На днешния ден се навършват 77 години от създаването на Русенския университет. Тази забележителна годишнина е знак за съхранена традиция и за ярко присъствие в националната и международна академична практика.
Тържественият ден започна с поднасяне на венци пред патрона на Русенския университет Ангел Кънчев. Непосредствено след това бе открита традиционната годишна експозиция на „Печатни и електронни издания на преподавателите на Русенския университет“ във фоайето на Ректората. 148 издания бяха селектирани за изложбата, която бе открита днес. Те са разпределени в десет групи – монографии, книги, учебници, ръководства и учебни пособия, дисертации и автореферати, дипломни работи, сборници с доклади, научни публикации, материали по международни проекти и рекламни материали. Монографиите са 13; 9 книги, от които 3 художествена литература; 3 студии; 12 учебника и учебни пособия; 6 ръководства; 17 дисертации и автореферати; 15 броя дипломни работи; 22 научни публикации, 8 от които с импакт фактор; 4 броя научни трудове с участието на преподаватели от Русенския университет; 2 броя научни трудове от конференции; 1 списание на Русенския университет; 1 сборник с участие на студент от Русенския университет; 2 свидетелства за регистрация на полезен модел; 5 броя от в. „Студентска искра”; 1 комплект материали по международен проект и 35 броя рекламни материали.
Гости на празника на Русенския университет бяха г-н Пенчо Милков – кмет на Община Русе, г-н Анатоли Станев – областен управител на област Русе, г-н Иво Пазарджиев – председател на Общински съвет Русе, Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум, заместник-кметовете на Община Русе – г-жа Магдалина Стефанова, г-н Енчо Енчев и г-н Димитър Недев; г-жа Росица Георгиева – началник на РУО-Русе.
Празникът беше открит от ректора на Русенския университет – акад. Христо Белоев, който отправи своите благопожелания към всички присъстващи, а водещ на тържеството беше проф. д-р Пламен Кангалов – заместник-ректор по учебната работа.
Ето какво каза по време на тържественото честване на празника
ректорът на Русенския университет академик Христо Белоев:
„Днес отбелязваме 77 години от създаването на нашата любима Алма Матер. Посрещаме тази забележителна годишнина с вълнение и гордост от постигнатите успехи и осъществените идеи и инициативи, с които по категоричен начин заявяваме, че Русенският университет убедително и безапелационно „изправя високия си ръст“/както звучи в нашия химн/ в националното и международното образователно и изследователско пространство.
За всеки от нас тези 77 години имат различно измерение:
• За вдъхновените от историята и традициите това е 77-годишен летопис от събития, следващи хода на времето и на възходящото развитие на една образователна институция с решаващо значение за прилежащия регион, Северна България и Дунавското пространство;
• За визионерите, вперили поглед в бъдещето, това са 77 години на иновативни търсения, творческо неспокойствие и динамика, които оставят трайна следа в развитието на висшето образование в национален и международен мащаб;
• За по-хуманитарно устроените личности тези 77 години са повод за размисъл, равносметка и вглъбяване в духовните послания на университета като универсум, вселена на духа.
• За практиците 77-годишнината на Русенския университет е дело, вложен огромен труд с реални граници и посоки, който не е безименен, защото зад него стоят имената на многобройните преподаватели, изследователи, служители, студенти, докторанти и партньори на русенската Алма Матер.
Изразителите на тези различни гледни точки за 77-годишнината на Русенския университет са тук, сред нас, в тази тържествена зала и именно в това многоцветно разнообразие се крие отговорът на въпроса Какво е Русенският университет днес.
Днес Русенският университет е ярка палитра от младежка целеустременост, свободомислие, високи изисквания за иновативност и качество, дързост пред предизвикателствата и способност за постижения, с които да се гордеем. Признателни сме на нашите студенти и докторанти за неотстъпчивостта пред рутината и еднообразието, за състезателния дух, за овладените пространства на знанието и компетентността, за постигнатите призови места в олимпиади, хакатони, спортни състезания и културни инициативи. Благодарим им за това, че са наши партньори и наш коректив в общата ни устременост към още по-успешното бъдеще на Русенския университет.
Днес също така Русенският университет е отворено пространство за иновации и споделена отговорност за развитието на образованието и науката на бъдещето. Привилегията да бъдем изследователски университет и да сме оценени най-високо за своите постижения от Министерството на образованието и науката на Р България дължим на своите преподаватели и сътрудници, на техните научни разработки, индексирани в международно признати бази данни, на техните иновативни идеи, реализирани в полза на регионалната екосистема. Ден след ден, скъпи колеги, вие съграждате общия ни дом и го изпълвате със светлина, мъдри прозрения, екипно присъствие, партньорско признание и безкрайната топлота на човешкото единение, която ражда богати творчески плодове и утвърждава днешния и утрешния образ на Русенския университет като влиятелен, силен и международно признат.
Днешният Русенски университет е уникално диалогичен и неразривно свързан със своята външна среда. Той цени и подкрепя своите партньори от бизнеса, местните власти, неправителствените и културните институции, защото е поел своята отговорност за бъде двигател на общественото развитие. Именно затова сме безкрайно признателни на нашите партньори от близо и далеч за развитието на университетската инфраструктура и за създадената благодатна почва, в която нашите общи идеи и проекти намират реализация с една единствена цел – просперитета на региона и благоденствието на хората, които го населяват. Специална благодарност и на нашите международни партньори, които откриват в наше лице авторитетно и перспекти0вно висше училище за Еразъм мобилност на своите студенти и за изпълнение на съвместни международни проекти.
Картината на успеха няма да бъде пълна, ако не кажем, че Русенският университет днес е образователна институция с ярка и неповторима индивидуалност и идентичност, която прозира във всеки аспект от нашия организационен живот – от впечатляващия архитектурен ансамбъл, чиито съставни части съвсем скоро ще бъдат допълнени от новия научноизследователски комплекс, до мултифункционалното Пространство на бъдещето в новооткритата докторантска зала, където модерните технологии се срещат с най-смелите визионерски мечти.
На днешния празничен ден споделяме с моите колеги радост и гордост, светли надежди и дръзки мечти за бъдещето на русенската Алма Матер. Гордеем се с нашите впечатляващи постижения и мечтаем за нови хоризонти в образованието, науката и иновациите. Това, което е днес Русенският университет, е реализираната мечта на нашите предходници, постигната с вдъхновения труд на поколения студенти и преподаватели. Това, което ще бъде Русенският университет утре, е достойно изпълнената ни днешна мисия на съзидатели и творци.
Нека да не спираме да творим и да мечтаем за още по-светлото бъдеще на нашия университет!
Нека да се множат успехите на нашите студенти и докторанти – бъдещите двигатели на дигиталния свят!
Нека да продължаваме да се гордеем с постиженията на нашите преподаватели и сътрудници, равняващи се по най-доброто в световната академична практика!
Нека да укрепват връзките с нашите национални и международни партньори и заедно да бъдем по-силни и подготвени за нови предизвикателства!
Нека да посрещнем още много празници на Русенския университет с радост, удовлетворение и вяра в непреходната ценност на образованието, науката и академичния дух!
Честит празник, уважаеми колеги!
Честита 77-а годишнина на Русенския университет!“
Своите приветствия отправиха г-н Пенчо Милков, г-н Анатоли Станев, г-н Иво Пазарджиев и Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум.
Сред гостите на събитието беше и областният управител Анатоли Станев. „Благодарение на вас с всяка изминала година учебното заведение се утвърждава като водеща научна и културна институция не само в региона, но и в страната и Европа. Вашата дейност не се изчерпва единствено с провеждането на лекции и упражнения, пада ви се и нелеката задача да сте морален и културен коректив, както и да създавате наука“, заяви Станев в обръщението си към преподавателите по случай празника. На студентите и докторантите пожела да бъдат целеустремени и дръзновени, за да осъществяват всички свои мечти. „Продължавайте да сте достойни наследници на заветите на своя патрон – Ангел Кънчев, бъдете носители на прогресивни идеи и свободолюбие! Бъдете борбени, бъдете новатори!“, каза още Станев. „За мен Русенският университет е място, където младостта среща зрелостта, място, където свободният дух бива поощряван, за да покорява нови върхове на познанието“, допълни още областният управител.
„В последните 30 трудни за страната години Русенският университет успя да израсне по един уникален начин – да изгради база и преподавателски състав и по този начин да заеме едно от челните места в страната. Русенският университет е един от огромните двигатели на нашия град“, каза от своя страна кметът Пенчо Милков. Председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев също подчерта ролята на учебното заведение и отбеляза ролята на ректора академик Белоев за развитието на университета. „Този университет се превърна в общност. Винаги завършилите тук могат да се върнат и да потърсят съвет“, каза още Пазарджиев.
Кратко приветствие произнесе и Русенският митрополит Негово Високопреосвещенство Наум, който постави акцент върху вярата в доброто.
Висока чест за Русенския университет бяха и получените множество поздравителни адреси от държавни и местни управляващи органи, образователни и научни институции, неправителствени организации и партньори на факултета. Празникът беше уважен с поздравителни адреси от министър-председателя на Република България – г-н Гълъб Донев, министъра на образованието и науката – проф. д-р Сашо Пенов, министъра на труда и социалната политика – г-н Лазар Лазаров и др.
Церемонията по връчване на дипломи на придобилите научни степени през изминалата година бе част от празника на Русенския университет.