпретация „Малкият принц“ на Театрална формация „Nonet +“ при СУ „Димитър Маринов“ , гр. Лом, обл. Монтана

III награда – „Котаракът в чизми“ на Детски театрален състав „Развитие“, гр. Севлиево

Поощрения за спектаклите:

– „Грозното пате“ на ДТГ „Таралежчета“ при ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Силистра

– „Чудесната тройка и още нещо“ на Детски театрален състав „Сребърно звънче“

гр. Провадия

ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Специалната награда на журито – „Веселите Уиндзорки“ на ТС „Смехурко“ при ЦИКО „София“ – филиал Банкя, гр. Банкя

I награда – „Привързаният балон“ на Ученическа театрална студия към Студентски театър „Пирон“ , гр. Русе

II награда – „Пет жени е еднакви рокли“ на ВТФ „Врабчета“ при ЦПЛР – ЦИКО „София“,

София

III награда – „Как бяха създадени буквите“ на Студио театър при ОбДЦКИ – Русе

Поощрения:

– „ Плешивата певица“ на Ученическа театрална студия „КАМИЛА Тийн“ при Група за детски театър „КАМИЛА“ , Русе

– „Милионерът“ на Класове по актьорско майсторство при НУИ „Проф. В. Стоянов“, гр. Русе

– „Момков сбор/ Момини седенки“ на Театрална школа „Чарли“ при Дирекция Култура в Община Пловдив

– „Съкровището на Силвестър“ на Театрални групи към ДТА „Питър Пан“ при ДКТ, Варна

– „Суматоха“ на „Театърът сред вас“ при Средно училище „Неофит Рилски“ ,

гр. Твърдица, Обл. Сливен

ГОЛЯМА НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛА – „Полет над кукувиче гнездо“ на Театрално студио „АРТИСТИК“ при ЦПЛР – ОДК, гр. Силистра

Също така бяха присъдени и ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ за Главни мъжка и женска роля и за Поддържащи мъжка и женска роля в двете възрастови групи както следва:

ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

ГЛАВНА МЪЖКА РОЛЯ

– Радослав Радославов за ролята на Малкия принц в „Малкият принц“

– Богорис Цветков за ролята на Жан в „Котаракът в чизми“

– Йордан Великов за ролята на Къртицата в „Меко казано“

– Светослав Червеняков за ролята на Кучето в „Меко казано“

– Светослав Митев за ролята на Светльо в „Меко казано“

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Елена Антова за ролята на Малкия принц в „Малкият принц“

– Петя Маркова за ролята на Котарака в „Котаракът в чизми“

– Дея Славова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

– Яна Атанасова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

– Велиана Манолова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА ЗА ДЕБЮТ НА НАЙ-МАЛКА АКТРИСА

– Илина Милевска за ролята на малката сестричка в „Чудесната тройка и още нещо“

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Боян Георгиев за ролята на Костенурката в „Меко казано“

– Даниел Пенев за ролята на Голямото прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Антони Иванов за ролята на Средното прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Михаил Ангелов за ролята на Малкото прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Николай Капитанов за ролята на Кълвача в „Меко казано“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Магдалена Недкова за ролята на Принцесата в „Котаракът в чизми“

– Виктория Иванова за ролята на Кравата в „Грозното пате“

– Виктория Евгениева за ролята на Лисицата в „Малкият принц“

– Стела Кондова за ролята на Лебеда в „Грозното пате“

ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

ГЛАВНА МЪЖКА РОЛЯ

– Калоян Жеков за ролята на Макмърфи в „Полет над кукувиче гнездо“

– Алекс Стоянов за ролята на Фалстаф във „Веселите Уиндзорки“

– Кристиан Йорданов за ролята на Мистър Смит в „Плешивата певица“

– Раяна Стефанова за ролята на Гоца в „Суматоха“

– Теодор Илиев за ролята на Тегумай в „Как бяха създадени буквите“

– Боян Иванов за ролята на Петер Мунк в „Студеното сърце“

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Гергана Филипова за ролята на Сестра Рачид в „Полет над кукувиче гнездо“

– Йона Методиева за ролята на Мистрис Пейч във „Веселите Уиндзорки“

– Бояна Александрова за ролята на Мистрис Скокли във „Веселите Уиндзорки“

– Мириам Караджян за ролята на Масларска в „Милионерът“

– Виктория Росенова за ролята на Мисис Смит в „Плешивата певица“

– Теодора Йорданова за ролята на Франсис в „Пет жени е еднакви рокли“

– Кремена Симеонова за ролята на Мередит в „Пет жени е еднакви рокли“

– Ивана Колева за ролята на Теоримай в „Как бяха създадени буквите“

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Георги Георгиев за ролята на Били Бибит в „Полет над кукувиче гнездо“

– Станимир Праматаров за ролята на Илия в „Момков сбор/ Момини седенки“

– Лъчезар Стоянов за ролята на Бибонко в „Съкровището на Силвестър“

– Нина Иванова за ролята на Началника на Пожарната в „Плешивата певица“

– Петър Петров за ролята на Ломов в „Кога любовта побеждава?“

– Едуардо Юрато за ролите на Мунчо и Гунчо в „Има ли смисъл да утепваме мечката“

– Максим Димитрио за ролята на Едноокия в „Съкровището на Силвестър“

– Теодор Теодоров за ролята на Президент Делбек в „Хотел между тоя и оня свят“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Веселина Габровска за ролята на д-р Кайус във „Веселите Уиндзорки“

– Долиана Маринова за ролята на Мишел Холандката в „Студеното сърце“

– Никол Чокоева за ролята на Мишел Холандката в „Студеното сърце“

– Виктория Георгиева за ролята на Карамфилка в „Има ли смисъл да утепваме мечката“

– Ана Александрова за ролята на Карамфила в „Момков сбор/ Момини седенки“

– Йоанна Новакова за ролята на Хю Евънс във „Веселите Уиндзорки“

– Радина Милева за ролята на Мари в „Хотел между тоя и оня свят“

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА

– Антоан Кондов за ролята на Нбу в „Съкровището на Силвестър“

Съпътстващо събитие на фестивала беше изложбата от детски рисунки и приложни творби от III Национален конкурс по изобразително и приложно изкуство ”Магията на изкуството” и от IV Национален ученически конкурс за детска рисунка и илюстрация „Светът е цветен за всички детски очи“ Русе 2023.

БЛАГОДАРИМ НА ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ! ДО НОВИ СРЕЩИ, СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ И ПОЧИТАТЕЛИ НА ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО! ДОСТОЙНИ НАГРАДИ ЗА ВДЪХНОВЕНИЯ ТРУД НА МАЛКИ И МЛАДИ АКТЬОРИ!

На 2 юли с тържествена церемония по награждаване на отличените участници бе закрито XXVI издание на Националния ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“ Русе 2023, организиран от Общински детски център за култура и изкуство, в сътрудничество с ДТ „Сава Огнянов“ и ОП „Русе арт“. Фестивалът се проведе от 24 юни до 2 юли в Доходно здание и един спектакъл бе представен в пространството на БЛОК 14 Център за изкуство и култура. Взеха участие 400 деца от 38 театрални трупи от София, Варна, Лом, Своге, Стара Загора, Русе, Пловдив, Силистра, и много други населени места. Генерален спонсор и тази година бе Дамски Лайънс клуб „Сексагинта приста“ – Русе, който осигури паричен награден фонд в размер на 1510 лв. Спомоществователи на форума бяха и Книжарници „Хеликон“ и „ Хепи бар и грил“.

Тази година жури на фестивала бяха обичаната българска актриса Нона Йотова, младият и талантлив актьор Филип Гуляшки и театроведът Крум Гергицов – дългогодишен драматург на ДТ „Сава Огнянов“, един от основателите на фестивала.

Те присъдиха следните КОЛЕКТИВНИ НАГРАДИ:

ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Специална награда на журито – „Какво мислят децата?“ Работилница за театър „Мармалад“ при Сдружение за изкуство и култура „Блок 14“, гр. Русе

I награда – „Меко казано“ на Детско театрално студио при НЧ „Съгласие – 1890“ гр. Каварна, Обл. Добрич

II награда – Театрално-музикална интерпретация „Малкият принц“ на Театрална формация „Nonet +“ при СУ „Димитър Маринов“ , гр. Лом, обл. Монтана

III награда – „Котаракът в чизми“ на Детски театрален състав „Развитие“, гр. Севлиево

Поощрения за спектаклите:

– „Грозното пате“ на ДТГ „Таралежчета“ при ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Силистра

– „Чудесната тройка и още нещо“ на Детски театрален състав „Сребърно звънче“

гр. Провадия

ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

Специалната награда на журито – „Веселите Уиндзорки“ на ТС „Смехурко“ при ЦИКО „София“ – филиал Банкя, гр. Банкя

I награда – „Привързаният балон“ на Ученическа театрална студия към Студентски театър „Пирон“ , гр. Русе

II награда – „Пет жени е еднакви рокли“ на ВТФ „Врабчета“ при ЦПЛР – ЦИКО „София“,

София

III награда – „Как бяха създадени буквите“ на Студио театър при ОбДЦКИ – Русе

Поощрения:

– „ Плешивата певица“ на Ученическа театрална студия „КАМИЛА Тийн“ при Група за детски театър „КАМИЛА“ , Русе

– „Милионерът“ на Класове по актьорско майсторство при НУИ „Проф. В. Стоянов“, гр. Русе

– „Момков сбор/ Момини седенки“ на Театрална школа „Чарли“ при Дирекция Култура в Община Пловдив

– „Съкровището на Силвестър“ на Театрални групи към ДТА „Питър Пан“ при ДКТ, Варна

– „Суматоха“ на „Театърът сред вас“ при Средно училище „Неофит Рилски“ ,

гр. Твърдица, Обл. Сливен

ГОЛЯМА НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛА – „Полет над кукувиче гнездо“ на Театрално студио „АРТИСТИК“ при ЦПЛР – ОДК, гр. Силистра

Също така бяха присъдени и ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ за Главни мъжка и женска роля и за Поддържащи мъжка и женска роля в двете възрастови групи както следва:

ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

ГЛАВНА МЪЖКА РОЛЯ

– Радослав Радославов за ролята на Малкия принц в „Малкият принц“

– Богорис Цветков за ролята на Жан в „Котаракът в чизми“

– Йордан Великов за ролята на Къртицата в „Меко казано“

– Светослав Червеняков за ролята на Кучето в „Меко казано“

– Светослав Митев за ролята на Светльо в „Меко казано“

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Елена Антова за ролята на Малкия принц в „Малкият принц“

– Петя Маркова за ролята на Котарака в „Котаракът в чизми“

– Дея Славова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

– Яна Атанасова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

– Велиана Манолова за ролята на Приятелка в „Чудесната тройка и още нещо“

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА ЗА ДЕБЮТ НА НАЙ-МАЛКА АКТРИСА

– Илина Милевска за ролята на малката сестричка в „Чудесната тройка и още нещо“

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Боян Георгиев за ролята на Костенурката в „Меко казано“

– Даниел Пенев за ролята на Голямото прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Антони Иванов за ролята на Средното прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Михаил Ангелов за ролята на Малкото прасенце в „Невинен до доказване на противното“

– Николай Капитанов за ролята на Кълвача в „Меко казано“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Магдалена Недкова за ролята на Принцесата в „Котаракът в чизми“

– Виктория Иванова за ролята на Кравата в „Грозното пате“

– Виктория Евгениева за ролята на Лисицата в „Малкият принц“

– Стела Кондова за ролята на Лебеда в „Грозното пате“

ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

ГЛАВНА МЪЖКА РОЛЯ

– Калоян Жеков за ролята на Макмърфи в „Полет над кукувиче гнездо“

– Алекс Стоянов за ролята на Фалстаф във „Веселите Уиндзорки“

– Кристиан Йорданов за ролята на Мистър Смит в „Плешивата певица“

– Раяна Стефанова за ролята на Гоца в „Суматоха“

– Теодор Илиев за ролята на Тегумай в „Как бяха създадени буквите“

– Боян Иванов за ролята на Петер Мунк в „Студеното сърце“

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Гергана Филипова за ролята на Сестра Рачид в „Полет над кукувиче гнездо“

– Йона Методиева за ролята на Мистрис Пейч във „Веселите Уиндзорки“

– Бояна Александрова за ролята на Мистрис Скокли във „Веселите Уиндзорки“

– Мириам Караджян за ролята на Масларска в „Милионерът“

– Виктория Росенова за ролята на Мисис Смит в „Плешивата певица“

– Теодора Йорданова за ролята на Франсис в „Пет жени е еднакви рокли“

– Кремена Симеонова за ролята на Мередит в „Пет жени е еднакви рокли“

– Ивана Колева за ролята на Теоримай в „Как бяха създадени буквите“

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ

– Георги Георгиев за ролята на Били Бибит в „Полет над кукувиче гнездо“

– Станимир Праматаров за ролята на Илия в „Момков сбор/ Момини седенки“

– Лъчезар Стоянов за ролята на Бибонко в „Съкровището на Силвестър“

– Нина Иванова за ролята на Началника на Пожарната в „Плешивата певица“

– Петър Петров за ролята на Ломов в „Кога любовта побеждава?“

– Едуардо Юрато за ролите на Мунчо и Гунчо в „Има ли смисъл да утепваме мечката“

– Максим Димитрио за ролята на Едноокия в „Съкровището на Силвестър“

– Теодор Теодоров за ролята на Президент Делбек в „Хотел между тоя и оня свят“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ

– Веселина Габровска за ролята на д-р Кайус във „Веселите Уиндзорки“

– Долиана Маринова за ролята на Мишел Холандката в „Студеното сърце“

– Никол Чокоева за ролята на Мишел Холандката в „Студеното сърце“

– Виктория Георгиева за ролята на Карамфилка в „Има ли смисъл да утепваме мечката“

– Ана Александрова за ролята на Карамфила в „Момков сбор/ Момини седенки“

– Йоанна Новакова за ролята на Хю Евънс във „Веселите Уиндзорки“

– Радина Милева за ролята на Мари в „Хотел между тоя и оня свят“

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА

– Антоан Кондов за ролята на Нбу в „Съкровището на Силвестър“

Съпътстващо събитие на фестивала беше изложбата от детски рисунки и приложни творби от III Национален конкурс по изобразително и приложно изкуство ”Магията на изкуството” и от IV Национален ученически конкурс за детска рисунка и илюстрация „Светът е цветен за всички детски очи“ Русе 2023.

Сподели: