На 11 декември се отбелязва Световният ден на планините. Началото му е поставено през 2003 г. с резолюция 57/245 на Общото събрание на ООН. То идва след успеха на обявената от ООН Международна година на планините през 2002 г. Основната идея е да се насочи вниманието на хората към това колко са важни планините за живота на планетата, както и да се предприемат инициативи за опазването и положителната им промяна. За кратко време инициативата повишава глобалната осведоменост за значението на планините, стимулира основаването на национални комитети в 78 страни и подпомага създаването на Международно партньорство за устойчиво развитие на планинските региони, известно като Партньорство за планините, учредено на 2 септември 2002 г. в Йоханесбург.
Все повече хора осъзнават, че Планините са еко системи, които имат глобално значение, като източник на чиста вода – между 60% и 80% от прясната вода идва от там. Планините заемат близо 1/4 от повърхността на Земята и са дом на повече от 720 милиона души. В планините се наблюдава и огромно биологическо разнообразие. Те са и своеобразен ресурс на културно многообразие, знания и наследство.
В целия свят, както и в България, Планините са мястото, което ни дава пълноценна почивка. Планината е здраве, вдъхновение и красота, но все по-често тя в опасност. В България, с нейните 36 различни по вид и височина планини, 8 надминават 2000 метра и спокойно можем да кажем, че нашата страна е планинска. В борбата между туризма, екологията, между различните икономически ползи, законът е много непостоянен фактор и поставя планините в риск.
Природата е нашият дом! Нека не я унищожаваме. Опазването на красивата ни природа и чистотата ѝ зависи от добрата воля на всеки от нас.
Честит празник на всички обичащи планините!
/Държавен архив – Русе/