„Днес Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2019 г. в размер на 30 млн. лв. Целта е с този финансов ресурс да бъде осигурен равнопоставен достъп на българското население до медицинска помощ, в това число и във високопланинските, труднодостъпните и отдалечените места“, заяви министър Ананиев на брифинг след днешното правителствено заседание.
Субсидирането на общинските и областните болници се извършва на основание чл. 106 и чл. 106а от Закона за лечебните заведения, където е предвидено субсидирането на дейностите, попадащи извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, да се осъществява по ред и условия, уредени в наредба на министъра на здравеопазването. Такива дейности са оказването на спешна помощ, на психиатрична помощ и др., които са определени като държавна отговорност.
Допълнителните разходи в размер на 30 млн. лв. се разпределят по следния начин:
- 18 млн. лв. се предоставят на общинските болници – на база на населението, което обслужват, и броя на преминалите болни, в това число и 71 болници, които са в списъка за високопланински, отдалечени и труднодостъпни места.
- 2 млн. лв. се предоставят на лечебните заведения, оказващи психиатрична помощ. Този ресурс е предвиден за 12-те центъра за психично здраве и за психиатричните отделения към болниците. Финансирането ще бъде на база проведени леглодни лечение.
- 10 млн. лв. се предоставят за оказана спешна помощ без хоспитализация, като с този ресурс ще бъдат финансирани 41 лечебни заведения, от които 26 областни болници.
„През изминалите две седмици направихме пълен анализ на всяка от общинските и областните болници, в това число на обема дейност, преминалите пациенти и финансовото състояние на тези лечебни заведения. Установи се, че дейностите, които тези болници изпълняват, извън задължителното здравно осигуряване, не са осигурени напълно с нужния ресурс и е необходимо те да бъдат подпомогнати. Анализът показа, че редица разходи, които имат, не са финансово обезпечени. В същото време за поредна година се увеличава минималната работна заплата (МРЗ), което дава отражение върху финансовото състояние на болниците и върху свързаните с МРЗ други плащания. Към края на 2018 г. просрочените плащания на общинските и на областните болници достигнаха 161 млн. лв., от които 126 млн. лв. са просрочените плащания на областните болници, а 35 млн. лв. – на общинските“, коментира още здравният министър.
Общо 171 болници, общински и областни, ще бъдат подпомогнати с отпуснатите днес от МС 30 млн. лв.
От този ресурс една значителна част ще бъде предназначена за повишаване възнагражденията на персонала в лечебните заведения. Конкретното увеличение ще зависи от ръководството на съответната болница. Това стана ясно още от думите на министъра.
МЗ е запознато със състоянието на всяка от психиатричните структури, които ще бъдат финансирани по този ред за оказване на дейност. Отделно от това, с друго Постановление на Министерския съвет, около 10 млн. лв. ще бъдат отпуснати под формата на капиталови разходи за ремонти в психиатричните звена.
По отношение случаите на морбили, пред журналисти министърът посочи, че по последна информация общо 31 души са регистрирани с клинична картина на заболяването, от които 21 са лабораторно потвърдени. От вчера са регистрирани 4 нови случая – на 3 деца от кв. Христо Ботев и едно дете от ж.к. Студентски град.
Относно протестите на фармацевти министър Ананиев беше категоричен, че държавата е задала ясна програма, ясни изисквания, критерии, методология и технология, по която аптеките да се включат в системата на верификация и с всеки изминат ден се увеличава броят на аптеките, които работят със системата – от 3600 разкрити на територията на страната аптеки, над 2100 са регистриралите се вече в системата. „Не мога да разбера защо е този протест, тъй като това е европейска директива, имаше достатъчно дълъг период на обучение. От разговори с моите колеги от другите страни-членки на Европейския съюз знам, че никъде няма протести или такова напрежение, каквото има при нас. Ние дадохме не по-малко от 6-месечен период, за да може всички аптеки да се включат спокойно и да изпълнят всички изисквания“, подчерта здравният министър.
Кирил Ананиев посочи, че правителството няма как да подпомогне финансово аптеките, тъй като това би било държавна помощ.