Военният клуб в град Русе (ВК Русе) представлява сграда с идентификационен номер: 63427.2.5758.1 по КККР на област Русе, община Русе, град Русе, одобрена със Заповед РД-18-18/16.05.2007г. на изпълнителния директор на АК. Зданието е с административен адрес ул. „Одрин“ № 4, град Русе.
Военният клуб в гр. Русе е разположен в централната част на града, на възвишение до брега на река Дунав и е първият гарнизонен военен клуб в България. Изграждането на постройката е завършено през 1893 г. и през следващите години функционира като културен център, библиотека и място за срещи на офицерския елит на русенския гарнизон.
Той представлява масивната, двуетажна сградата със застроена площ (ЗП) от 806 кв. м. и с разгърната застроена площ (РЗП) от 1 924 кв. м. Притежава красиво оформени фасади.
Терена под сградата (геоложката основа) е от льосови почви, леки и порести, водещи до внезапни хлътвания на терена.
БАН е картирала зоните на геоложка опасност за определени райони в страната, включително за гр. Русе, който е картиран в зона с висока опасност от земетресения и пропадане/прихлъзване на льосови почви.
Сградата на военния клуб е построена върху културен археологически слой на античния комплекс „Сексагинта приста“.ВК Русе се намира на територията на зона „А“ на археологическия резерват с античната крепост „Сексагинта Приста“, притежаваща статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение”. Археологически обект: „АНТИЧНА КРЕПОСТ Sexaginta“ е с регистрационна карта № 080063 в Автоматизираната система „Археологическа карта на България“, съгласно данните представени в „Общият устройствен план на община Русе, фаза Окончателен проект“, Обектът е включен в индивидуалната листа за културното и природното наследство на Р. България – 2016 г. Граници на Римската империя – Дунавски лимес в България.
От месец октомври 2023 г. до началото на 2024 година, в непосредствена близост с военния клуб са изпълнявани разрушителни дейности на масивна сграда, вибрациите от които са повлияли (отключили) деформационните процеси.
Град Русе се намира в зона с най-висок риск от земетресения – IX степен по Рихтер, по категоризацията на БАН, както и в ареала на влияние на земетръсна зона „Вранча“ където в периода от Октомври 2023 до момента са регистрирани над 5 труса с магнитуд над 4 по скалата на Рихтер, включително три такива с магнитуд над 5. В тази връзка е направено проучване за потенциалното влияние на зона „Вранча“ върху обекти в Русе. Достъпно е проучването на БАН, касаещо изчисляване на периода на вероятна повторяемост на земетресенията (деагрегация) и влиянието им върху обекти в населените места в България, включително и в гр. Русе.
Процедурата, наречена деагрегация е разработена от БАН, за да се изследва пространственo-магнитудната зависимост на резултатите от анализа на сеизмичния хазарт (период на повторяемост). Целта е да се определят магнитудите и разстоянията с най-голямо влияние върху хазарта за дадена вероятност за надвишаване (Thenhaus and Campbell, 2003).
Извършена е деагрегацията на максималното земно ускорение за период на повторяемост 475 години за всички областни центрове.
Резултатите са представени графично (приложени отделно).
Най-общо могат да се отделят две основни групи. В първа група са градове в близост до съвременно активни разломни структури, за които основен принос към сеизмичната опасност имат близки земетресения с магнитуди от 5.5 до 6.5-7.5 в зависимост от максималния магнитуд за структурата. Това са градовете София, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Благоевград, Ямбол, Велико Търново, Хасково и Стара Загора. Във втора група попадат градовете, за които основен принос към сеизмичната опасност имат междиннофокусните земетресения (Вранча, Румъния). Това са градовете Видин, Русе, Монтана, Враца, Плевен, Шумен, Търговище, Силистра, Разград, Добрич, Ловеч, Бургас.
Констатирани работещи деформационни процеси по фасадата и по конструктивните елементи (носещи стени и колони) на сградата ВК Русе, изразяващи се в появата на пукнатини, повърхностни разцепвания и дефекти.
Извършен визуален оглед от служители на Агенцията и външен експерт, през м. Ноември 2023 година, при който са констатирани първите пукнатини по фасадата.
2. Извършен повторен (контролен) визуален оглед от служители на Агенцията и външен експерт – инженер конструктор, през м. Февруари 2024 година, при който са констатирани нови пукнатини по фасадата и носещите колони на сградата. Поставени са маркери/репери за проследяване на деформационните процеси. Установено е, че размерите на пукнатините се увеличават.
3. Извършен контролен визуален оглед от служители на Агенцията и външен експерт – инженер конструктор, през м. Април 2024 година, при който са констатирани нови пукнатини по тавани и носещи колони на сградата. Проверката на поставените маркери/репери за проследяване на деформационните процеси показва, че размерите на пукнатините се увеличават.
Предстои конструктивно обследване и изготвяне на конструктивно становище за обект Военен клуб – Русе, а за да се извърши се отделят 1 500 лева без ДДС.