Областният управител Анатоли Станев, кметът Пенчо Милков, началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев и ректорът на Русенския университет академик Христо Белоев откриха тазгодишната Панорама на средното образование. Общо 19 училища – всички професионални и профилирани гимназии, както и по-голямата част от средните училища в града участват в инициативата. В рамките на следващите три дни до понеделник те ще имат възможността да представят постиженията на своите ученици, както и специалностите, които предлагат през следващата учебна година. Още при откриването на събитието интерес към него проявиха стотици ученици и техните родители. Припомняме, че и през учебната 2023/2024 година отново превес ще бъде даден на професионалното образование. Над 64% или 43 паралелки от общо 67 ще бъдат с такава насоченост. Това е с една повече спрямо миналата година. 9 от тях ще са дуални, като предстои разкриването на пет напълно нови. Става дума за говедовъдство в Професионалната гимназия по селско стопанство „К. А. Тимирязев“ в Две могили, компютърни мрежи в Професионална гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“, художествена тъкан в Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“, промишлена електроника в Професионалната гимназия по транспорт, както и пространствен дизайн в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“. Останалите 24 паралелки са профилирани. Колкото до паралелките с насоченост науката, технологиите, инженерството и математиката, по-известни като STEM, те ще бъдат около 64% от всички паралелки.
В приветствието си към присъстващите областният управител Анатоли Станев подчерта значението на доброто образование, което е в основата на прогреса и благоденствието на всяко общество. „Русе има много сериозни образователни традиции и заслужено се нарежда сред градовете с най-високи постижения в сферата на училищното образование в страната. Доказателство за това са традиционно високите резултати на учениците от града и региона на националните външни оценявания, както и успехите на редица национални и международни конкурси и състезания. Нека не забравяме обаче, че ролята на качественото и модерно образование е да предоставя освен теоретични знания и практически такива. За това е необходим баланс между професионалното и профилираното обучение, както и развитието на СТЕМ центрове в образователните институции, които да насърчат внедряването на иновации в образователния процес. Това от своя страна е и най-сигурният път младите да се реализират в динамичната среда, в която се намираме“, каза Станев. Той отбеляза още, че осигуряването на достъпно и качествено образование в русенско продължава да бъде водещ приоритет за него и екипа му. На учениците той пожела да съхранят стремежа си да са сред първите. „Вие можете, поставяйте си високи цели и реализирайте мечтите си. Най-важното, на което трябва да се научите е да формирате позиция и да носите отговорност за своя избор“, добави областният управител. Също така той благодари на учителите за отговорния им подход като хора, от които действително зависи бъдещето на страната ни.
От своя страна кметът Милков посочи, че сред най-важните моменти в живота на всяко дете е изборът къде то трябва да продължи средното си образование. Той отбеляза още, че Русе има изключителна палитра от училища и всеки млад човек трябва да реши какъв иска да бъде.
Според д-р Георгиева това е важен избор, защото училището след 7 клас трябва отговори на професионалната ориентация на ученика, на неговите изисквания и очаквания. „Без взаимодействието между институциите не можем да отговорим на изискванията на родителите и учениците“, сподели още началникът на Регионалното управление на образованието и благодари за подкрепата на областния управител и кмета. По нейните думи училищата в региона са гаранция за качествено образование.
„Нашите учебни заведения са едно от многото неща, с които се гордеем. Благодаря на учители и ученици, че поддържат високо ниво на средното образование в града“, сподели Иво Пазарджиев.
Академик Белоев оцени високо организацията на събитието и посочи, че това дава отлична възможност за ориентация за избор на професия, което от своя страна популяризира русенското образование.
Инициативата се организира от Регионалното управление на образованието и Община Русе със съдействието на училищата в града за шеста поредна година. Програмата за официалното откриване на мероприятието тази година бе подготвена от Професионалната гимназия по туризъм „Иван Петрович Павлов“. Само през настоящата учебна година учениците от училището са завоювали призови места в 23 национални и международни състезания в областта на науката, изкуството и спорта. Програмата включваше както народни песни и танци, така и модерни такива – най-вече от сферата на поп музиката и естрадата. Интерес предизвикаха и множеството спортни изпълнения.
На събитието присъстваха още заместник-кметовете Енчо Енчев и Димитър Недев, общински съветници и представители на държавната и местна власт.