Правилната система за осветление в апартамента не бива да се подценява. В края на краищата това ще помогне не само да не се спъне човек в тъмното, но и ще може да създаде добро настроение. В същото време осветителните устройства могат да бъдат отлично допълнение към интериора.
Преди да изберете осветителни устройства, трябва да се запознаете с видовете осветление. Те биват:
– За общо осветление
Неговата основна задача е да осветява цялата стая като цяло. Пример за това е полилей. Общото осветление също се разделя на насочено, дифузно и смесено.
– За декоративно осветление
Той е предназначено да привлече вниманието на госта към някаква част от интериора. Това могат да бъдат подови лампи или аплици.
– За работно осветление
Основната задача е да предпази очите от пренапрежение. Това обикновено са настолни лампи или стенни лампи.
– За нощно осветление
Проектирано е така, че да се ориентира човек в тъмното. Най-често срещаният пример е детската нощна лампа.
Всички тези видове могат да се комбинират, за да се постигне оптимално осветление за определена цел.
Обърнете внимание и на тези параметри при избор на осветлението в апартамента – те следните.
– Вид на светлината
Светлината може да бъде топла или студена и зависи от цветната температура:
Топла (2700K). Такова осветление помага да се отпуснете и създава уютен ефект. Най-добре е в дневни, спални, бани и кухни. При този вид осветление има и недостатъци: топлата светлина може да изкриви много цветовете.
Естествено бяла (4200K). Подходяща е за детска стая, зона за четене, огледално осветление.
Студена (от 6000K). Такова осветление ще помогне да се настроите за работа и се инсталира в работни помещения, над мивката във ваната или на голяма площ.
Важно! Трябва да внимавате с многоцветното осветление. Някои цветове са дразнещи и ако цветовете се променят бързо, това може да доведе до епилептични припадъци при някои хора.
– Дали лампата пести енергия
В тези трудни времена не всеки иска да си купи лампа, която не изисква много енергия. Лампите са с нажежаема жичка – 30 W, за халоген – 15 W, за LED – 6 W. Енергоспестяващите лампи са по-скъпи, но пък пестят енергия.
Изборът на осветителни устройства изглежда прост само на пръв поглед. Всъщност това е много сложна работа, която изисква специално внимание. Това означава, че трябва да знаете всички тънкости на правилната светлина.