Пожарът на регионалното депо за отпадъци в Русе не е предизвикан умишлено, каза днес заместник – кметът на Община Русе Наталия Кръстева в отговор на питане на общинския съветник Иво Пазарджиев. Тя разясни механизма, по който възниква биогаза при депонирането на отпадъците. Вероятно поради изхвърлена незагасена жар в контейнер и депонирането му впоследствие на депото е станало запалването.
На 3 ноември тази година следобед в регионалното депо за отпадъци – Русе възниква пожар. Операторът сезира Община Русе и РДПБЗН – Русе. Информирана е РИОСВ – Русе. На 5 ноември 2018 година е извършена съвместна проверка от Община Русе и РИОСВ – Русе. На 6 ноември в изпълнение на заповед на кмета на Община Русе е извършена проверка за изпълнение на задълженията по договор от 2016 година за депото, както и за задълженията по аварийно – възстановителните работи по договора по ЗОП. Чрез 20 100 тона земни маси, депонирани в клетка № 2, е потушен пожарът. Причините за възникване на пожара не са установени с точност.
Създадено депо от земни маси за потушаване на пожар по – късно. Грешка при депониране на отпадъците няма, категорична бе г-жа Кръстева. Материални щети от пожара на техниката и регионалното депо не са нанесени. АУАН от 7000 до 20 000 лева е съставен от РИОСВ – Русе на оператора на регионалното депо за отпадъците. 1500 лева е наложената санкция от Община Русе на оператора по силата на сключения договор от 2016 година, поясни сега г-жа Кръстева.
Общинският съветник Мирослав Славчев /на снимката днес/ запозна съветниците със становището на оператора на депото относно пожара там. Венко Великов като управител на „Берус“ излага писмено обясненията си. Операторът е с 18 години опит, подчертава управителят. Според него е самозапалването на сметищния газ /основната му съставка е метан/. Заключенията са и на РДПЗН – Русе, посочва той. 73 хил. лева са разходите на оператора към момента за запръстяването.
Затова е изградена инсталация за обезвреждане на газа. Затова запръстяването става на всеки два метра пласт боклук. През 2018 година в България са възникнали подобни пожари в 12 депа, обясни Великов. До края на 2019 година ще се запълни капацитетът на клетка № 2.
Кметът на Община Русе изрази категорично несъгласие, че няма нанесени щети. Става дума за обгазяването на града. Радостно е, че няма тревожни превишения на замърсяването, отбеляза Пламен Стоилов. Създадени са настроения и психоза сред гражданите. Това безобразие, което се допусна няма как да не е човешка грешка, отбеляза Пламен Стоилов. Операторът сам се е наказал, защото това гасене му е излязло към 100 хил. лева, коментира той. Наложени са глобите в максимален размер.
За кмета категорично човешка грешка е причина за случилото се в началото на месеца. Кметът е разпоредил проверка на структурата при зам. – кмета Кръстева за контрол на депото. Няма как в рамките на няколко години да има нов пожар, отбеляза кметът. Отправени бяха критиките към РД ПБЗН – Русе за гасене на пожара от долната страна и оценката на кмета е, че пожарникарите са работили непрофесионално. Привлечени са десетки машини и усилията в началото са били само на оператора. Горенето е било в дълбочина, а поливането отгоре с вода е довело до по – голям пушек, заяви пред общинските съветници кметът.