мартенски музикални дни 2017 закриване

На 16 март се открива международният фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе

Международният фестивал Мартенски музикални дни е една от най-старите и реномирани фестивални сцени в България, фестивал с модерна програмна стратегия и висок обществен рейтинг. Основан през 1961 и организиран от Русенската община, всяка година фестивалът превръща град Русе – най-големият и красив европейски град по българското поречие на река Дунав, в истинска столица на музиката, в място за срещи на елитни артисти от световната и европейска музикална сцена.

Фестивалния подиум в Русе са споделяли именити артисти от цял свят – Д. Шостакович, С. Рихтер, К. Мазур, Г. Рождественски, В. Нойман, Ю. Темирканов, С. Сондецкис, С. Коста, М. Щокхаузен, Сър Н. Маринър, Ю. Башмет, Г. Кремер, М. Майски, К. Пендерецки, Д. Ситковецки, П. Галоа; оркестри от класата на Букурещката филхармония, Букурещкият радиооркестър, Литовската филхармония, Брукнер оркестър – Линц, Парижкият камерен оркестър, PKF Прага филхармоня, Арнолд Шьонберг Хор, Симфония Варсовия, Кремерата Балтика, както и ансамблите Хилиард, The King’s Singers, I Musici di Roma, Il Giardino Armonico с Джовани Антонини, Венецианският бароков оркестър и Д. Карминьола, МузикФабрик, recherche, Mосковски солисти, ансамбъл Phace, перкусионните ансамбли Амадинда и Кроумата, квартетите Келер, Джулиард, Токио, Изаи, Ардити и др.

Фестивалът днес развива широка платформа за стимулиране на млади и талантливи музиканти от цял свят и за реален и активен диалог между изпълнители с различен артистичен и културен бекграунд. Фестивалът е носител на престижния международен лейбъл Европейски фестивал по пилотния проект на Европейската комисия и EFA Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа за 2017 и 2018 година.

А ЕТО И ПРОГРАМАТА

16 март, петък, Доходно здание, 19 ч.
СОФИЙСКА ФИЛХАРМОНИЯ
Диригент ЕМИЛ ТАБАКОВ
Солисти МИНЧО МИНЧЕВ цигулка
РОБЪРТ КОЕН виолончело
Й. Брамс – Концерт за цигулка, виолончело и оркестър
E. Табаков – Симфония №9 (световна премиера)

17 март, събота, ДЗ, з. Европа, 11 ч.
Сонати alla Romana: Забравени майстори на Вечния град
ЗЕФИРА ВЪЛОВА барокова цигулка
ЯВОР ГЕНОВ архилютня
Програма: сонати от А. Корели, К. Лонати
А. Калдара, Д. Карбонели, Д. Дзамбони
________________________________________

17 март, събота, ДЗ, з. Европа, 19 ч.
Струнен квартет ФРОШ
КРАСИМИР ЩЕРЕВ акордеон
Програма: В. Казанджиев, Д. Йосифов, А. Пиацола, П. Билоне

18 март, неделя, ДЗ, з. Европа, 11 ч.
Клюки и схватки от Ренесанса
Ансамбъл АКОРДАТИ
Диригент ДРАГОМИР ЙОСИФОВ
Програма: О. Ласо, Я. Аркаделт, К. Монтеверди
П. Сертон, А. Виларт, Я. Хандл, К. Жанекен
________________________________________

18 март, неделя, Доходно здание, 19 ч.
РУМЪНСКИ НАЦИОНАЛЕН СИМФОНИЧЕН ОРКЕСТЪР
Диригент КРИСТИАН МАНДЯЛ
Солист ПЛАМЕНА МАНГОВА пиано
Д. Енеску – Румънска рапсодия №2, оп.11
Ф. Лист – Унгарска фантазия за пиано
Ф. Лист – Концерт за пиано №2
С. Рахманинов – Симфония №2

19 март, понеделник, Опера, 19 ч.
Държавна опера – Русе
МАКБЕТ – опера от Дж. Верди
Диригент МАРКО ДЗАМБЕЛИ
Режисьор Нина Найденова
Сценография Борис Стойнов
Костюми Цветана Стойнова
Хореография Боряна Сечанова
Участват: Марко Кингари, Фабрицио Гори, Таня Иванова, Ааро Калпела

20 март, вторник, Доходно здание, 19 ч.
Камерен ансамбъл СОФИЙСКИ СОЛИСТИ
Диригент ПЛАМЕН ДЖУРОВ
Солисти ВИКТОР ЖУЛИЕН-ЛАФЕРИЕ чело
ЯВОР ЖЕЛЕВ флейта
К. Ф. Е. Бах – Концерт за флейта, ре минор
М. Големинов – Концерт за струнен квартет и струнен оркестър
Й. Хайдн – Концерт за виолончело, C dur
Л. В. Бетовен/Г. Малер – Квартет оп.95

21 март, сряда, Доходно здание, 19 ч.
Клавирно дуо
ЕВГЕНИ БОЖАНОВ
КАСПАРАС УИНСКАС
С. Прокофиев/М. Плетньов – Сюита за две пиана из „Пепеляшка“
П. И. Чайковски/Н. Економоу – Валс на цветята из „Лешникотрошачката“
С. Рахманинов – Сюита за две пиана, оп.17

22 март, четвъртък, ДЗ, з. Европа, 17:30
Заключителен концерт на Майсторския клас по оперно пеене
________________________________________

22 март, четвъртък, Доходно здание, 19 ч.
Струнен квартет МИКЕЛАНДЖЕЛО
ПЛАМЕНА МАНГОВА пиано
Й. Хайдн – Струнен квартет оп.64, №5
Ц. Франк – Клавирен квинтет оп.34
А. Дворжак – Клавирен квинтет оп.81, №2

23 март, петък, ДЗ, з. Европа, 17:30 ч.
11. Международен конкурс „Франц Шуберт“
Концерт на носителите на първи награди
________________________________________

23 март, петък, Доходно здание, 19 ч.
70 години
Държавен симфоничен оркестър – Русе
РУСЕНСКА ФИЛХАРМОНИЯ
МЪЖКИ ХОР ПРИ ДЪРЖАВНА ОПЕРА – РУСЕ
Диригент ГЕОРГИ ДИМИТРОВ
Солисти ОЛИВИЕ КАЗАЛ пиано
АНДРЕАНА НИКОЛОВА алт
Й. Брамс – Трагична увертюра
Й. Брамс – Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър
Й. Брамс – Концерт за пиано №2

24 март, събота, ДЗ, з. Европа, 11 ч.
VIVАldi re-loaded!
Ансамбъл RECHERCHE
Програма: Л. Щрайх, Н. Ритер, А. Халими, Щ. Хенслер
С. Зиновие, Д. Йосифов, М. Сенкер, Х. Пара
________________________________________

24 март, събота, ДЗ, з. Европа 17:30 ч.
Заключителен концерт на Майсторския клас по цигулка
________________________________________

24 март, събота, Доходно здание, 19 ч.
Мартенски музикални дни Джуниър
When Classics Meets Jazz
Клавирно дуо АГЛИКА ГЕНОВА & ЛЮБЕН ДИМИТРОВ
ТАТЯНА КОЛЕВА & ВИКТОР БЕНЕВ ударни
Д. Гершуин – Кубинска увертюра
Д. Гершуин – Фантазия Порги и Бес
A. Копланд – Four Piano Blues
Д. Eлингтън – The Single Petal of a Rose
Л. Бърнстейн – Симфонични танци из Уестсайдска история

25 март, неделя, ДЗ, з. Европа, 11 ч.
ХОР „ПРОФ. ВАСИЛ АРНАУДОВ“
Диригент СВИЛЕН ДИМИТРОВ
Програма: Т. Морли, О. Ласо, К. Монтеверди, И. Спасов
К. Илиев, К. Дебюси, М. Равел, Б. Бритън
________________________________________

25 март, неделя, ДЗ, з. Европа, 17:30 ч.
Заключителен концерт на Майсторския клас по пиано
________________________________________

25 март, неделя, Доходно здание, 19 ч.
Мартенски музикални дни Джуниър
Percussion Cocкtail: Ragtime & Songs
ТАТЯНА КОЛЕВА маримба & ударни
ГОРДЪН СТАУТ маримба & ксилофон, САЩ
Ансамбъл YOUTH PERCUSSION POOL, Netherland
Програма: С. Джоплин, С. Райх, Д. Кейдж, Г. Стаут, Ф. Глас
Ф. Дзапа, Д. Тени, В. Лан, Г. Х. Грийн, Т. Колева, Л. Бърнтстейн и др.

26 март, понеделник, ДЗ, 19 ч.
70 години
Държавен симфоничен оркестър – Русе
РУСЕНСКА ФИЛХАРМОНИЯ
Диригент САША МЯКИЛА
Солист ЙОРЪМ СОН пиано
А. Дворжак – Концерт за пиано, oп.33
Я. Сибелиус – Симфония №1, оп.39

26 МАРТ, БИБЛИОТЕКАТА – 17 ЧАСА
95 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА
ОСНОВАТЕЛЯ НА ФЕСТИВАЛА
ИЛИ ТЕМКОВ – водещ Огнян Стамболиев

27 март, вторник, Доходно здание, 19 ч.
Духът на Франция
СВЕТЛИН РУСЕВ цигулка
ЕВГЕНИ БОЖАНОВ пиано
К. Дебюси – La plus que lente
К. Дебюси – Соната за цигулка и пиано
К. Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо
М. Равел – La Valse
К. Дебюси – L’isle joyeuse
М. Равел – Соната за цигулка и пиано №2
П. Сарасате – Кармен фантазия

28 март, сряда, ДЗ, з. Европа, 17:30 ч.
Заключителен концерт на Майсторския клас по ансамбли
________________________________________

28 март, сряда, Доходно здание, 19 ч.
Струнен квартет ШУМАН
В. А. Моцарт – Струнен квартет KV 589
Д. Шостакович – Струнен квартет №7
П. И. Чайковски – Струнен квартет №3

29 март, четвъртък, ДЗ, з. Русе 17:30 ч.
Заключителен концерт на Майсторския клас по маримба & ударни
(в памет на проф. Добри Палиев и 90 години от рождението му)
________________________________________

29 март, четвъртък, Доходно здание, 19 ч.
ФЕСТИВАЛЕН ОРКЕСТЪР
Диригент ЕМИЛ ТАБАКОВ
Солисти СВЕТЛИН РУСЕВ цигулка
ЕВГЕНИ БОЖАНОВ пиано
Ф. Менделсон – Концерт за цигулка и пиано
Л. В. Бетовен – Симфония №7

30 март, петък, ДЗ, з. Европа, 19 ч.
Клавирно трио
АНДРЮ МАРИНЪР кларинет
СОФИ ДАРТИГАЛОНГ фагот
МАРИЯ ПРИНЦ пиано
Програма: Ф. Пуленк, Ц. Димитрова, С. Пиронков, Ф. Менделсон, K. Сен-Санс

31 март, събота, ДЗ, з. Европа, 11 ч.
Соло за двама
МАРИЕТА ПЕТКОВА пиано
МИРОСЛАВ ПЕТКОВ тромпет
Програма: Дж. Енеску, С. Рахманинов, Ж. Франсе, К. Дебюси
________________________________________

31 март, събота, ДЗ, з. Европа, 17:30 ч.
Концерт на Майсторския клас
по солов и оркестров репертоар
________________________________________

31 март, събота, Доходно здание, 19 ч.
Tango without Limits
Ансамбъл TANGUARDA
МАРСЕЛО НИСИНМАН бандонеон
СИРИЛ ГАРАК цигулка
МАРИЯ МАРТИНОВА пиано
ВИНФРИД ХОЛЦЕНКАМП контрабас
Програма: A. Пиацола, М. Нисинман, А. Барди, О. Тарантино, Ж. Дам

1 април, неделя, з. Филхармония, 11 ч.
Мартенски музикални дни Джуниър
Държавна опера – Русе
ВЕСЕЛИТЕ ГРАДСКИ МУЗИКАНТИ
мюзикъл от Александър Владигеров
Диригент ЛЮБОМИР ДЕНЕВ син
с участието на:
РАШКО МЛАДЕНОВ, БОРИСЛАВ ВЕЖЕНОВ, ДЕНКО ПРОДАНОВ, ПРЕЯ
________________________________________

1 април, неделя, Доходно здание, 19 ч.
ФЕСТИВАЛЕН ОРКЕСТЪР
Ансамбъл Youth Percussion Pool, Netherland
Диригент ЕМИЛ ТАБАКОВ
Солисти СВЕТЛИН РУСЕВ цигулка
Саксофонен квартет SIGNUM
Л. Бърнстейн – Серенада за цигулка, струнни, ударни и арфа
Ф. Глас – Концерт за саксофонен квартет
Дж. Гершуин – Симфонична картина Порги и Бес

През 2017 за артистичен консултант на фестивала е привлечен световноизвестният български цигулар Светлин Русев.

сн. Архив

Подобни публикации
Сподели:
ЧЕТЕТЕ ВСИЧКИ НОВИНИ В РАЗДЕЛ "НОВИНИ"