Община Бяла март 2024

Общинските съветници в Бяла не увеличиха размера на трудовите възнаграждения на кметовете на община и на кметства

С чл. 53 от ЗДБРБ за 2024 г. са определени средства за кметовете на Община Бяла в размер на 281 300 лв., а с писмо ФО-19 от 18.04.2024 г. на Министерски съвет за одобряване на допълнителни разходи/трансфери по бюджетите на общините за 2024 г., в изпълнение на чл. 1, ал. 1, т. 1, буква „а”, т. 2, буква „а” и т. 3 от Постановление № 74 на Министерския съвет от 2024 г. са определени средства за увеличаване на възнагражденията на персонала в делегираната от държавата дейност „Общинска администрация“, в това число на кметове в размер на 16 600 лева. Всичко средства за възнаграждения на кметовете от Община Бяла за 2024 година в размер на 297 900 лева.

Разпоредбата на чл.5, ал.16 Постановление №67 на МС от 14.04.2010 г. за заплатите в бюджетните органицзации и дейности /обн. ДВ бр. 32 от 27.04.2010 г., посл. изм. ДВ бр.62 от 5.08.2022 г./ определя основните месечни заплати на Кмет на община и кмет на кметство да не надхвърля основната месечна заплата на министър.

Предвид това, се предложи размерът на индивидуалната основна месечна заплата на кметовете от Община Бяла, считано от 01.07.2024 година, както следва:

Кмет на Община Бяла – 4 580 лв.;

Кмет на Кметство с. Бистренци – 1 610 лв.;

Кмет на Кметство с. Босилковци – 1 900 лв.;

Кмет на Кметство с. Ботров – 1 610 лв.;

Кмет на Кметство с. Дряновец – 2 300 лв.;

Кмет на Кметство с. Копривец – 1 900 лв.;

Кмет на Кметство с. Лом Черковна – 1 800 лв.

Кмет на Кметство с. Пейчиново – 1 610 лв.;

Кмет на Кметство с. Полско Косово – 2 300 лв.;

Кмет на Кметство с. Стърмен – 1 610 лв.

Кметът на Община Бяла Димитър Славов се аргументира: „


Знаете, съгласно ЗМСМА и действащата нормативна уредба, размера на заплатите на кметовете на кметства могат да се регулират с предложение на Кмета на Община Бяла. Тези средства са изключително целеви, за друго не могат да се използват. След направените нови предложения остава една сума – над 13 000 лева. Или ще остане като приходен остатък, пак там, за разходи за заплати на кметове на кметства и кмет на община, или може под формата на ДМС да наградя някои кметове, зависи кой как си върши работата. Единственото ограничение, което виждате в Закона е да не надхвърляме – кмет на община и кмет на кметство, министерските заплати, които са над 9 000 лева. И Кмета на Общината с новата си заплата е под 50% от горния таван. Да не говорим за кметове на кметства! А иначе и предния път като ме питахте как точно така. Консултирал съм се със съседни общини, взел съм под внимание големината на населените места, стажа или по-точно опита на кметовете. Всички кметове, с изключение на един, са втори, трети, четвърти, за Нели Димова – може и пети мандат. Но много години кметове, които са минали най-важната проверка, а именно спечелили са доверието на хората, избиратели в съответните населени места. Единственият нов кмет, който виждам, това е кмета на село Копривец – Галин. Там специално за изминалите 7-8 месеца от мандата съм направил две приемни, ходил съм на два открити урока в училището, опитал съм се отвсякъде да придобия представа за дейността му като новоизбран кмет. Другите ги знам, хората ги знаят, казах вече. Имаше малко по-голяма разлика между двете най-големи села и другите, по тая причина предлагам всички кметове на кметства да получат 25% увеличение на възнагражденията си. Само Дряновец и Полско Косово моето предложение е 20%, малко да скъсим тая дистанция. Кметът на Общината ви предлагам 15% увеличение. Мотивите ми са, че в момента по тоя начин от началото на годината, като няма увеличение на кмета не може да се увеличи и заплатата на заместник кмета, който в момента е сам и се справя доста добре. Отделно и аз съм кмет с един заместник. Сливо Поле са с трима. Казвам ги тези неща не защо нямам двама или трима, но достатъчно средства се икономисват във фонд работна заплата в Общинска администрация от това, че в момента се справяме с един заместник кмет. Окончателното ми предложение – Кмет на община с 15%, Косово и Дряновец с 20% а всички други кметства с 25% от досегашните размери.“

Общинският съветник Айлян Карамехмедова отбеляза:

Но, както и предходният път, когато гласувахме заплатите на кметовете, и сега ние искахме да се обосновете в докладната защо, примерно в населено място, което е с равен брой с друго, като Полско Косово и Копривец, заплатите се разминават. И като общ трудов стаж, като трудов стаж като кмет на населено място … Вие от части уточнихте защо давате тези предложения. Но аз смятам, че тези кметове са избрани от населението и фактора е малко субективен защо на един кмет със същия брой жители заплата е по-ниска от примерно, с два-три мандата кмет … това е много така, според мен, субективен фактор. Вярно е, че ДМС-тата Ваше право е, Вие си преценявате в кое населено място колко е, но сега в случая става въпрос за заплатите. Мисля, че няма да е късно на следваща сесия да се опишат в самата докладна критериите и тогава да приемем със задна дата, никой няма да бъде ощетен от получаване на повишеното възнаграждение. Ако следващият път бъдат написани основанията, които Вие сте преценили да изготвите индивидуалните заплати на всеки един от кметовете. Това е моето предложение.“

„…аз съм „за“ увеличението на заплатите, то е ясно, че трябва да се повишат, повишават се заплатите във всеки един сектор. Най-малкото което е, че имаме и постановление на Министерски съвет, но все пак е хубаво поне да има ясни критерии, защото всеки път това го обсъждаме на всяко едно заседание, за да избегнем това обсъждане да си има ясни критерии и да се знае и занапред, и в следващи мандати, по принцип“, добави тя.

„Подкрепям това, което казва г-жа Карамехмедова. Това сме го коментирали и на сесията, на която предложихте и заплатите на тоя тип населени места. Както го коментирахме с г-н Антонов на комисията, в която участвах, всеки трябва да получи възнаграждение за труда, който полага, но да бъде справедливо, по определени критерии и да няма някакви неясноти. Като цитирате други общини, там е взето решение отделно. Общинският кмет, като кмет с най-голяма отговорност, съответно най-висока заплата и поетапно всеки. Ваше право е г-н Кмет, да предложите тия критерии като работодател и да станат ясни, да са публични и всеизвестни. Това е моето предложение, но аз исках да попитам друго. Виждам, че постановлението е от април месец, повишени ли са заплатите на служителите в администрацията в тоя период от април до сега, там също има ли някакви критерии разработени? Каква е средната заплата към момента в Общината? Имате ли някаква готовност към момента да дадете такъв отговор“, заяви на свой ред колегата и Георги Дяков.

Със 7 гласа „За“ и 8 „Въздържали се“ предложението не се прие от общинските съветници по време на редовното им заседание.

Сподели: