Трима русенски студенти бяха отличени от фондацията на концерна CLAAS

Трима русенски студенти бяха отличени от фондацията на концерна CLAAS

Трима инженери бакалаври получиха грамоти от фондацията на немския концерн CLAAS в Деня на Русенския университет. Те им бяха връчени от председателя на Общото събрание на висшето училище – чл.-кор. проф. Христо Белоев, който възроди съвместната работа на Русенския университет с компанията и продължава да я ръководи.

Русенският университет е единствен от България, който е включен в състезателната и спонсорираща програма на Фондацията, като в последните две академични години дипломиращи се бакалаври участват със свои разработки и се конкурират със свои колеги от Европа. „Международната студентска награда“ позволява да бъдат отличени студентски разработки в областта на селскостопанските машини. За миналата академична година бяха премирани двама новозавършили русенски инженери, а през тази – трима, от общо осем бакалаври от пет висши училища в Европа.

По време на конкурса Теодор Ненов (спец. Електроника), под ръководството на научния си ръководител гл. ас. д-р Сехер Кадирова, успешно е защитил на английски език дипломната си работа „Микропроцесорна система за управление на безчетков електромотор за задвижване на хедер на комбайн“ пред научното жури на фондацията и е спечелил първото място. Освен грамотата той има и парична награда на стойност 2000 евро. На второ място в международния конкурс е класиран Генади Йорданов (спец. Земеделска техника), който е удостоен с грамота и награда от 1500 евро за темата си „Проектиране на сливова овощна градина. Конструиране на сушилня за плодове и зеленчуци“ с ръководител доц. д-р Атанас Атанасов. Третото място е за Венцислав Христаков (спец. Компютърно управление и автоматика) за дипломната си работа „Разработване на колориметър за основни качествени параметри на почвата“ с ръководител доц. д-р Цветелина Георгиева. Неговата работа му донесе грамота и парична награда от 1000 евро.

Наградените с Първа награда в класа Интернационална студентска награда представители на 6 Европейски страни през 2017 г. В средата е Dr. Helmut Claas, със светлото сако е бакалавърът от Русенския университет Теодор Ненов

Освен паричната премия, отличените получават и сертификат, подписан от г-н Хелмут Клас, който има изключително висока стойност. Документът е много полезен в първоначалния им трудов път, защото гарантира професионалните и личностните им способности.

Чл.-кор. Белоев връчва от името на Dr. Helmut Claas изпратените до Университета ни дипломи на бакалавърите, получили Втора и Трета награда в класа Интернационална студентска награда

Възможността за интересна, високотехнологична работа, която освен удовлетворение носи и сериозни доходи, е предпоставка десетки млади хора да се ориентират към висшето инженерно образование. Много популярно е схващането, че секторът на информационните технологии е този, в който тези критерии са изпълнени изцяло, като стартовата заплата на младите специалисти е доста над средната за страната. Такъв вид професионална реализация е възможна и за инженерите, които започват работа в областта на разпространението, експлоатацията и поддръжката на земеделската техника. Изминали са повече от 60 години от времето, когато в за първи път в България, точно в Русе започва обучението на висши специалисти по земеделска техника. Още от началото Русенският университет възприема в своята научно-изследователска и учебна работа най-актуалните тенденции в развитието на селскостопанските машини. Днес те са изключително комплексни, наситени с най-съвършена хардуерна и софтуерна техника за управление на движението им, а още по-съществено – за управление на технологичните процеси извършвани в и чрез тях.

Една институция, която близо век е сред световните фактори в развитието на тези технологии и технически реализации, е германският концерн CLAAS. Основен собственик, генератор, реализатор и организатор на огромното количество научни и технически решения е инж. Хелмут Клас – почетен доктор на Русенския университет от 12 години. Университетът поддържа и развива изключително активно сътрудничество с групата фирми от концерна, в резултат на което младежите, избрали за учат в Русенския университети, могат да използват доставеното лабораторно оборудване. Завършването на висшето образование и дипломиране в съответната инженерна специалност в областта на високотехнологичната земеделска техника все още не е гаранция за професионален успех. Необходимо е младите хора да имат достатъчно голям интерес (а даже и ентусиазъм), който да им позволи да овладеят технологиите и машините, с които те се осъществяват. В това отношение връзката на университета ни с определени звена на концерна CLAAS е особено полезна, както едно от практическите измерения на тези взаимоотношения е разработката на дипломни разработки от студенти. Русенският университет разполага със значителен обем от учебни технически материали, предоставяни от развойния отдел на концерна, на базата на които се извършват комбинирания и адаптации за нуждите на обучението. Някои от тях въвеждат в областта на разработки, изучаването на които надхвърля рамките на задължителния учебен процес, но пък е изключително полезно за изграждането на заинтересования специалист.

Сподели: