„Нощ на литературата“ ще се състои в 10 населени места в България

„Нощ на литературата“ ще се състои в 10 населени места в България

Европейската инициатива „Нощ на литературата“ ще се състои за тринадесети път в 10 населени места в България. Събитието ще е на 25 септември, съобщават организаторите.

По думите им нетипични за литературата пространства в София, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Силистра и село Чавдар ще се превърнат в „читателски гнезда“. В тях в рамките на три часа и половина ще бъдат представяни откъси от различни книги. На всеки 30 минути ще се чете един и същи текст. Откъсите от книгите се подбират от посолствата и културните институти на европейските държави, а любителите на литературата могат да съставят индивидуално своите маршрути из различните „читателски гнезда“.

Общо 19 книги от 19 държави ще бъдат представени на локациите в България тази година. Техни автори са Умберто Еко, проф. д-р Божидар Манов, Софи Райер, Колъм Тойбин, Горян Петревски, Анелиз Вербеке, Дагмар Лойполд, Жозе Родригеш душ Сантуш, Петер Хьог, Анна Волц, Горан Войнович, Костас Маврудис и Урсула Фосколу, Хуан Хосе Миляс и Хуан Луис Арсуага, Елинор Катън, Павел Хюле, Виктория Амелина, Атила Бартиш, Мирженка Чехова и Етиен Барилие. 

Трима от тях – проф. Божидар Манов, Дагмар Лойполд и Горян Петревски – ще бъдат и лично на четенията, разказват организаторите.

Четците в София ще бъдат Божидар Манов, Линда Русева, Мария Силвестър, Данаил Обретенов, Александър Митрев, Асен Кукушев, Дария Карапеткова, Ива Калафатова, Гьорги Георгиев-Антика и Игор Дамянов, Георги Златарев, Ива Панева, Ангел Бончев, Петър Русев, Рая Господинова и Рада Вазова, Симеон Гълъбов, Демина Иванчева и Александра Тиммерман, Димитър Николов, Румен Троев, Катерина Стоянова. 

„Читателските гнезда“ ще бъдат разположени в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Националния студентски дом, концертен комплекс „България“, галерия One, Swimming Pool, Structura Gallery, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Музей по палеонтология и исторична геология, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Българската академия на науките, Националния природонаучен музей при БАН, Народния театър „Иван Вазов“, Националния етнографски музей – БАН, On The Rocks, бар „Петък“, галерия Credo Bonum, Съюза на българските художници, Столичната библиотека, „Щрак“.

Предвидени са и произведения, подходящи за млади читатели над 14-годишна възраст. Книгата „Гипс“ всъщност е не само съвместен избор с най-младите читатели, участващи в „Нощ на литературата“, но точно те ще четат книгата в часовете на инициативата, посочват организаторите. В част от читателските гнезда по график ще бъде осигурен и превод на жестов език от Силвана Павлова и Росица Караджова, със съдействието на фондация „Развитие и интеграция“. 

В София „Нощ на литературата“ ще завърши с Нощния литературен маршрут на поета и драматург Стефан Иванов. Събитието е озаглавено „Отворени врати, задънени улици: за литературните начала и дебюти“ и ще започне пред Девета френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“. 

„Нощ на литературата“ е инициатива на Чешките центрове по света и цели популяризирането на съвременната европейска поезия и проза чрез нестандартни четения на откъси от преводни книги на нетипични и неочаквани места. В България тя се провежда от 2012 г. 

Тазгодишното издание на инициативата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2024 г. и програма „София празнува 17 септември“.

Сподели: