Русенският университет започна нов трансграничен проект в партньорство с музеи от България и Румъния

Русенският университет започна нов трансграничен проект в партньорство с музеи от България и Румъния

Русенския университет стартира нов трансграничен проект „Реални , интерактивни  и виртуални среди за музеите в трансграничния регион на долното течение на река Дунав между Румъния и България“ LIVE

Ръководител на проекта е доц. Пламен Захариев от катедра Телекомуникации на Русенския университет. Днес той запозна медиите с целите и дейностите по проекта, по който ще се работи 18 месеца. Бенефициенти по проекта са музеите в Русе, Силистра , Кълъраш и Дробета – Турну Северин.

Водещ партньор е Русенския университет, РИМ Русе и РИМ Силистра, от българска страна, а от румънска страна музеите в Кълъраш и Дробета – Турну Северин.

Това е пилотен проект, уточни доц. Захариев. С него се надгражда проекта „Архив“, който е приключил. Новите дейности предвидени в проекта са:

  • Разработване на и интегриране на решение за поточно предавене на видео в реално време от 360 градусови VR камери. Разработване на уеб – портал за достъп на потребителите до излъчваните видео потоци в реално време. Разработване на софтуерно решение за пряко предаване на VR излъчванията.
  • Реализиране на три автономни системи. Първата от които ще бъде обвързана с предоставянето на информационни терминали, чрез които да бъде предоставяна информация на място за проекта и съответните институции. Второто, което е по- интересно е , от предходния проект е работено по дигитализацията. Тук продължението ще се състои в представянето на получените резултати в самите музеи. Затова н отделните музеи ще бъдат инсталирани холограми дисплеи под формата на пирамиди / 270 и 360 градусови/. Такава ще има и в РУ, така ще може и тук на място да се покаже 3D пространството, което вече е дигитализирано. Такива ще има и във всеки от музеите, за да се рекламира взаимно културно- историческото наследство на всеки от бенефициентите.
  • Разработване и интегриране на решения с виртуална реалност. То ще бъде под формата на образователна игра, позволяваща на играчите да се разходят в един такъв виртуален музей. От участника – играч се иска да решава съответни задачи, което ще допринесе за неговия напредък в играта.
  • Събитията свързани с разпространението на резултатите  са обучителни семинари 2 в България и 1 в Румъния.
  • Ще бъде разработена стратегия „Пътят на Дунавските музеи“ за популяризиране на културното и природното наследство.

Целевите групи, към които е насочен проекта са:

  • Туристически агенции в двете страни
  • Музеи- културни, археологически, исторически, етнографски и пр.
  • Образователни и изследователски институции
  • Към туристите и потенциалните туристи.

Очакваните резултати са 2500 посещения в повече на подкрепени културни и природни обекти и атракции.

Стойността на проекта е 479655,05 евро.

Началото на работата по този проект е поставено на 8 декември 2018 година.      

Сподели: