община русе фонтани знаме

Община Русе ще кандидатства по процедура „Иновативни здравно – социални услуги“ финансирана по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027

На 10.12.2024 г. е получена покана за кандидатстване с проектни предложения на конкретни общини по Процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“ финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027.

Процедурата чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ се реализира по ПРИОРИТЕТ 2 „Социално включване и равни възможности“, в изпълнение на СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 3 „Подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена, включително услуги, които стимулират достъпа до жилищно настаняване и ориентирани към индивида грижи, включително здравеопазване; модернизиране на системите за социална закрила, включително насърчаване на достъпа до социална закрила, като се обръща особено внимание на децата и групите в неравностойно положение; подобряване на достъпността, включително за хората с увреждания, ефективността и устойчивостта на системите за здравеопазване и на услугите за полагане на дългосрочни грижи“.

Целта на операцията е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Ще се изгради и приложи иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване (или най-уязвимите групи от населението) на базата на съвременните информационни и комуникационни технологии –телекеър.

Процедурата допринася за изпълнението на принцип 18 „Дългосрочни грижи“ от операцията и ще надгради реализираните дейности и постигнатите резултати по други проекти, програми и мерки, финансирани със средства от националния бюджет, Европейския съюз и други източници и ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане. Операцията ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане.

Операция „Иновативни здравно – социални услуги“, ще се реализира като Процедура на директно предоставяне, съгласно чл. 25, ал. 1, т. 2 на ЗУСЕФСУ и ще бъде с продължителност до 31.12.2026 г. След като бъдат окончателно утвърдени Условия за кандидатстване, всички общини ще следва да кандидатстват по процедурата по облекчен ред.

В таблицата „Разпределение финансиране и потребители“ към Условията за кандидатстване е посочен минималният броя на потребителите за всяка община, който е задължителен при определяне на максималната стойност на безвъзмездната финансова помощ за проектно предложение, като за Община Русе този брой е 245 лица.

Допустими кандидати по процедурата са всички общини на територията на Р България, както и районите на Столична община, община Пловдив и община Варна.

Допустими дейности са:

1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно- социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.

2. Провеждане на специализирани обучения на екипите и супервизия, включително обучения във връзка с въвеждането на нови методологии за оценка на потребностите.

3. Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне (при необходимост).

Дейности 1 и 2 са задължителни за изпълнение. Същите са дефинирани като услуги от общ икономически интерес (УОИИ) и максималната стойност за предоставянето им (компенсацията) за едно лице е 9,68 лв. за 1 час услуга.

Дейност 3 не е част от компенсацията за УОИИ и максималната стойност за предоставянето на дистанционни услуги – телекеър за едно лице е 9 000 лв. за 24 месеца. За предоставянето на дистанционните услуги – телекеър, кандидатите задължително избират външен изпълнител по реда на ЗОП.

По процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ допустимите целеви групи са:

– Възрастни в невъзможност за самообслужване, самотноживеещи и хора с увреждания;

– Служители на доставчици на социални и интегрирани здравно-социални услуги.

За целите на процедурата това са:

– самотноживеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;

– самотноживеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.

Процедурата BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“ ще се реализира съгласно Решение на комисията от 20 декември 2011 година (Решението) относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставена на определени предприятия, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес (нотифицирано под номер C (2011) 9380) (текст от значение за ЕИП) (OB L 7/11.01.2012).

Кандидатите – общини/райони на общини следва да възложат изпълнението на услугата от общ икономически интерес (УОИИ), съгласно правилата на Решение на ЕК от 20 декември 2011 година относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставена на определени предприятия, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес (Решението).

Всяка община/район на община възлага изпълнението на дейностите по иновативните здравно-социални услуги на своята територия по реда на Решението, единствено на общинско предприятие, създадено по реда на чл. 52 от ЗОС, на второстепенен разпоредител с бюджет или на звено/дирекция в самата общинска/районна администрация.

По настоящата процедура като услуга от общ икономически интерес (УОИИ) са дефинирани Дейност 1 и Дейност 2, съгласно т. 11 Дейности, допустими за финансиране от настоящите Условия за кандидатстване.

Общината/районът на община възлага УОИИ след решение на Общинския съвет за определяне на изпълнителя/доставчика на услугите.

Когато кандидатът възложи изпълнението на иновативните здравно-социални услуги на общинско предприятие, създадено по реда на чл. 52 от ЗОС, на второстепенен разпоредител с бюджет или на звено/дирекция в самата общинска администрация, кандидатът/партньорът придобиват качеството на Възложител на Услуга от общ икономически интерес по смисъла на Решение на ЕК от 20 декември 2011 година.

Не е допустимо възлагането на изпълнението на иновативните здравно-социални услуги на външен за общината доставчик/изпълнител на услугата! Компетентността на Общинския съвет, съгласно приложимото национално законодателство обхваща определянето на видовете социални услуги на територията на общината, както и план за развитие на социалните услуги на общинско равнище, с оглед на което съгласно указанията Общинският съвет е органът, който следва да „възложи“ изпълнението на УОИИ и който ще контролира предоставянето на услугата съвместно с кмета на общината. Необходимо е и да бъдат разработени и утвърдени „Правила за предоставяне на грижа в дома”, съобразно изискванията на процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“.

Съгласно Условията за кандидатстване по откритата процедура е необходимо, Община Русе, като конкретен бенефициент при подаване на проектното предложение, да представи Решение на Общинския съвет за даване на съгласие за кандидатстване на Община Русе с проектно предложение по процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“.

Внасянето на настоящето предложение в срока по чл. 63, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Русе, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, се обуславя от наличието на обществено значим интерес и факта, че следващото заседание на Общинския съвет е насрочено за месец януари, а срокът на услугата, която в момента Община Русе предоставя по проект „Грижа в дома в Община Русе“ изтича на 15.01.2024 год.

Днес ОбС – Русе даде своето съгласие Община Русе да кандидатства по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021- 2027.

Дирекция „Социални и здравни дейности“ е натоварена с предоставянето на услугата „Иновативни здравно – социални услуги ” на територията на община Русе като услуга от общ икономически интерес /УОИИ/ по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“

Кметът на община Русе ще трябва да утвърди „Правила за предоставяне на Иновативни здравно – социални услуги”, съобразно изискванията по процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“ и Решението на ЕК за УОИИ (Решение на комисията от 20 декември 2011 год.)

Сподели: