С писмо с вх. № ЕО-Б- 1402/10.12.2024 г. от Главния директор на ГДЕФМПП и РУО при Министерство на труда и социалната политика Община Бяла е уведомена в качеството ѝ на община- конкретен бенефициент за предстоящия прием на проектни предложения по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.”. Към настоящия момент информация за предстоящия прием на проектни предложения по посочената процедура е налична, както в горецитираното писмо, така и в проекта на Условия за кандидатстване по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги” на Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.”.
На 4-тото си заседание на 26.11.2024 г. Комитетът за наблюдение на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 одобри Критерии за избор на операция „Иновативни здравно – социални услуги“ по ПРИОРИТЕТ 2 „Социално включване и равни възможности“, в изпълнение на СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ 3 „Подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена, включително услуги, които стимулират достъпа до жилищно настаняване и ориентирани към индивида грижи, включително здравеопазване; модернизиране на системите за социална закрила, включително насърчаване на достъпа до социална закрила, като се обръща особено внимание на децата и групите в неравностойно положение; подобряване на достъпността, включително за хората с увреждания, ефективността и устойчивостта на системите за здравеопазване и на услугите за полагане на дългосрочни грижи“.
Цел на процедурата:
Целта на операцията е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Ще се изгради и приложи иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване (или най-уязвимите групи от населението) на базата на съвременните информационни и комуникационни технологии –телекеър.
Здравно-социалните услуги от разстояние са доказали своята ефективност и ефикасност в държавите с много добре развити социални системи и модерни социални услуги. С напредването на технологиите тези услуги все по-широко ще навлизат в нашето ежедневие и нуждите от тях ще нарастват като имаме предвид демографския профил на населението в нашата страна. Все повече възрастни хора се нуждаят от подкрепа и помощ в ежедневието си и целта е те да останат в дома си и в общността си, а не да бъдат обгрижвани в специализирани услуги.
Настоящата операция ще надгради реализираните дейности и постигнатите резултати по други проекти, програми и мерки, финансирани със средства от националния бюджет, Европейския съюз и други източници и ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане. Операцията ще допълва подкрепата към най-уязвимите групи от населението, които се подпомагат в рамките на Програмата за храни и основно материално подпомагане.
Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 (ПРЧР) цели да осигури подкрепа в домашна среда за лицата от най-уязвимите групи от населението и да разшири възможностите за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, вкл. и чрез прилагане на иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравословния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване
От 2023 г. Община Бяла реализира проект „Грижа в дома в Община Бяла, област Русе“, който се оказа работещ механизъм за подкрепа в особено трудни условия за хората в риск от социално изключване. Реализирането на такава мярка показва, че това е ефективен и работещ механизъм за подсигуряване на базисните потребности и запазване достъпа до социални услуги на уязвими лица.
За да не се допусне прекъсване на предоставяните по процедура „Грижа в дома“ здравно – социални услуги на допустимите по настоящата операция целеви групи, то следва да се предприемат спешни оперативни действия от страна на конкретните бенефициенти, в т. ч. и от Община Бяла за кандидатстване с проектно предложение по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”.
По настоящата процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са допустими за финансиране следните дейности:
1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно- социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.
2. Провеждане на специализирани обучения на екипите и супервизия, включително обучения във връзка с въвеждането на нови методологии за оценка на потребностите.
3. Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне (при необходимост).
Дейности 1 и 2 са задължителни за изпълнение. Същите са дефинирани като услуги от общ икономически интерес (УОИИ) и максималната стойност за предоставянето им (компенсацията) за едно лице е 9,68 лв. за 1 час услуга.
В разписаната таблица за разпределение на потребителите, Община Бяла е включена с индикативен минимален брой часове за услугата по Дейност 1– 18 732 часа и потребители на услугата по Дейност 1 и Дейност 2 – 23 лица, по Дейност 3 – 3 лица и максимален бюджет за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги за две години по Дейност 1 и Дейност 2 в размер на 181 325,76 лв., а по Дейност 3 – 27 000,00 лв. Обща стойност на проекта за две години е в размер на 227 075,08 лв., от които непреки разходи са в размер на 18 749,32 лв.
Безвъзмездната финансова помощ се предоставя на общините– конкретни бенефициенти в качеството им на публични органи, отговорни за провеждане на социалната политика на местно ниво и осигуряване на основни услуги за населението на съответната територия. Когато публичните органи на национално, регионално или местно равнище организират, възлагат или извършват услуги/дейности за задоволяване на потребностите на обществото, същите като цяло се квалифицират като услуги от общ икономически интерес /УОИИ/. Интегрираните социално-здравни услуги по настоящата процедура се определят като УОИИ, като безвъзмездна финансова помощ във връзка с предоставянето на услугите за „Иновативни здравно-социални услуги“ представлява компенсация да обществена услуга. Дейностите по грижи в дома попадат в услугите посочени в член 2, параграф 1, буква в) от Решение на Комисията от 20 декември 2011 година относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставянето на определени предприятия, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес (нотифицирано под номер С (2011) 9380) (2012/21/ЕС) /наричано накратко по-долу Решението за УОИИ или Решение на ЕК 2012/21/ЕС/ – компенсация за предоставяне на услуги от общ икономически интерес за посрещане на социални нужди във връзка със здравеопазването и дългосрочните грижи и грижите и социално включване на уязвимите групи.
Кандидатите – общини следва да възложат изпълнението на услугата от общ икономически интерес (УОИИ), съгласно правилата на Решение на ЕК от 20 декември 2011 година относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставена на определени предприятия, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес (Решението).
Всяка община/район на община възлага изпълнението на дейностите по иновативните здравно-социални услуги на своята територия по реда на Решението, единствено на общинско предприятие, създадено по реда на чл. 52 от ЗОС, на второстепенен разпоредител с бюджет или на звено/дирекция в самата общинска/районна администрация.
По настоящата процедура като услуга от общ икономически интерес (УОИИ) са дефинирани Дейност 1 и Дейност 2. Общината/районът на община възлага УОИИ след решение на Общинския съвет за определяне на изпълнителя/доставчика на услугите. Когато кандидатът възложи изпълнението на иновативните здравно-социални услуги на общинско предприятие, създадено по реда на чл. 52 от ЗОС, на второстепенен разпоредител с бюджет или на звено/дирекция в самата общинска администрация, кандидатът/партньорът придобиват качеството на Възложител на Услуга от общ икономически интерес по смисъла на Решение на ЕК от 20 декември 2011 година.
Не е допустимо възлагането на изпълнението на иновативните здравно-социални услуги на външен за общината доставчик/изпълнител на услугата!
Услуга от общ икономически интерес е услуга, която се доставя на пазара срещу заплащане, но няма пълна възвръщаемост на изразходваните за предоставянето й средства, поради което държавата я компенсира.
Услугата от общ икономически интерес не може да бъде предоставена на населението на свободния пазар в необходимия обем, качество, географско покритие, достъп и универсалност.
Предоставянето на УОИИ се възлага с акт на възлагане, в който задължително се включват:
– съдържанието и продължителността на задълженията за обществена услуга;
– предприятието и където е приложимо – съответната територия;
– същността на всички изключителни или специални права, предоставени на предприятието от предоставящия орган;
– описание на компенсационния механизъм и параметрите за изчисляване, контролиране и преглед на компенсацията;
– мерките за избягване и възстановяване на свръхкомпенсации;
– позоваване на Решение на ЕК от 20 декември 2011 година.
По силата на чл. 44, ал.1, т.1. и 2 от ЗМСМА кметът на общината ръководи цялата изпълнителна дейност на общината, насочва и координира дейността на специализираните изпълнителни органи. Чл. 44, ал. 1, т. 5 от ЗМСМА установява и правомощие на кмета на общината да организира изпълнението на общинския бюджет, а т. 7 вменява задължението на кмета да организира изпълнението и на актовете на Общинския съвет. Видно от гореописаното предоставянето на услугата „Иновативни здравно-социални услуги“ се възлага от Общинския съвет чрез Кмета на общината.
При всички случаи доставчикът на услугата (операторът), дори когато не е отделно юридическо лице, а част от общинската администрация се разглежда като предприятие за целите на държавните помощи за конкретната дейност и като получател на компенсация за предоставяне на услугите по „Иновативни здравно-социални услуги“.
С оглед гореизложеното и съгласно условията за изпълнение на проекта по процедура BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги” е необходимо Кметът на общината (бенефициент по проекта) да издаде Акт за възлагане за предоставяне на помощ за осъществяване на услуга от общ икономически интерес – „Иновативни здравно-социални услуги“, на основание Решение на ЕК 2012/21/ЕС, дори и в случаите, когато услугите ще бъдат предоставяни от самата община чрез нейно административно структурно звено – дирекция/ отдел, общинско предприятие, второстепенен разпоредител с бюджетни средства и т.н.
Дейност 3 не е част от компенсацията за УОИИ и максималната стойност за предоставянето на дистанционни услуги – телекеър за едно лице е 9 000 лв. за 24 месеца. За предоставянето на дистанционните услуги – телекеър, кандидатите задължително избират външен изпълнител по реда на ЗОП.
Допустими целеви групи по процедурата са:
- Възрастни в невъзможност за самообслужване, самотноживеещи и хора с увреждания;
- Служители на доставчици на социални и интегрирани здравно-социални услуги.
По процедурата чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”не се изисква съфинансиране на проекта от страна на кандидата. Размерът на грантовото финансиране е 100 % (сто процента) от стойността на допустимите разходи.
Проектното предложение трябва да предвижда продължителност на предоставяне на услугите за период от 24 месеца.
Крайният срок за кандидатстване с проектни предложения чрез електронната Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България 2020 /ИСУН 2020/ е до 28.02.2025 г.
За да не се допусне прекъсване на предоставяните в Община Бяла по процедура „Грижа в дома“ здравно–социални услуги на допустимите по настоящата операция целеви групи, то следва да се предприемат спешни оперативни действия, тъй като предоставянето на услугите във връзка с изпълнението на проект „Грижа в дома в Община Бяла, област Русе“ е със срок до 16.01.2025 г. С оглед на това е необходимо да се допусне предварително изпълнение на настоящото решение на основание чл.60, ал. 1 от АПК с цел осигуряване на непрекъснато, устойчиво и своевременно предоставяне на здравно–социални услуги на нуждаещите се граждани в община Бяла, за да може да се отговори своевременно на актуалните им нужди и потребностите им и за осигуряване живота и здравето на гражданите- потребители на здравно–социални услуги в общината, вкл. на тези ползващи услугите по процедура „Грижа в дома“, чието изпълнение приключва на 16.01.2025 г., както и с цел да се доразвият и надградят съществуващите социални услуги в общината и за да се предотврати настъпването на значителна или трудно поправима вреда от несвоевременното предоставяне на важни за населението услуги, която би последвала от закъснението на изпълнение на акта.
Предстои идната седмица общинските съветници в Бяла да дадат своето съгласие Община Бяла да кандидатства с проектно предложение: „Иновативни здравно-социални услуги в Община Бяла, област Русе” по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”, Приоритет 2: „Социално включване и равни възможности“, Специфична цел 3: „Подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена, включително услуги, които стимулират достъпа до жилищно настаняване и ориентирани към индивида грижи, включително здравеопазване; модернизиране на системите за социална закрила, включително насърчаване на достъпа до социална закрила, като се обръща особено внимание на децата и групите в неравностойно положение; подобряване на достъпността, включително за хората с увреждания, ефективността и устойчивостта на системите за здравеопазване и на услугите за полагане на дългосрочни грижи“ на Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.”.
Кметът на Община Бяла ще бъде упълномощен да представи проектното предложение в рамките на посочения в Условията за кандидатстване срок и да сключи договор след одобрение на проектното предложение.
ОбС – Бяла определя изпълнението на дейностите по изпълнение на проект „Иновативни здравно-социални услуги в Община Бяла, област Русе” по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”, Приоритет 2: „Социално включване и равни възможности“, Специфична цел 3: „Подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена, включително услуги, които стимулират достъпа до жилищно настаняване и ориентирани към индивида грижи, включително здравеопазване; модернизиране на системите за социална закрила, включително насърчаване на достъпа до социална закрила, като се обръща особено внимание на децата и групите в неравностойно положение; подобряване на достъпността, включително за хората с увреждания, ефективността и устойчивостта на системите за здравеопазване и на услугите за полагане на дългосрочни грижи“ на Програма „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.” като услуга от общ икономически интерес по смисъла на Решение на Комисията от 20 декември 2011 година.
На отдел „ППОКХД“ към Дирекция „Специализирана администрация“ в Община Бяла се възлага да изпълнява дейностите по проект „Иновативни здравно – социални услуги в Община Бяла, област Русе“ по Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.012 “Иновативни здравно-социални услуги”, като услуга от общ икономически интерес /УОИИ/ по смисъла на Решение на Комисията от 20 декември 2011 г.
Почасовите иновативни здравно–социални услуги са напълно безплатни за потребителите и за ползването им и не се начисляват и събират такси.
Кметът на Община Бяла ще трябва да извърши всички необходими правни и фактически действия във връзка с изпълнението на настоящото решение, издавайки Акт за възлагане за предоставяне на помощ за осъществяване на услуга от общ икономически интерес – Иновативни здравно-социални услуги на основание Решение на ЕК 2012/21/ЕС. Актът следва да съдържа необходимите реквизити съгласно чл. 4 от Решение на Комисията от 20 декември 2011 година относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставена на отдел към дирекция в Община Бяла, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес (нотифицирано под номер С (2011) 9380) с приложимия режим по държавна помощ и за съдържание на актовете за възлагане на услуги от общ икономически интерес.
Ще се допусне предварително изпълнение на настоящото решение на основание чл.60, ал. 1 от АПК с цел осигуряване на непрекъснато, устойчиво и своевременно предоставяне на здравно–социални услуги на нуждаещите се граждани в община Бяла, за да може да се отговори своевременно на актуалните им нужди и потребностите им и за осигуряване живота и здравето на гражданите- потребители на здравно–социални услуги в общината, вкл. на тези ползващи услугите по процедура „Грижа в дома“, чието изпълнение приключва на 16.01.2025 г., както и с цел да се доразвият и надградят съществуващите социални услуги в общината и за да се предотврати настъпването на значителна или трудно поправима вреда от несвоевременното предоставяне на важни за населението услуги, която би последвала от закъснението на изпълнение на акта.