(Спомени на Иван Георгиев Петричев – бивш началник на летище Русе и основател на гражданската авиация в гр. Русе.)
През периода на 1950-1951 г. Иван Петричев е член на правителствена комисия по определяне на терени за изграждане на летище в България. Тогава все още строителството на летища е ставало чрез Организацията за съдействие на отбраната. За гр. Русе Комисията определя терена на селскостопанското летище при Дунав мост.
За негов пръв началник е определен Иван Петричев и от новата 1952 г. след пристигането си от София той се заема със строителството на терена, хангара и други дейности като прокарване на водопровод, телефон и ток. Председателя на Г.Н.С Русе Екзаров отчуждава имоти принадлежали на частни лица, а Гено Николов – завеждащ отдел административен на ОК на БКП урежда срещите с П. Кубадински – първи секретар на ОК на БКП. В строителството на първото летище служещо за граждански, спортни и селскостопански цели, дейно участие вземат още тогавашния директор на Дунав мост, както и директора на Стройрайона Пенчо Милков, Тодор Колев и Траян Минчев от ДОСО.
Първият самолет е пилотиран от Иван Петров с авиомеханик Бойчо Станчев и каца на летище Русе на 30 април 1952 г. Първият транспортен полет с пътници на борда е извършен през месец октомври 1956 г.
Поради нуждите на военните и новата съвременна самолетна техника е решено да се обединят гражданските и военните полети на едно летище – това на Щръклево, където е построена бетонова писта. Първият самолет Лк-2 е с 23 пътника и започва редовни полети през м. юни на 1957 г. На кацането му присъстват Петър Данаилов – първи секретар на Градски комитет на БКП, който приветства екипажа и пътниците. Присъствие има и от страна на управлението на ТАБСО.
През периода от 1957 до 1963 г. самолетите кацат на Г. Оряховица за да взимат допълни пътници. Все още обаче хората предпочитат влака пред самолета. Поврат в мисленето на хората, а и на ръководството на аерогарата настъпва през 1964 г. Тогава на Окръжно съвещание на партийния актив е поставен въпроса за ползването на самолетите. Съвещанието се ръководи от Недялко Христов. Дадена е думата на Иван Петричев, който обещава времетраенето на полетите да се съкрати на 45-50 минути, самолетите да летят директно Русе – София, да се подобри разписанието и да се увеличат броя и местата в самолетите. От тогава свободни места в самолетите вече няма. Започват да летят самолети за Пловдив, Варна и Бургас.
На летище Русе започват да кацат всички типове самолети. Товарят се грозде за Скандинавските страни, агнета и месо за Африка и Италия за да се стигне до туристите на Балкантурист от ГФР и Австрия.
Средно годишно самолетите на „БГА – Балкан“ в гр. Русе се ползват от 100, 000 граждани. Аерогарата е премала Дипломатическия корпус, държавни глави и президенти като Фидел Кастро и много други официални делегации, придружавани от Тодор Живков – първи секретар и генерален секретар на ЦК на БКП.
През месец април 1976 г. става откриването на новата сграда на аерогарата. На състоялият се митинг присъстват официални лица, сред които – първият секретар на ОК на БКП Бобоков, Никифор Стоичков – първи зам. министър на транспорта, П. Петров и Г. Колчев – секретари на ОК на БКП. Връчени са правителствени награди на проектанти, строители и ръководители на летището.
С времето Аерогара Русе си извоюва авторитет и е обявена за еталон за качество на „БГА – Балкан“. Тук се обучават нови началници на летища, идват на обмяна на опит почти всички колективи на летища в страната. Летището в Русе става постоянен носител на знамето на трудовата слава.
През 1985 г. въздушният транспорт в Русе вече е утвърден вид транспорт и изцяло отговаря на изискванията за бърз и удобен транспорт. А пътниците все повече го предпочитат пред автобусите и влаковете.
Цветомира Димитрова
главен експерт в Държавен архив – Русе