На Еньовден, в Регионален етнографски музей на открито „Етър“, самодейци при Народно читалище „Светлина-1927” от двемогилското село Чилнов представиха своите бит, традиции и култура. Със специфичния си хърцойски диалект те пресъздадоха Еньовден, представиха булчински чеиз, фолклорни изпълнения и игри на песен, 10 обредни хлябове с оформянето на детайлите върху тях.
Поканата за участие в Националната инициатива „Мегдан назаем”на РИМ „Етър”, Габрово е дошла от ръководството на музея, чрез Искра Тодорова – уредник в отдел „Етнография” на Исторически музей Русе. От 2 май 2023 самодейците от чилновското читалище се готвят за участие. Гордеем се с това, което направихме. Всичко постигнахме с много труд, който си заслужаваше.Обичта в очите на хората, жадните за информация деца, усмихнатите туристи, на всички които ценят автентичното-благодарим.Благодарим и на нашите приятели от Клуб за български хора „Нашенци” Русе с ръководител Венциалав Неделчев за подкрепата, която ни оказаха в този важен за нас ден. Уверително получихме от РИМ „Етър” за принос в съхраняване на нематериалното културно наследство.
Бяха представени демонстрации на занаяти, поминъци и умения:
– плетене на 5 куки, на 2 куки, на 1 кука;
– бране на билки, представяне на 25 билки;
– предене с хурка и вретено, намотаване на прежда с аршин;
– представяне на детската игра „колибка”/подреждане на кученчита/;
-чепкане на вълна на дарак;
– чукане на червен пипер на стъпа с черясло;
– приготвяне на лумбур-тумбур-това е разхладителната напитка, които нашите предци са носели на нивата/вода,захар,оцет/ и накрая се слага сода бикарбонат/питена мая/ за да стане леко трапчива и газирана.
– посрещане на гостите по чилновски с еньовски чай с мед;
– описания на хърцойска носия;
-чукане и заточване на коса с бруст;
Галя Додева от името на кмета на община Две могили Божидар Борисов поднесе подаръци на ръкодводството на музея.
Галя Додева, ръководител на Група за изворен фолклор „Чилновченки” и секретар на НЧ „Светлина-1927”, село Чилнов, община Две могили