Реиндустриализацията на България няма алтернатива, заяви преди малко в Русе служебният министър на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов по повод одобрения проект за индустриален парк ЛВЗ – Русе по програма от Плана за възстановяване и устойчивост за развитие на индустриалните паркове и зони. Преди това министър Карадимов се срещна с представители на местния бизнес и институции.
Общо 11 индустриални зони и паркове в страната ще получат безвъзмездно 207 млн. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост. Именно проектът на „Индустриален парк ЛВЗ“ ЕООД получи най-висока оценка в процедурата – 89 точки. Той е за реконструкция, рехабилитация и изграждане на нова техническа довеждаща и вътрешна инфраструктура, в това число и обновяване на сградния фонд. Общо допустимите разходи по проекта са 33 177 335,86 лева, като от тях собственото финансиране от страна на фирмата е 7 066 119,73 лева.
Министър Карадимов уточни, че част от финансирането ще бъде за изграждане на довеждаща инфраструктура на парка, където партньор е Общината.
„Русе е градът, който успя да запази индустриалния си облик и характер. Този проект е едно много добро естествено продължение на традицията от 1886 година. Реиндустриализацията е базата, от която тръгва икономическият растеж, иновациите, социалната политика, заплатите. Затова министерството се е фокусирало върху тази програма. Парковете трябва да заработят на 1 януари 2026 година“, каза още Росен Карадимов.
Той добави, че ако тази тенденция се запази, до пет-седем години България може да е съвсем различна.