Общинският съвет ще приеме Наредба №1 за поддържане и опазване на обществения ред на територията на Община Ветово. Това ще стане по време на редовното заседание на съветниците на 28 май. Ето и пълният проект на наредбата:
Раздел I
Общи положения
Чл. 1. С настоящата наредба се уреждат обществените отношения, свързани с осигуряването и опазването на обществения ред и създаване на условия за спокойствие, труд и отдих на гражданите на територията на Община Ветово.
Чл. 2. Разпоредбите на настоящата наредба се прилагат по отношение на всички физически лица, еднолични търговци и юридически лица, които живеят, временно пребивават или чието управление се намира на територията на Община Ветово.
Раздел II
Опазване на обществения ред и спокойствието на гражданите
Чл. 3. На обществени места и в жилищни сгради, гражданите са длъжни да спазват общоприетите норми на поведение и да изпълняват разпорежданията на държавни и общински органи, издадени в рамките на тяхната компетентност.
Чл. 4. За осигуряване на спокойствието, труда, отдиха и опазване на живота и здравето на гражданите се забранява:
- Вдигането на шум, смущаващ спокойствието на обитатели на жилищни сгради за времето от 14.00ч.до 16.00ч. и от22.00ч. до 07.00ч. в работни дни, и от 13.00ч. до 16.30ч. и от 23.00ч. до 09.00ч.през празнични и почивни дни.
- За времето от 14.00 ч. до 16.00 ч. и от 23.00ч. до 08.00ч., озвучаването в райони около обществени, жилищни сгради и търговски обекти. Разрешение за временно озвучаване на мероприятия, шествия и др. се издава от Кмета на Община Ветово, като се определя различно време от това определено в тази точка.
- Свиренето на музикални инструменти, пеенето, викането на открито и в близост до жилищни сгради.
- Влизането в пререкания между граждани на обществени места (улици, тротоари, търговски обекти, училищни дворове и др.).
- Използването на предмети, които биха застрашили живота и здравето на други лица (боксове, вериги, тояги и др.).
- Откритото носене и употреба на взривни вещества, огнестрелно и хладно оръжие, въздушни пушки и др. подобни в заведения, дискотеки, училища, детски градини и други сгради с обществено значение.
- Хвърлянето на бомбички, ракети, факли и др. подобни взривни и запалителни предмети на обществени места, в и от жилищни сгради.
- Спане по пейки, градини, ж. п. гари, автобусни спирки и др. обществени места.
- Къпане, миене, пране в комуникационни съоръжения, неохраняеми водоеми и др.
Чл. 5. (1) Обществените мероприятия в населените места се провеждат след писмено разрешение, издадено от Кмета на Общината.
(2) Организаторите на обществени мероприятия на открито са длъжни:
1. Да уведомят Кмета на Общината писмено не по – късно от 48 часа преди мероприятието, а при провеждане на събрания, митинги и манифестации, в сроковете предвиди в Закона за събранията, митингите и манифестациите.
2. Да посочат целта, мястото и времето за провеждане на мероприятието, както и маршрута на движение.
3. Да спазват посочените място, време и маршрут на движение.
4. Да носят отговорност за осигуряване на обществения ред, както и за причинените по тяхна вина вреди.
(3) При заявяване на повече от едно мероприятие, съвпадащи по време и място, разрешение за провеждане получават организаторите, които в предходните пет дни първи са уведомили Кмета на Общината.
Чл. 6. Забранява се провеждането на обществени и групови мероприятия (митинги, демонстрации, събрания, състезания, рекламни кампании и др.), които възпрепятстват нормалната работа на фирмите и гражданите в общината или създават затруднения в организацията на движение.
Чл. 8. Забранява се на лица, фирми или сдружения да осъществяват публично религиозна дейност на нерегистрирани по действащото законодателство в Република България вероизповедания.
Чл. 9. Забранява се употребата на алкохолни напитки на следните открити обществени места:
- по улиците
- по площадите
- паркове и зелени площи
- в дворове на административни сгради и учебни заведения (училища, детски градини, детски ясли)
- спортни игрища и стадиони
Чл. 10. Забранява се играенето на хазартни игри, просия, врачуване и гадателство на обществени места.
Раздел III
Осигуряване на пожарна и аварийна безопасност
Чл.11. (1) Кметовете, ръководителите на фирми, обществени организации, кооперации, земеделски стопани, собствениците и наемателите на обекти, и жилищни сгради са длъжни да осигурят наличието и изправността на водоизточниците и подръчните противопожарни уреди (водоеми, пожарни хидранти, вътрешни пожарни кранове, пожарогасители, кофпомпи и др.), както и свободния достъп до тях, а така също да предприемат мерки за отстраняване на възникналите неизправности.
(2) Лицата по ал.1 са длъжни да подържат целостта и техническата изправност на електрическите инсталации и уредби, обслужващи дейността им в съответствие с нормативните изисквания.
Чл.12. В обществени, административни и жилищни сгради се забранява:
- Складирането на лесно запалими течности и материали (горива; бои; лакове; хартия и др.), както и на горими материали на между стълбищните площадки и помещенията от етажната съсобственост, с изключение на мазите;
- Затрупването на входове, изходи, коридори, стълбища и нарушаване на пропускателната способност на пътищата за евакуация;
- Унищожаването и повреждането на пожарните хидранти, вътрешните пожарни кранове, противопожарните уредби и съоръжения, знаци, табели и маркировка.
Чл. 13. (1) Забранява се складирането и ползването на:
1. лесно запалими и горими течности, газове и материали в нарушение на противопожарните изисквания.
2. груби фуражи и горими материали на разстояние по-малко от 10 метра от сгради на съседни имоти и други уязвими от пожари места.
3. Изгарянето на стърнища и други растителни отпадъци в земеделските земи.
4. Изхвърлянето на неизгорели отпадъци от отоплителни уреди за твърдо гориво.
5. Паленето на огън на обществени места.
(2) Изключения от ал. 1 се допускат само на обособените за тази цел места или след разрешение на кмета на Общината, при стриктно спазване на изискванията и нормите за пожарна безопасност.
Раздел IV
Поддържане на приветлив и естетичен вид на населените места
Чл. 14. Поддържането на естетичен вид и чистота по отношение на производствени, административни, обществени сгради, складове, гаражи, паркинги, пазари и други имоти се осигурява от собствениците или наемателите, които ги управляват и стопанисват в периметър три метра около обекта.
Чл. 15. Поддържане на чистотата и естетичния вид около жилищни сгради и търговски обекти е задължение на:
- За жилищни сгради – гражданите, които са собственици или наематели на сградата.
- За търговски обекти – лицата, които са собственици или наематели на съответния търговски обект.
Чл. 16. Задължават се управителите на търговски дружества, едноличните търговци, ръководителите на предприятия, учреждения, и обществени организации, собствениците или наемателите на сгради и търговски обекти, да отстраняват след снеговалеж натрупалия се сняг от тротоарите и пространствата, прилежащи към сградите и търговските обекти, както и да отстраняват ледените висулки, създаващи опасност за здравето на преминаващите пешеходци.
Раздел V
Транспорт
Чл. 17. Забранява се:
- Движението на МПС без шумозаглушаване, или с неизправно шумозаглушаване.
- Движението на МПС през паркове, алеи, детски площадки, зелени зони.
- Движението на ППС с животинска тяга без регистрационна табела, изготвена от Община Ветово, както и без светлоотразителна жилетка.
- Паркирането и спирането на МПС на детски площадки и спортни площадки, зелени площи, в паркове, пред обществени заведения, както и на тротоари, на които не е разрешено това.
- Разполагането на спрени от движение, бракувани или неподлежащи на възстановяване (разкомплектовани на части, катастрофирали) МПС по тротоари, улични платна, пешеходни зони, спортни площадки, зелени площи и общински пазари.
- Домуването на товарни автомобили, автобуси, ремаркета и селскостопанска техника по улични платна, тротоари, площади и зелени площи, освен в случите на издадено разрешение от Общината.
Раздел VI
Търговия и обществени заведения
Чл. 18. В заведенията за хранене и развлечение (клубове, бистра, ресторанти и игрални зали), както и в хранителните магазини на територията на Община Ветово се забранява:
- Продажбата на тютюневи изделия и спиртни напитки на малолетни и непълнолетни лица.
- Продажбата и сервирането на алкохол на лица в явно нетрезво състояние.
- Посещението на малолетни лица след 20.00 ч., а след 22.00ч. на непълнолетни лица, освен с придружител (родител, настойник, попечител или лица, които ги заместват), като при невъзможност да придружат малолетното/непълнолетното лице са длъжни да осигурят за придружител пълнолетно дееспособно лице.
Чл. 19. Търгуването с хранителни и промишлени стоки се извършва само на определените от Община Ветово места.
Чл. 20. (1) Търговията на открито се извършва само с разрешение, издадено от Община Ветово, или от съответното кметство на населено място.
(2) Разрешение за поставяне се издава на конкретно физическо или юридическо лице и не се преотстъпва.
(3) Забранява се извършването на търговска дейност извън определената в разрешителното квадратура.
Раздел VII
Охрана и опазване на земеделски имоти и селскостопанска продукция
Чл. 21. Забранява се преминаването през чужди земи, засети или засадени със земеделски култури, трайни и цветни насаждения, освен при установено право на преминаване или при крайна необходимост.
Чл. 22. През активния земеделски сезон (от м. Март до м. Октомври) се забранява движението на МПС, ППС с животинска тяга без регистрационни номера.
Чл. 23. Земеделските кооперации и арендатори на селскостопанска продукция са длъжни да организират охрана и наблюдение над земеделските земи, както и да определят с вътрешна заповед отговорници по опазване на селскостопанската продукция, под контрола и съдействието на Кмета на Общината и кметовете по населени места.
Раздел VIII
Поддържане на гробищните паркове
Чл. 24. В гробищните паркове се забранява:
- Гражданите сами да избират и копаят гробове.
- Посещението на малолетни лица, освен ако не са придружени от пълнолетно лице.
- Въвеждането на кучета, домашни и други животни.
- Строително – ремонтна дейност без разрешението на специализираните органи на общинска администрация.
- Увреждането и разрушаването на паметници и паметни плочи.
- Отсичането на дървета без разрешение.
Чл. 25. Не се разрешава извън определените за целта места:
- Изхвърлянето на хранителни и други отпадъци, както и увехнали цветя.
- Паленето на огън и изгарянето на отпадъци.
- Поставянето и разлепването на некролози.
- Поставянето на афиши, реклами, съобщения и др. подобни.
Чл. 26. Ползвателите на гробните места са длъжни да ги благоустроят и да ги поддържат в добър вид.
Раздел IX
Административно – наказателни разпоредби
Чл. 27. Контролът по спазване на разпоредбите на настоящата Наредба се осъществява от Кмета на Община Ветово, кметовете по населени места, кметските наместници, длъжностни лица от специализираните звена на общинска администрация, определени със заповед на Кмета на Общината, РУ на МВР – гр. Ветово.
Чл. 28. (1) При констатиране на нарушения, длъжностните лица могат да отправят писмени предписания с определяне на срок за отстраняването им, които са задължителни.
(2) При неизпълнение на предварително отправено предписание в определения срок се съставя АУАН (акт за установяване на административно нарушение).
Чл. 29. Актовете установяващи отделни нарушения се съставят от:
- Длъжностни лица, определени със Заповед на Кмета на Община Ветово
- Служители на РУ на МВР – гр. Ветово
- Кметове и кметски наместници на населените места
Чл. 30. (1) Наказателните постановления се издават от Кмета на Община Ветово.
(2) Административно – наказателното производство се осъществява по реда на ЗАНН.
Чл. 31. (1) При неспазване на установените в тази наредба разпоредби, с изключение на нарушенията, описани в чл. 32, на виновните физически лица се налага глоба в размер от 20.00 лв. до 100 лв., а на юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 50.00 лв. до 300.00 лв.
(2) При повторно нарушение, с изключение на нарушенията, описани в чл. 32, на виновните физически лица се налага глоба в размер от 50.00 лв. до 200.00 лв., а на юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 100.00 лв. до 500.00 лв.
(3) Размерът на глобата/имуществената санкция се определя от наказващия орган, съобразно разпоредбите на настоящата Наредба, тежестта на нарушението и степента на виновност на нарушителя.
(4) При явно маловажни случаи на нарушителите се налага наказание „Обществено порицание“, като на лицето се разяснява, че при повторно извършено нарушение ще бъде наложена глоба/имуществена санкция.
Чл. 32. При констатиране на нарушение, административно-наказващият орган налага на виновното лице глоба, съответно имуществена санкция в размер на:
- При нарушаване на разпоредбите на чл.4, ал.1, т.1 -6 глоба от 50.00 лв. до 200.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.9, ал.1, т.1-5 и чл.10 – глоба от 50.00 лв. до 300.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.13, ал.1, т.1-5 – глоба от 100.00 лв. до 500.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.17, ал.1, т.1 – глоба от 50.00 лв. до 100.00 лв.; т.4-6 – глоба от 50.00 лв. до 200.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.18, ал.1, т.1-3 – за физически лица глоба в размер от 100.00 лв. до 300.00 лв., а за юридически лица имуществена санкция в размер от 200.00 лв. до 500.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.24, ал.1, т.1 и т.5– глоба от 100.00 лв. до 300.00 лв.; т.2 и т. 3 – глоба от 50.00 лв. до 100.00 лв.
- При нарушаване на разпоредбите на чл.25, ал.1, т.2 – глоба от 100.00 лв. до 300.00 лв.
Чл.82.Наказателните постановления подлежат на обжалване пред Районен съд – гр. Русе.
Раздел X
Допълнителни разпоредби
§1. По смисъла на тази Наредба:
1. Нарушението е повторно, когато е извършено до една година от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид.
2. За нарушения, извършени при осъществяване на дейността на предприятия, учреждения, организации и търговски дружества, заведения и други търговски обекти, административно-наказателна отговорност носят работниците или служителите, които са ги извършили, както и ръководителите, които са наредили или допуснали да бъдат извършени.
3. Административно-наказателната отговорност по настоящата Наредба се носи, доколкото такава отговорност за същото нарушение не е реализирана по реда, предвиден в закон или друг нормативен акт.
Преходни и заключителни разпоредби
§1. Настоящата наредба се приема на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.
§2. Наредбата влиза в сила от ……………2021 г.
§3. С влизането в сила на тази Наредба се отменя Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред на територията на община Ветово – приета с Решение № 252/06.07.2001 г. по Протокол ……….. г.
§4. Разпоредбите на тази наредба се прилагат, доколкото не противоречат на нормативен акт с по-висока степен.
§5. Изпълнението и контрола по изпълнението на тази наредба се осъществява от Кмета на Общината и/или определени от него лица.
§6. Наредбата е приета с Решение №………. по Протокол № ……………г. на Общински съвет – Ветово