Областният управител Драгомир Драганов: Освен инвестиции за дадено предприятие, иновациите са и стимул за икономически растеж на целия регион

Областният управител Драгомир Драганов: Освен инвестиции за дадено предприятие, иновациите са и стимул за икономически растеж на целия регион

Министерството на иновациите и растежа /МИР/ финансира с 26 млн. лв. „Индустриален парк ЛВЗ“ в Русе. Одобреният проект е безапелационен и е класиран на първо място по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост. Изпълнението му ще бъде ключово за растежа на икономиката на региона, както и за привличането на значими и високотехнологични инвеститори. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на работна среща в зала „Европа“ на Доходното здание днес, която бе организирана от МИР и Община Русе. Министърът подчерта, че Русе е градът, който е успял да запази традиционния си индустриален облик и е горд индустриален център на България. От своя страна областният управител Драгомир Драганов посочи, че Русе се очертава като един от градовете с категорична политика за внедряване на новости в бизнеса. „Освен инвестиции за дадено предприятие, иновациите са и стимул за икономически растеж на целия регион, което неминуемо води до по-висок стандарт на живот в областта. Точно такъв е примерът с изграждането на Индустриален парк – ЛВЗ“, заяви Драганов. Той посочи, че още една положителната тенденция е, че капиталите остават в областта и чрез съвременни технологии и модернизация се надгражда постигнатото до момента.

„Реиндустриализацията на страната няма алтернатива. Чрез нея ще се осигури икономически растеж. Индустриалните паркове привличат инвеститори, осигуряват нови работни места, а това ще доведе и до развитие на иновации. Това е бъдещето“, коментира още Карадимов. Той представи възможностите за подкрепа на бизнеса по линия на Закона за насърчаване на инвестициите, Българската агенция за инвестиции, както и чрез Българската банка за развитие /ББР/. Новата стратегия на ББР позволява да осигури предварителното финансиране за изпълнението на проектите и в нея именно зоните и парковете са приоритет. Министърът насочи вниманието към различните насърчителни мерки за инвеститори, които се изпълняват по Закона за насърчаване на инвестициите от Агенцията към Министерството. „Важно е да съчетаем изграждането на парка и възможностите за подкрепа на инвеститорите“, каза още той. „Ще търсим алтернативи и за другите паркове в страната. Имаме амбиция да осигурим още европейски средства по тази програма. Това ще помогне за преодоляване на регионалните дисбаланси“, заяви министър Карадимов.

От своя страна заместник-кметът Димитър Недев посочи, че днешното посещение е поредната крачка, която държавата прави към Северна България, тъй като дълго време е била неглижирана. Той посочи одобрения проект като успешна работа между институциите и бизнеса и пример за добра практика.

Индустриалният парк ЛВЗ е разположен на територията на старото предприятие за ремонт на локомотиви и вагони в Източната промишлена зона на града. Целта на проекта е изграждането на модерен и високотехнологичен индустриален парк Ще бъде подкрепено и изграждането на Център за научноизследователска и развойна дейност, съвместно с Русенски университет „Ангел Кънчев“. На практика проектът включва 4 основни дейности, като първата предвижда обновяването на довеждащата инфраструктура в района. Предвижда се рехабилитация на моста на ЛВЗ и пътните връзки към него с ул. „Плиска“ и ул. „Доростол“, както и развиване на зелената площ под съоръжението. Предстои обособяването на спирка на градския транспорт и паркинг за работещите в Индустриалния парк и посетители. Нова пътна връзка също е част от дейностите по проекта, като тя ще позволи тежкотоварният трафик да излиза директно от ЛВЗ към бул. „Тутракан“ в посока ГКПП „Дунав мост“. Друга дейност, предвидена по програмата от Плана за възстановяване и устойчивост за развитие на индустриалните паркове и зони, е довършването на техническата инфраструктура – вътрешен път със съответно осветление и отводняване и изграждане на топлопровод за нуждите на работния процес. Партньорите по проекта ще работят в тясна връзка и с Русенския университет „Ангел Кънчев“. Обособяването на лаборатория ще позволи на научните работници да прилагат на практика своите знания. В полза на гражданите ще влезе и четвъртата дейност, предвиждаща да се изгради зарядна станция за електромобили, която ще бъде разположена в края на Индустриалния парк. Така преминаващите през района ще имат възможността да я използват.

По процедурата по Плана за възстановяване и устойчивост бяха класирани 11 проекта в 10 общини за общо 207 млн. лв. Общините са Русе, Шумен /два проекта/, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.

На срещата с министър Карадимов в Русе участваха още и.д. председател на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова, зам.-кметове на Община Русе, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, както и представители на работодателски организации, бизнеса, местната и държавната власт.

Сподели: