Основната част от сградите на детските заведения в община Русе се нуждаят от саниране, а малка част от подмяна и на дограма

Основната част от сградите на детските заведения в община Русе се нуждаят от саниране, а малка част от подмяна и на дограма

Основната част от сградите на детските заведения се нуждаят от саниране, а малка част от подмяна и на дограма. На част от местата има необходимост от вътрешен ремонт на помещенията и подмяна на оборудване и подови настилки. Детските площадки в повечето заведения трябва да се подобрят, чрез промяна на настилката, нови съоръжения или ремонт на старите. Това се казва в Стратегията за развитие на предучилищното и училищно образование в община Русе (2022-2026).

Повечето детски градини имат функциониращи форми за занимания извън учебно-възпитателната работа. Чрез групи, ателиета, школи и др. те развиват у децата умения на хармонични съвременни личности, които имат усет към изкуствата, могат да комуникират и владеят чужди езици. Редица детски градини имат забележителни успехи на възпитаниците и преподавателите в международни, национални и местни конкурси, изложби, кампании и форуми.

С малки изключения проектите, в които участват ДГ си приличат – те развиват физическото възпитание и спорта или спомагат за здравословното хранене на децата. Повече от детските градини се включват ежегодно общи национални програми и проекти.

 Проектите за сътрудничество с подобни институции в чужбина са доста. Част от детските градини работят като партньори по Програма Еразъм +.

 Очертава се необходимост от допълнително оборудване на детските градини с мултимедийни проектори, преносими компютри и устройства за дигитализация на образователно-възпитателния процес и на комуникацията с родителите.

По „Национална програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за периода 2020 – 2022 г.“ на МОН е одобрено проектно предложение „Изграждане на нова детска градина в кв.103, Централна градска част, гр. Русе, 63427.2.436, УПИ-436-за детска градина, кв. 103, с административен адрес: гр. Русе ул. „Дондуков Корсаков“ № 3. Дейностите стартираха през 2022 г., като с РМС № 840/27.10.2022 г. е удължен срока за финансиране и изпълнение за 2023 г. и 2024 г.

Предвижда се изграждането на нова двуетажна сграда със сутерен на мястото на съществуваща стара сграда. Конструкцията е монолитна стоманобетонова с плосък покрив.  Детската градина е проектирана за пет групи по 22 деца. На партерния етаж са разположени две групи, всяка от които с обособени санитарен възел с преддверие, кухненски бокс, занималня и спалня, физкултурен и музикален салони, лекарски кабинет, басейн със съблекални и санитарни възли и пътнически асансьор. На второто ниво – три групи, методически кабинет, кабинет на директора и обслужващи помещения. Всички помещения са предвидени за пълно оборудване и обзавеждане с мебели и техника. На ниво сутерен са кухня за разпределение на храната, перално-сушилно и технически помещения. На двора се разполагат 5 детски площадки – за всяка група по една, едно спортно игрище, богато озеленен двор и трайни настилки, подходящи за ползване от деца – тип гумирани. Осигуряването на достъпна архитектурна среда се осъществява посредством рампи до 5% от кота терен за всеки вход–изход от сградата и асансьорна уредба, която да обслужва и трите етажа. Предвидено е изграждането на соларни панели и газова инсталация.

Към момента всички детски градини имат внедрена облачна платформа на Google Workspace, която дава възможност за намаляване на административната тежест, бърза комуникация в образователните институции и екипна работа. Всички детски8 градини са част от семейството на Google Workspace. Преобладават внедрени технологии като роботи, интерактивни дъски, лаптопи, мултимедии – но не навсякъде. Само в 38% от ДГ учителите имат персонални устройства, които могат да взимат вкъщи при необходимост. Броят на интерактивните дъски варира между 1 и 4 за цялата градина. За 27% от приоритет са ремонтните дейности по сградите и нямат възможност за инвестиции в дигитални технологии, като този дефицит се компенсира с използването лични устройства на учителите, когато се налага. Проблем се явява и наличието на интернет свързаност, отново за 27% от ДГ: или няма навсякъде в сградата, или прекъсва.

Между 50 от учителите и всички директори са минали обучение от външни експерти за работа с Google Workspace. Част от учителите във всички детски градини са преминали и задължително обучение за работа с комплектите на LEGO®Education

Всички ДГ разполагат с комплекти на LEGO®Education и с облачната платформа Google Workspace за образование, но процесът на внедряване и реална работа с тях е с различни темпове в различните заведения.

За постигане на оптимални условия за възпитание, социализация, обучение и отглеждане на деца до постъпването им в първи клас е необходимо да се набележат следните мерки: изпълнение на инфраструктурни и технологични решения за модернизация на образователните институции и на средата за обучение, осъвременяване на дидактическите ресурси, осигуряване на специализираната подкрепяща образователна среда и дигитализация на образователния процес и на комуникацията с родителите.

Сподели: