директорът на Регионална дирекция за социално подпомагане - Русе Милена Влахова

РДСП – Русе: 3365 са подали заявления за безплатни електронни винетки досега в Русенска област

Изпълнение разпоредбите на Наредба №Н-19 от 02.12.2008 г. за условията и реда за освобождаване на лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане и лица или семейства, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст от винетни такси при ползване на републиканските пътища:

Хората с трайни увреждания могат да подават заявления за безплатна електронна винетка от 2 януари 2019 г. Това предвиждат промени в Наредба №Н-19, издадена от министъра на транспорта и министъра на труда и социалната политика.

 Наредбата не предвижда промяна в условията за освобождаване от заплащане на винетна такса. Право да получат безплатен електронен стикер имат хората с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане и лица или семейства, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. Тези групи хора имат право да получат безплатно една годишна винетна такса за един собствен или съпружеска имуществена общност лек автомобил с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.).

 Документите може да се подават лично в ДСП по настоящ адрес, по електронен път или с универсална пощенска услуга с известие за доставяне – обратна разписка.

До 1 април 2019 г. към заявленията лицата прилагат:

  1. Копие на ЕР на ТЕЛК/НЕЛК в случаите, в които същото не е налично в ДСП и оригинал за справка;
  2.  Копие на пълномощно (когато заявлението се подава чрез пълномощник);
  3. Копие от свидетелството за регистрация на лекия автомобил част I – лице и гръб и оригинал за справка;               

 От 1 април 2019 г. няма да се изискват копия от ЕР на ТЕЛК/НЕЛК  и от свидетелството за регистрация на лекия автомобил, като проверката на тези документи ще се извършва по служебен път.

Предоставените винетни стикери на лица с увреждания чрез ДСП през 2018 г. са валидни за срок от една година, считано от датата на валидизирането им. Препоръчително е хората с увреждания да проверят срока на валидност на предоставения им винетен стикер и да подадат заявление-декларация в ДСП по настоящия си адрес около 10 дни преди изтичането му.

Проверка за издадени електронни винетки, след упражнено право по реда на Наредбата, може да се извършва след 22.01.2019 г. от Интегрираната информационна система на АСП чрез посочен линк на електронната страница на Агенцията. При посещение на линка, проверката се извършва чрез въвеждане в полетата на ЕГН на правоимащото лице и регистрационен номер на автомобила му, след което системата визуализира информация за заредена електронна винетка в АПИ и срока на валидността й.

Съгласно разпоредбите на Административнопроцесуалния кодекс и на Наредбата, е предоставена възможност подаването на заявления-декларации да се осъществява чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път съгласно Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Подаването на заявление по електронен път се осъществява само чрез Системата за сигурно електронно връчване (достъпна на електронен адрес е-gov.bg). Достъпът до системата се извършва чрез квалифициран електронен подпис или чрез персонален идентификационен номер (ПИК) на НОИ.

За периода от 01.01.2019 г. до 29.01.2019 г. в ДСП в област Русе са подадени 3365 заявления-декларации за получаване на безплатен електронен стикер.

Това съобщи по време на пресконференция днес директорът на Регионална дирекция за социално подпомагане – Русе Милена Влахова.

Сподели: